Mikä ero on näillä kahdella tieteenalalla? Kumpi sinun mielestä on parempi ja hyödyllisempi? Onko opiskelu oikeustieteen tapaista, että voisi vain tulla kokeet tekemään yliopistoon?
Valtiotiede yhteiskuntatiede
ero.,.,.
35312
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
"Valtiotieteet" ja "yhteiskuntatieteet" ovat yksi ja sama asia: ne ovat kattokäsitteitä alajoukolle. "Valtiotiede" on vanhakantaisempi nimike.
Valtiotieteet/yhteiskuntatieteet käsittelevät karkeasti sanoen yhteiskunnallisia lainalaisuuksia ja yhteiskunnallista todellisuutta. Mukaan lukien yhteiskunnalliset instituutiot, yhteiskunnallinen historia, kansantalous, politiikka jne.
Tieteet voidaan karkeasti jakaa esimerkiksi* näin:
-Humanistiset tieteet (kieli- ja historiatieteet, filosofia, uskontotiede, kasvatustiede jne.)
-Yhteiskuntatieteet (poliittiset tieteet, yhteiskuntahistoria, sosiologia, kansantaloustiede, oikeustiede jne.)
-Luonnontieteet (fysiikka, biotieteet, kemia, lääketiede)
Tuohon - enimmäkseen perustieteitä koskevaan - jakoon eivät helposti kaikki aineet mene (esim. psykologia, matematiikka), mutta antanee osviittaa. On paljon soveltavia tieteitä, jotka eivät hyvin noudata keinotekoisia rajoja, vaan ovat paljolti monitieteisiä.
*Jako on paljolti omasta päästäni, mutta olen kyllä törmännyt tämän kaltaisiin luokitteluihin. Esim. oikeustiede lasketaan joskus yhteiskuntatieteeksi (mikä onkin luontevaa minusta).
Helsingissä on valtioitieteellinen tiedekunta ja muualla yhteiskuntatieteellinen tiedekunta. Mitään muuta eroa näillä ei taida olla kuin nimi ja sen mukaan nimike: Helsingistä valmistuu valtiotieteiden maistereita (VTM) ja muualta yhteiskuntatieteiden maistereita (YTM). Ero on kuitenkin siis vain nimellinen, samaan kastiin kuuluvat molemmat.
opiskelen pääaineena yhteiskuntapolitiikkaa ja sivuaineena valtio-oppia.
Valtio-oppi on teoreettisempaa ja keskittyy enemmän valtiollisiin elimiin ja tehtäviin. Hallitsemiseen ja sensemmoiseen. Yhteiskuntapolitiikka ei tutki niin tarkasti valtion käsitettä, vaan on jotenkin laaja-alaisempi. Ehkä vähän käytännönläheisempi.
Käsitykseni mukaan vtm-tutkinto on hieman arvostetumpi, kuin ytm. Ehkä johtuu siitä, että se on helsingistä. Ja kyllä se valtio-oppi on vähän vaikeampaakin. Vaikeita käsitteitä ja luettavaa paljon.