Jos ajattelemme tämän kirjoitetun tälle päivälle,niin kenelle tässä puhutaan.
11. Sillä Juuda on ylönkatsojaksi tullut, Israelissa ja Jerusalemissa on tapahtunut kauhistus; sillä Juuda turmelee Herran pyhän, jota hän itse rakasti, ja ottaa vieraan jumalan tyttäriä emänniksensä.
12. Vaan Herra hävittää hänen, joka sen tekee, Jakobin majasta, sekä opettajan että opetuslapsen, ja sen, joka vie Herralle Zebaotille ruokauhria.
13. Te teette myös sen toisen, että Herran alttarin edessä ovat kyyneleet, itkut ja huokaukset, niin etten minä enään tahdo katsoa ruokauhria päin, eli ottaa vastaan jotakin otollisesti teidän käsistänne.
14. Ja te sanotte: minkätähden? Sentähden, että Herra on sinun ja sinun nuoruutes vaimon vaiheella todistanut, jonka katsot ylön, joka on sinun kumppanis ja sinun vaimos, johon sinä liitolla itses kiinni sitonut olet.
15. Sillä eikö hän heitä yhdeksi tehnyt, vaikka hänellä olis ollut muita henkiä? Mutta mitä se yksi tekee? Hän etsii Jumalan siementä. Sentähden karttakaat teidän henkeänne, ja älköön kenkään katsoko ylön nuoruutensa vaimoa.
16. Että (Jumala) vihaa sitä hylkäämistä, sanoo Herra Israelin Jumala, kuin joku peittää vääryytensä niinkuin vaatteella, sanoo Herra Zebaot: sentähden karttakaat teidän henkeänne, ja älkäät katsoko heitä ylön.
17. Te olette Herraa teidän puheellanne vaivanneet; ja te sanotte: missä me häntä olemme vaivanneet? Siinä kuin te sanotte: jokainen, joka pahaa tekee, se kelpaa Herralle, ja että senkaltaiset ovat hänelle otolliset; eli kussa on se Jumala, joka rankaisee?
Voimmeko tällaisesta ssada juttua aikaan.
5
157
Vastaukset
- ellet tarkenna
Voi hyvät hyssykät, etkö voisi edes näissä nettijutuissasi käyttää nykykielistä Raamattua? Ei tommosta vanhaa kieltä edes viitsi ryhtyä lukemaan.
Ja mikähän mahtaa olla juttusi aihe?- vakas@M
Aviopuolisoa valittaissa, raamattu puhuu vain miehistä jotka naivat vieraita naisia.
Todellisuus kuitenkin on että ,jos lestanainen ottaa ulkopuolelta miehen, niin ei tapahdu mitään, mutta jos lesta mies ottaa vaimon itselleen vieraan tyttäristä, niin tulee niin turpiin että.. - mutsi
vakas@M kirjoitti:
Aviopuolisoa valittaissa, raamattu puhuu vain miehistä jotka naivat vieraita naisia.
Todellisuus kuitenkin on että ,jos lestanainen ottaa ulkopuolelta miehen, niin ei tapahdu mitään, mutta jos lesta mies ottaa vaimon itselleen vieraan tyttäristä, niin tulee niin turpiin että..Kuulehan sie vesseli, ei taida olla totta tuo väitteesi. Saitko tosiaan päin näköä sellaisesta syystä !!
- vakas@M
mutsi kirjoitti:
Kuulehan sie vesseli, ei taida olla totta tuo väitteesi. Saitko tosiaan päin näköä sellaisesta syystä !!
Syy tai , kuitenkin avioliitto kesti vain 12-sta puoleenpäivään, ehkä syy oli jotakin muuta, tuli yksi sanomiseni esille kylläkin.
Muta kunmuillekin käy niin , niin eiköhän se ole ainakin osana vaikuttanut.
Jo avioliitossa olevillekin käynyt että,
kun mies saa parannuksen armon, niin nainen lähtee, tai tekee elämästä helvetin. - mutsi
vakas@M kirjoitti:
Syy tai , kuitenkin avioliitto kesti vain 12-sta puoleenpäivään, ehkä syy oli jotakin muuta, tuli yksi sanomiseni esille kylläkin.
Muta kunmuillekin käy niin , niin eiköhän se ole ainakin osana vaikuttanut.
Jo avioliitossa olevillekin käynyt että,
kun mies saa parannuksen armon, niin nainen lähtee, tai tekee elämästä helvetin.Nainen osaa olla häijympi kuin mies, kun sillä löysemmät leuat puhua, eikä tarvitse ajatella; senkun avaa suunsa ja kuuntelee mitä sieltä tulee...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6538014Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4682296Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332220- 1471791
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi281292Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511244Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1131180Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65854Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.59833Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7766