SEAT TOLEDO!?

Haluaisin kuula vähän ihmisten kommentteja seat toledo vm 95 että minkämoinen auto on ollut... kestävä jne... yleistä tietoa siis autosta. Kannattaisiko ostaa ensimmäiseksi autoksi?
2842
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ostin Seat Toledo 1.9 TDI Referencin keväällä 2006. Erikoisen näköinen auto oli herättänyt huomion juuri siitä syystä, että sen ulkomuotoa haukuttiin arvosteluissa. Suunnittelua ja muotoilua ammatikseni tekevänä en nähnyt autoa niin heikkona esityksenä ja myöhemmin olen ollut ylpeä valinnasta: selvästi ns yleinen mielipide on muuttumassa Seatin suhteen ja positiiviseen suuntaan. Tämä näkyy muualla Euroopassa, etenkin Englannissa. Suomessa tiukka vanhoillisuus porskuttaa ja eläkeikäisten asenteet näkyvät nuorison suosikeissa.
Parasta autossa ovat sisätilat. Normaalia korkeammalla istuminen tuo selälle kaipaamani hyvän asennon, vaikka olen pieni kokoinen. Hyvin isokokoiset lapseni (kehen lie tulleet)taas mahtuvat suorastaan hyvin taakse, polvitilaa on erikoisen paljon. Auto on juuri sopiva työautoksi, sillä dieselinä tuon massainen on parhaimmillaan pitemmillä matkoilla.
Testeissä valitellaan renkaiden melua. Olen ajanut muutamia kymmeniä testiautoja (edelleenkin)ja sanoisin, että melu on yleinen haitta uusissa tilaautoissa. Muutamia poikkeuksia on.
Erikoista on sisätilojen lämpimyys, sillä Toledoon ei jäädy talvella, lämmön taso on hyvin lähellä pienitilaisia bensa-autoa.
Pitkillä matkoilla selkäni ei kipeydy, kuten edellisten autojen kohdalla on tehnyt. Penkki sopii minulle kuin nyrkki silmään.
Huonoin kohta koko autossa ovat sivupalkit ikkunoiden välissä. Ihmeellisintä on vinkkareiden upottaminen muovikappaleiden taakse, jolloin muoviosat tekevät pilareista vielä enemmän näkymiä haittaavan. Olen oppinut heiluttamaan päätä sivusuunnassa risteysalueilla, kun olin ajaa mummon päälle ja juuri pilarin takia. Olen miettinyt muoviosien pois heittoa, takuukin loppui, joten taidanpa tehdä sen.
Auto kuljettaa mainiosti Helsingin kiihkeäliikkeisessä ympäristössä neljää aikuista ja heidän tavaroitaan pienimmällä dieselillä. Kulutus on 5,5-6,5, mikä paino ja jatkuva ilmastoinnin päälläolo on mielestäni normaali lukema. Ja raapimatta en osaa valoista lähetä, mikä sekin näkyy kulutuksessa.
Vaikka sisustus on keskivertoa materiaaleiltaan, ei kulumisia ole näkyvissä. Kuljetan säännöllisesti kirveitä, moottorisahaa, piirustusvälineitä, valokuvauslaitteita, lasketteluvälineitä, lautoja, ikkunoitakin, jne. autooni survoen ja kolhuherkkyyttä ei materiaaleissa ole tosiaan esiintynyt. Auto kestää elämää muutoinkin, sillä esim. tuulen tarttuessa oveen ja törmätessä tiiliseinään, ei pohjamaali irronnut, mikä on hyvä merkki. Tein oman ruostetukimuksen pajalla ja en huomannut ruosteen alkuja koteloissa tai taitteissa.
Sähköjärjestelmä (Audin leimat pienissä nippeleissäkin)on ollut moitteeton, samoin mitään vuotoja ei moottorissa apulaitteineen ole näkynyt.
Seat on ollut viime vuosina mielestäni turhaan huonossa maineessa. Erikoisesti suosittelen autoa kaikille erikoisuuden tavoittelijoille: katseet kääntyy! Uskon, että seuraava autoni on myös Seat tai joku muu harmaasta massasta erottuva.

Äänestä

Itse ostin 98 Toledon 1.9 perus dieselin 5 vuotta sitten oli ajettu 200tkm, nyt mittarissa 300tkm huoletonta kilometriä. Toisen taka iskarin olen vaihtanut ja jarrulevyt eteen. Suutimen kärjet vaihdatin myös, ainut minkä teetin korjaamolla. Yksi omituinen vika oli, pyyhkijät alkoivat joskus pyyhkimään kun laitoin vilkun päälle. Hajotin pyyhkimen katkaisimen ja laitoin palan hiekkapaperia yhteen väliin joka oli kulunut, sen jälkeen on toiminut moitteettomasti. Nyt olen alkanut kaivata ilmastointia joten olen myymässä pois.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Seat Tohelo kirjoitti:

Haluaisin kuula vähän ihmisten kommentteja seat toledo vm 95 että minkämoinen auto on ollut... kestävä jne... yleistä tietoa siis autosta. Kannattaisiko ostaa ensimmäiseksi autoksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu