Kun mies kärsii vakavasta masennuksesta traumaattisen kokemuksen jälkeen Suurimman osaa päivästä hän nukkuu eikä mikään kiinnosta Tuntuu elämä niin turhauttavalle kun tässä nyt kaksin ollaan ei puhuta eikä mitään Tähän tylsämielisyyteenkö tässä pitää vaan tottua vai mikä neuvoksi
On välillä vaikeaa
10
666
Vastaukset
- tullut mieleen
että jotkut ihmiset hoitavat sillä tavalla itsensä
kuntoon traumaattisten kokemusten jälkeen.
Jokaisella on oma tapansa selviytyä tai ehkä hän pakenee sinua sillä tavalla jos "nalkutat" liikaa siitä nukkumisesta?`
Nukkuminen on eräänlainen "pakokeino" kurjista tapahtumista ja ihmisistä. En tarkoita sinua kurjalla ihmisellä.
Mene itse ulos ihmisten pariin.- miksi aina
pitää etsiä tauteja, jos ihminen nukkuu paljon.
Puhun kokemuksesta, sillä olen itse pysytellyt tarkoituksella pois ihmisten ilmoilta tänä talvena, sillä minulla tuli syksyllä ja alkutalvesta "ihmiskiintiö" täyteen tietyistä syistä.
En halua olla tällä hetkellä tekemisissä petollisten ihmisten kanssa, jotka eivät muuta kuin syynäävät toisten ihmisten tekemisiä joka hetki. Jokaisella on oikeus olla kotonaan niinkuin lystää ilman "valvontaa" piste.
- Hereillä vaikea
Onko terveys kohdalla sinun miehellä?ymmärrän sen jos jotain traumaattista on sattunut mutta en ymmärrä sitä kuinka joku voi nukkua suuremman osan päivästä jos ei vakavasti sairas ole,minun lapsuuden naisystävä sairastaa sellaista kun unitauti ja siitä voi lukea googlesta nimellä "narkolepsia"ja sitä on monella tuhansilla ihmisillä eikä mitään siihen löydetä apuna kun lääkitys,ystävättärelläni "puhkesi" myös yhden traumaattisen onnettomuuden jälkeen kun hän oli 11 vuotias.
- vastaus otettiin pois
vaikka ihan sievästi vastasin ja annoin jopa neuvoa..kai tämäkin poistetaan
Sellainen yhdistys kuin, Omaiset mielenterveystyön tukena, voisi olla sinulle sopiva, jos sellainen löytyisi asuinpaikkakunnaltasi. Sieltä saa vertaistukea ja hyviä neuvoja juuri tuollaiseen tilanteeseen, kun omainen sairastaa masennusta. Kuntoutuminen tapahtuu pienin askelin. Tsemppiä sulle.
On pullo tullut lohdukkeeksi ja se se vasta kamalaa on... miten sitä aikuista miestä voi vierottaa pullosta.
Juovuksissa on mies sitten luurijuoppo. Soittelee mielellään ja varsinkin minua häiritsee 0700-alkuiset soitot joita mieheni on alkanut harrastaa....akka on kaikkeen syypää ja akan vuoksi on kaikki ihan kamalaa, kyllä tässä rakkaus alkaa pyrkiä ikkunanraosta muille maille vierahille- Pirre*
tässä sairastetaan..
Se on vaan kuule lähettävä yksin mualimalle, tysyyden torjunta raissuun.- ohrankukka..
..ei molempien tarvitse sairastua samaan tautiin. Joskus on vaan osattava olla terveellä tavalla itsekäs, pidettävä huolta myös itsestään.
- silema
Masennuksesta ei toivu hetkessä, joten anna aikaa ja tukeasi. Myös ulkopuolinen apu voisi kenties auttaa. Jos hän sellaisen vastaanottaa. Muista myös huolehtia itsestäsi, muuten sairastut itsekin.
Voimia sinulle ja kaikille muillekin.
Muistakaa nauttia elämästä !!!! - ainakin minulla
Sama juttu oli meilläkin. Kyllä siinä meinaa itsekin masentua, kun toinen on kuin elävä zombi, ei puhu eikä pussaa. Taustalla oli vakava sairaus, mutta kai se asia olisi ollut helpompi kestää, jos olisi puhunut. Yrittipä keskustelua, vaikka mistä asiasta, niin vastusta ei tullut. On helppo antaa neuvoksi, että mene ihmisten ilmoille ja tee jotain, että näät muitakin ihmisiä, mutta minulle se ei onnistunut. Mies vaaati pysymään kotona ja kai hän pelkäsi, että voin kertoa sivullisille kuinka asiat ovat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.644830Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk2643673Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni2753373Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma1143280Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie332546Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1271618- 1051590
- 1721231
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA841130Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!
Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."341021