NORDEA ei anna lainaa 'köyhälle'

Koirankoppiin vaan

NORDEA -pankki antanee lainaa vain varakkaille. Köyhä - minä - joka maksan sileinä seteleinä, n. 800 euroa/kk asunnosta vuokrana, ei kelpaa pankille. Minun olisi ostettava sillä rahalla koirankoppi, tai muutettava maalle sitten kun olen eläkeiässä; pankin virkailijan toteamus, taikka kuten itse asian ilmaisin; muutettava USA:n ja ostettava sieltä asunto tuolla alennetulla hinnalla, 30 % halvemmalla.

Pankin virkailijan kehotus minulle on; seuraile nyt USA:n markkinoiden kehitystä ja odottele asuntokauppojen kanssa, katsele niitä pieniä asuntoja kun ethän sinä enää 60 neliötä tarvitse, vaan ehkä sen koirankopin, koska hinnat saattavat laskea jopa 30 % niin todella viisasta häneltä. Kiitos neuvosta olisin kohta ollut velkavankeudessa Nordeaan! Nyt en tule koskaan enää olemaan.

Eli, tällasta. Mikä on totuus?

Minä - 'köyhä' palkansaaja, työntekijä täällä kokoomuksen suomessa, olen vain maksajan roolissa. Vaikka haluaisin, en koskaan tule saamaan omaa kotia, asuntoa, en mitään perinnöksi jätettävää, rahanvalta puhuu, vaikene. Vastakkainasettelun aika on ohi. KOE se PANKISSA ja silloin tulet ONNELLISEKSI.

Maksan vuokraa ja lopetan unelmien tavoittelun. Pankin virkailija ilmoittikin minulle, että "On todella ikävää kun hän joutuu rikkomaan unelmasi."

Minun on todella paha olla. Tekee kipeää. Sattuu. Oksettaa. NORDEA.

18

3177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lainataan aina

      oletko luottohäiriöinen?

      • stopnallepankille

        VAIHDA RUOTSALAISPANKISTA POIS PAIKALLISPANKKIIN


    • Velkakierre

      Pankki on kyllä valmis myöntämään lainaa sen mihin asiakkaan maksukyky riittää ja enemmänkin. Sinulla ei ilmeisesti riitä haluamaasi asuntoon. Älä sure, on parempi olla ottamatta lainaa kuin joutua sen kanssa kuseen.

      Osta se koirankoppi niin saatat saada sen kunnialla maksetuksikin. Varakkaana asunnon omistajana voit sitten yrittää vaihtaa toiveasuntoosi huomattavasti paremmin edellytyksin.

      • Koiran 'kop' piin vaan

        Asianmukaiseti, ok.
        Onhan noita, muitakin pankkiryhmittymiä.
        Katellaan rauhassa.


    • tai kaksi takaajaa

      No minä sain kyllä luottoa nordeasta, vaikka olen pienituloinen. Mene toiseen konttoriin, aina ei virkailijoiden kanssa kemiat käy ristiin. ja totta kait käyt myös kaikissa muissakin pankeissa kysymässä samoin ehdoin lainaa ja katsot mistä irtoaa halvitin ja millä ehdoilla.

      Tärkeintä, että sinulla luottotiedot ok. Minä pidän kirjaa tuloista ja menoista, pystyin siis pankin tiskillä näyttämään konkreettisesti, että pienilläkin tuloilla voi pärjätä.
      Tarvitset ehkä takaajan, minä sain vanhempani takaajiksi.

      • eripankkiin

        mikään köyhä ole jos työpalkasta 800e vuokran maksat ja muun elämisen vielä. Kysele muista Pankeista jos tosiaan luottotiedot on ok, ei pitäisi ongelmaa lainansaannissa oleman.


    • ei neliöt

      Missähän päin se 60 neliön luukku sijaitsee? Aivan varmasti pankki katsoo hieman eri silmin, jos kämppä on Eirassa (merinäköala) kuin vaikkapa Tuupovaarassa (järvinäköala). Kehäykkösen pohjoispuolella ja muiden suurimpien kaupunkien keskustojen ulkopuolella ei varmasti ole mitään hankaluutta saada 60 neliön kämppää, jos siihen on varaa laittaa 800 e/kk.

    • Minulta eivät Nordeassa edes kysyneet minkälainen on meidän talouden "liikevaihto", vaan kysyivät ainoastaan onko vakuudet riittävät ja luottotiedot kunnossa. 15 minuutissa oli pöydässa edullisin tarjouksen.

      Aika hämmentävä kokemus verrattuna esim. Sampon 2 tuntia kestäneeseen selvittely- ja utelusessioon, jonka lopputuloksena sain törkeän kalliin tarjouksen.

    • Pankin etu= asiakkaan etu

      Kyllä vastuullinen pankki katsoo sen ettei anna lainaa köyhälle! - näin pitääkin olla. Muuten joudumme kaikki veroja maksavat maksumieheksi luottotappioihin.

      • Juuupas

        Itse olen yrittänyt hakea lainaa Nordeasta kahteen kertaan. Ekalla kerralla Hain 1500€ takuuvuokraa varten. En saanut. Samoilla ehdoilla/paremmilla sain ostosrahasta lainan 15minuutissa. tähän asti olen hyvin selvinnyt. Hakekaa se 2000-3000 laina ostosrahasta jos ei Nordeasta irtoa. Nordean joustava luotto oli muistaakseni kalliimpi


      • himovippaaja

        "Samoilla ehdoilla/paremmilla sain ostosrahasta lainan 15minuutissa."
        "Nordean joustava luotto oli muistaakseni kalliimpi"

        Katsotaan.

        2000 euron lainan hinta kahden vuoden laina-ajalla (ilman varsinaista pääomaa) maksaa:

        Ostosrahalla:
        - lainan kaikki kulut yht.: 865,65 €
        - kuukausilyhennys: 119,40 €
        - todellinen vuosikorko 35,2 %

        Nordealla:
        - lainan kaikki kulut yht.: 411,52 €
        - kuukausilyhennys: 100,48 €
        - todellinen vuosikorko 13,2 %

        Nordea on siis puolet halvempi.

        http://www.ostosraha.fi/
        http://www.nordea.fi/henkiloasiakkaat/lainat/kulutusluotto/joustoluotto.html#tab=Hinnat


      • maksoinmyöstakaisin

        Sain paljon halvemmalla spankista luottokortilla ilman lisämaksuja


    • Kekkonen2

      Nordnetistä saa 0,99% vuosikorolla (ei mitään muita kuluja) lainaa vaikka viinan ostoon. Lainan vakuutena toimivat arvopaperit.

    • hoit_su

      Millaiset takuut sinulla oli antaa? Mitkä on kuukautiset tulosi? Jätit tällaiset pikkuseikat kertomatta, ei se pankki mikään hyväntekeväisyyslaitos ole.

      • Kekkonen2

        Mulla vai?


      • Omassakotona

        Älä tee itsestä velkaorjaa. Velan ottaminen on ihan vihon viimeistä mitä kannattaa tehdä.
        Velalla ostat jotain, joka ei kuitenkaan ole sinun kun siihen kohdistuu velkaa.
        Velkaa voi vapaaehtoisesti ottaa, mutta maksaminen muuttuukin pakoksi.
        Kerrostaloasuntoon ei ainakaan kannata ottaa velkaa. Luulet ostavasi asunnon omaksi, mutta et sitä omista koskaan. Taloyhtiö omistaa aina kaikki asunnot ja saat vain kk-vastiketta vastaan oikeuden asua asunnossa. Et saa yhtään enempää oikeuksia tai omistukseen naulaakaan kuin vuokralainen.
        Vain omakotitalossa asunnon voi oikeasti omistaa, muu on harhaa.


    • EHKJ

      Kylläpä tuli Nordeasta lähtö minullakin näillä näkymin. Minulla on oma rivitalo-osake josta velkaa vielä 69 000 euro. Asun toisella paikkakunnalla ja tarkoitus olisi uudelta asuinpaikkakunnalta ostaa mieheni kanssa yhteinen asunto. Kysyttiin Nordeasta lainaa n. 130 000 euroa. Minulla vuokralaiset osakkeessani jotka maksaa vuokraa 650 euroa/kk. Laina Nordeasta 500,00 jota lyhennän joka kuukausi ja yhtiövastike asunnosta 228 euroa/kk. Nyt asun vuokralla naapurikaupungissa josta maksan vuokraa 715 euroa/kk.
      Vuosituloni ovat 52000 euroa ja mieheni tulot 40000. Miehelläni maksettu yksiö, kesämökki ja osakkeita. Mutta lainaa ei tullut. Nordean viesti oli että asunto-osakkeeni pitää myydä ennenkuin lainaa tulee.
      Mutta onneksi on olemassa muita pankkeja :)

    • Vituton

      Myy velkasi bitcoinpankiin ja ota se ulos heti virtuaalirahana. Maksa sillä velka pois bittimania.fi palvelun kautta. Sitten olet velaton. Tätä tekevät esim. pankkiirit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      28
      3345
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      95
      3120
    3. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      2994
    4. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      68
      2917
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      52
      2862
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2632
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2450
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      57
      2311
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      41
      2147
    10. Vielä ei ainakaan

      Kukaan muu tunnu miltään sun jälkeen. Olit niin ainutlaatuista
      Ikävä
      32
      1933
    Aihe