Mistä voimaa ja uskoa saa,

Jos se alkaa hiipumaan? Siis, ei kaikkea voimavaraa ole vielä käytetty loppuun mutta usko loppuu ja tulee alakuloisuus toiveen tilalle. Mitä tämä tarkoittaa. Sitäkö, että nyt on aika vain levätä vai pitäisikö taistella kahta kauheammin vastaan ja ponnistella ja pinnistellä eteenpäin vaikka läpi harmaan kiven. Miten jaksaa uskoa, että se kaikki kannattaa, ettei tee turhaa työtä ja olo sen kuin vain pahenee?
1114
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Hiljaa istuen, mitään tekemättä
ruoho kasvaa itsestään.

Näin on joku zen-mestari sanonut ja mielestäni viisaasti sanottu.

Ei voimalla ja väellä, vaan suostuen tapahtumien virtaan löydät levon. Riittää kullekin päivälle oma vaivansa, huominen pitää huolen itsestään.

Kuten tiedät, emme pysty muuttamaan toista ihmistä, emme niitäkään joita kovin rakastamme, vaikka uskomme tietävämme mikä heille olisi hyväksi. Kun keskityt pitämään huolta itsestäsi ja vain siitä, mikä on sinun vastuullasi, alkaa helpottaa.

Se miikä tarvitsee muutosta, ei onnistu yhden ihmisen voimin vaan siihen tarvitaan monen eri tahon yhteistoimintaa. Oletko valmis ottamaan muiden avun ja tuen vastaan ongelman liuottamiseksi, sillä kokonaan pois pyyhkäistävissä se ei ole.

Jokaista ahdinkoa voidaan kuitenkin yhdessä lieventää ja yhdessä löytää sellaisia ratkaisuja, joihin yhden ihmisen keinot eivät riitä.

Käynnistä prosessi uudelleen niin, että otat siihen mukaan ulkopuolisia tahoja ja hellitä sitten ongelma mielestäsi. Tarvitset omaa rauhaa, lepoa ja ystävien seuraa, huolehdi kunnon yöunista, syömisistä ja siitä, että vähintään puoli tuntia päivässä olet keväisessä ilmassa.

Voimia saat, kun hellität ja luotat siihen, että elämä kantaa. Sinulla on uimataito, vesi kantaa aina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hiljaa hiipuu kirjoitti:

Jos se alkaa hiipumaan? Siis, ei kaikkea voimavaraa ole vielä käytetty loppuun mutta usko loppuu ja tulee alakuloisuus toiveen tilalle. Mitä tämä tarkoittaa. Sitäkö, että nyt on aika vain levätä vai pitäisikö taistella kahta kauheammin vastaan ja ponnistella ja pinnistellä eteenpäin vaikka läpi harmaan kiven. Miten jaksaa uskoa, että se kaikki kannattaa, ettei tee turhaa työtä ja olo sen kuin vain pahenee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu