Kun mies kärsii vakavasta masennuksesta traumaattisen kokemuksen jälkeen Suurimman osaa päivästä hän nukkuu eikä mikään kiinnosta Tuntuu elämä niin turhauttavalle kun tässä nyt kaksin ollaan ei puhuta eikä mitään Tähän tylsämielisyyteenkö tässä pitää vaan tottua vai mikä neuvoksi
On välillä vaikeaa
10
679
Vastaukset
- tullut mieleen
että jotkut ihmiset hoitavat sillä tavalla itsensä
kuntoon traumaattisten kokemusten jälkeen.
Jokaisella on oma tapansa selviytyä tai ehkä hän pakenee sinua sillä tavalla jos "nalkutat" liikaa siitä nukkumisesta?`
Nukkuminen on eräänlainen "pakokeino" kurjista tapahtumista ja ihmisistä. En tarkoita sinua kurjalla ihmisellä.
Mene itse ulos ihmisten pariin.- miksi aina
pitää etsiä tauteja, jos ihminen nukkuu paljon.
Puhun kokemuksesta, sillä olen itse pysytellyt tarkoituksella pois ihmisten ilmoilta tänä talvena, sillä minulla tuli syksyllä ja alkutalvesta "ihmiskiintiö" täyteen tietyistä syistä.
En halua olla tällä hetkellä tekemisissä petollisten ihmisten kanssa, jotka eivät muuta kuin syynäävät toisten ihmisten tekemisiä joka hetki. Jokaisella on oikeus olla kotonaan niinkuin lystää ilman "valvontaa" piste.
- Hereillä vaikea
Onko terveys kohdalla sinun miehellä?ymmärrän sen jos jotain traumaattista on sattunut mutta en ymmärrä sitä kuinka joku voi nukkua suuremman osan päivästä jos ei vakavasti sairas ole,minun lapsuuden naisystävä sairastaa sellaista kun unitauti ja siitä voi lukea googlesta nimellä "narkolepsia"ja sitä on monella tuhansilla ihmisillä eikä mitään siihen löydetä apuna kun lääkitys,ystävättärelläni "puhkesi" myös yhden traumaattisen onnettomuuden jälkeen kun hän oli 11 vuotias.
- vastaus otettiin pois
vaikka ihan sievästi vastasin ja annoin jopa neuvoa..kai tämäkin poistetaan
Sellainen yhdistys kuin, Omaiset mielenterveystyön tukena, voisi olla sinulle sopiva, jos sellainen löytyisi asuinpaikkakunnaltasi. Sieltä saa vertaistukea ja hyviä neuvoja juuri tuollaiseen tilanteeseen, kun omainen sairastaa masennusta. Kuntoutuminen tapahtuu pienin askelin. Tsemppiä sulle.
On pullo tullut lohdukkeeksi ja se se vasta kamalaa on... miten sitä aikuista miestä voi vierottaa pullosta.
Juovuksissa on mies sitten luurijuoppo. Soittelee mielellään ja varsinkin minua häiritsee 0700-alkuiset soitot joita mieheni on alkanut harrastaa....akka on kaikkeen syypää ja akan vuoksi on kaikki ihan kamalaa, kyllä tässä rakkaus alkaa pyrkiä ikkunanraosta muille maille vierahille- Pirre*
tässä sairastetaan..
Se on vaan kuule lähettävä yksin mualimalle, tysyyden torjunta raissuun.- ohrankukka..
..ei molempien tarvitse sairastua samaan tautiin. Joskus on vaan osattava olla terveellä tavalla itsekäs, pidettävä huolta myös itsestään.
- silema
Masennuksesta ei toivu hetkessä, joten anna aikaa ja tukeasi. Myös ulkopuolinen apu voisi kenties auttaa. Jos hän sellaisen vastaanottaa. Muista myös huolehtia itsestäsi, muuten sairastut itsekin.
Voimia sinulle ja kaikille muillekin.
Muistakaa nauttia elämästä !!!! - ainakin minulla
Sama juttu oli meilläkin. Kyllä siinä meinaa itsekin masentua, kun toinen on kuin elävä zombi, ei puhu eikä pussaa. Taustalla oli vakava sairaus, mutta kai se asia olisi ollut helpompi kestää, jos olisi puhunut. Yrittipä keskustelua, vaikka mistä asiasta, niin vastusta ei tullut. On helppo antaa neuvoksi, että mene ihmisten ilmoille ja tee jotain, että näät muitakin ihmisiä, mutta minulle se ei onnistunut. Mies vaaati pysymään kotona ja kai hän pelkäsi, että voin kertoa sivullisille kuinka asiat ovat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä631852- 1231354
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1281308- 1401064
- 101917
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten340854Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82744Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55684Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50663Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67644