Ulkomaalainen tili

miten rahat?

Minulla on amerikkalainen tili, johon myös Visa-kortti, mutta en saa tällä nostettua rahaa suomalaisesta automaatista. Miten muuten voin sitten saada rahat tililtäni? Suomalaiset pankit eivät voi auttaa asiaan, ainoastaan sekin kirjoittaminen omalle suomalaiselle tilille kävisi, mutta sekin on hankala kirjoittaa, kun en muista tarkkaa rahamäärää tililläni. Täytyykö minun siis lähteä Amerikkaan asti hakemaan rahojani, vai voinko ne jotenki Suomessa saada?

8

2108

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Late Lammas

      Kumma juttu, jos nosto ei onnistu. Yksi tapa olisi se, että avaat Paypal-tilin ja siirrät sitten Visaltasi rahaa jonkun tuttusi Paypal-tilille. Tietenkin vähän vaivalloista ja kulujakin tulee muutama prosentti...

    • USA:ssa asuva tuttuni on tulossa kesäkuussa Suomeen ja uskoo pärjäävänsä täällä amerikkalailla Visa- ja MasterCard-korteillaan. Sen olen kuullut, että ulkomaisella luottokortilla ei saa Suomen automaateista bensaa eikä junalippuja, mutta seteleitä luulin saavan. Voisitko kertoa tarkemmin, millä tavalla suomalainen automaatti kieltäytyy antamasta rahaa? Ei kai vain ole kysymys PIN-luvun puuttumisesta?

      • ja korttikin on voimassa

        Pintunnus on hyvässä muistissa ja kortin voimassaoloaikakin jatkuu vielä pitkälle, mutta rahaa ei vain tule. Antaa laittaa pinkoodin, mutta sitten sanoo, en nyt muista tarkkoja sanoja, mutta kuitenkin, ettei kortilla pysty ''tekemään'' mitään tällä automaatilla. Olen kokeillut useampia automaatteja, ettei siis ole yksittäisestäkään automaatista kyse. Voin kaupoissa maksaa kortillani (niissä jotka hyväksyvät ulkomaalaiset kortit), mutta käytän suomalaista tiliäni tähän, koska prosentteja menisi koko ajan.


    • juttu...

      Suomalaisella Visalla olen nostanut käteistä ulkomailla sekä pankin tiskiltä että automaatista niin EU-alueella, Venäjällä, Australiassa ja Etelä-Amerikassa. Kannattaa kysyä lisää.

      VR:n ja bensisten automaateissa on maininta, että vain suomalaisilla korteilla. Käsittääkseni lipunmyynnisä ja bensisten kassoilla käyvät ulkomaalaisetkin kortit.

      Joskus oli Hesarissa juttua, että ulkomaalaisia Visoja ei aina hyväksytä Tanskassa.

      • Late Lammas

        Mitä tarkoitat sillä, että tuolla amerikkalaisella Visalla ostaessasi menee prosentteja menee? Veloittaako pankkisi korkoa?Automaatilta käteisen nostaminen Visalla ainakin maksaa aika paljon joka tapauksessa, suomalaisellakin Visalla.


    • Kar.foq.

      kortteja on niin monenlaisia
      monen pankin ja rahalaitoksen myöntämiä.

      joskus tulee mieleen, kuinka s-pankin visat toimivat ulkomailla, ainakin näin alussa.
      usein hieman hidastelee ja ilmoittaa että kyseessä ulkomaalainen luottokortti.



      kyllä, Nordea Visa Silver maksuaikakortti on toiminut hienosti ja kaikkialla,
      ympäri maailmaa. (siitä en luovu, vaikka turun sinapista luovuin).

      Kortti on ollut lapsillani ja useilla sukulaisillani, varakorttina,
      siitä saakka kun kerran jäi kortti jo lentoasemalle automaattiin.
      Opittiin, pitää olla mukana 3-4 korttia, varmuuden vuoksi.

    • Voisitko pyytää amerikkalaista pankkia (tms) lähettämään rahat Suomessa olevalle tilillesi? Jos sitä harkitset etkä voi itse suoraan syöttää oman tilisi SWIFT- ja IBAN-koodeja amerikkalaiseen järjestelmään, kannattaa kysyä suomalaisesta pankista maksuohje. He kertovat oman amerikkalaisen pankkitilinsä tiedot. Sinun nimesi, osoitteesi ja suomalaisen tilisi numero tulevat silloin lisätietokenttään ("For benefit of: ...").

      Itse tein noin hiljattain. Amerikkalainen pankkiiriliike otti palvelumaksua rahan lähettämisestä 25 dollaria, ilmeisesti amerikkalainen kirjeenvaihtajapankki otti välistä 10 dollaria ja suomalainen pankki 10 euroa. Jos suomalainen tili ei ole dollaritili, euroiksi vaihtamisesta tulee vielä lisäkulua.

    • vastauksista

      Kiitos kaikille vastauksista! Täytyy sitten yrittää transferata rahat Suomeen. Tätä kyllä tiedustelin jo eri pankeilta, mutta ei tuntunut olevan asiasta juuri tietoa. Ehkä yritän silti vielä. Kiitos!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      70
      3831
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      88
      3199
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      103
      2473
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      15
      1679
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      71
      1445
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      97
      1333
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      50
      1286
    8. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      55
      1083
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      56
      1050
    10. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1031
    Aihe