Kone tuli Saksasta ja koneen mukana Vista Home Premium.
Saksa ei taivu lainkaan ja niinp' valitsin kieleksi suomen, mutta eip' t'ss' juuri mik''n ole suomeksi. Muutama hassu sana, ja loput 99% on saksaksi. Samoin n'pp'imist;n valitsin asetuksista suomalaiseksi, mutta eip' vaikuta toimivan.
Saako t't' edes englanniksi ilman ett' asentaa koko k'ytt;j'rjestelm'n uusiksi_
Viel' kun t'm' vista on t'ysin outo, niin mist' uudelleen asennus levy luodaan, jotta voisin kokeilla vaihtaa sit' kautta englanniksi.
Vai saako jostakin ladattua suomenkielisen vistan tai hoituuko sp1 kautta kieliongelmat_
Saksankielinen vista englanniksi tai suomeksi
4
1523
Vastaukset
- ongelma (HH)
Minäkin ostin koneen saksasta, jossa vieläkin asustelen. Koneen haluan englannin kieliseksi ja kuulemma onnistuu SP1:sen avulla. ja näppäimistö pitää käydä vaihdattamssa jossain koneen merkin valtuutetussa huollossa. Mutta sen saa jo suomen kieliseksi "valittua". Aika ja kieli asennus valikosta, sieltä sitten näppäimistö (aka tastatur) ja sieltä suomenkielen valitset.
- suomenkielisen
SP1 päivityksen korjaavan ongelman, mutta tämä on huhu. Yrittää kannattaa. Muista alä lataa tai anna updaten ladata saksankielistä SP1:tä tai muuten sekin huhumahdollisuus on menetetty.
Suomenkielinen SP1 on luvattu julkasta tämän kuun aikana. En ole vielä kuullut mitään. Onko kukaan muu? - nimetön.
Ummm...
Ei laillisesti.
Ainoat Vista versiot jossa voi vaihtaa kieltä on Ultimate ja Enterprise.
Siihen siis saa ladattua Windows Updatesta MUI (Multilingual User Interface)- paketit, eli haluamansa kielet.
...
Kätevimmät eivät anna moisten esteiden haitata
eli piraattipakettien pariin:
http://www.windowsvistaplace.com/multilingual-user-interface-mui-language-pack-install-tool-for-business-home-premium-and-basic-edition-on-windows-vista-sp1/downloads
Huom!
* Tälläisiä kikkoja EI tietenkään tueta Microsoftin taholta. Joten jos jokin menee pieleen niin saat syyttää itseäsi.
* Nämä eivät välttämättä toimi SP1:n kanssa, eli kannattaa odottaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.627876Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675941Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,745459Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot535347Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1094657Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1112385Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41271Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol61237Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa401087Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471052