Mitä tehdä

onkel.ma

Olen parikymppinen mies. Ongelmani on kuinka tulla onnelliseksi ihmiseksi. Ihmisten kanssa on vaikea tulla toimeen, mieli tekis mennä kiven sisään.

Ongelma ilmenee eritoten, kun joudun toimimaan ryhmässä

Harrastuksia kummempia ei mulla ole, pitäs kyllä ryhmäytyä, että sais virikkeitä elämäänsä, noh keskiviikkona meen salibandy-ryhmään, toivon sen avaavan henkisiä solmujani.

Voisin olla hyvä kirjoittaja, mutta kun itsestään rehellisesti kirjoittaminen on pirun vaikeaa. Olen luonteeltani melko sosiaalinen, mutta liika pessimismi itseä kohtaan syö miestä.

Miten voisin selättää kiusallisen ongelman?

1

547

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Jos olet kovin toisista riippuvainen, silloin onnellisuus voi olla vaikeaa. Sinä voit oppia olemaan onnellinen yksinkin, jos ei hyvää seuraa satu löytymään.
      Onnellisuus syntyy omista ajatuksistasi ja myös ruumiin terveydestä. Onnellisuus löytyy myös luonnosta. Metsässä kävelykin kauniina kesäpäivänä parantaa mielialaa. Myös hengitys on yksi tärkeä asia.
      Ihmisen aistit ovat sellaiset, että ne synnyttävät mielihyvää aivoissa. Kaikki aistit ja koko keho synnyttävät mielihyvää terveenä ollessa.
      Onnellisuus ei siis ole mikään erikoinen tilanne vaan jokapäiväiväistä elämää ja kehon toimintaa.
      Ikävät ajatukset aiheuttavat huonovointisuutta ja niistä pitää luopua. Voihan ajatuksensa valita itse. Viisautta ja hyviä ajatuksia löytyy hyvistä kirjoituksista ja sellaisiakin ihmisiä on, jotka sitä opettavat toisille.
      Tähän tuli monenlaista asiaa, mutta monia mahdollisuuksia myös löytyy. Pidä huolta terveydestäsi ja ajatuksistasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      96
      1545
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1053
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      403
      951
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      163
      910
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      762
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      737
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      678
    8. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      651
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      645
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      642
    Aihe