Eikö uuden kehitysjohtajan tulisi olla puolueeton, kehityshaluinen, riippumaton entisistä pakotteista ja esim. Mikkelin taloutta kohentamaan pyrkivä alansa huippuammattilainen?
Ihmettelen suuresti viiden loppusuoralle valitun joukkoa. Mukana on henkilö, joka "kehitti" Mikkeliä viime talvena ajamalla Ideaparkin naapurikaupunkiin.
No. Joo-joo-mies ja tietyissä piireissä nyt hyvä tyyppi.
Uusi kehitysjohtaja
8
973
Vastaukset
- Asiaa seurannut
Asiahan on svoittu jo kauan sitten sossujen ja kokkareiden kesken. Viialaisen valinta maakuntajohtajaksihan oli lähtökohta ja sitten Mikanderin valinta, jossa tuli vain kokkareille se epäonni, että eivät saaneet Linnamurtoa, kun Keskusta ei suostunut siihen valintaan, mutta nyt sitten sossut saavat vuorostaan palkkion, kun heidän J V:sä valitaan kehitysjohtajaksi. Millähän hartioilla?
- ollenkaan
"Asiahan on svoittu jo kauan sitten sossujen ja kokkareiden kesken."
todistamaan väitteesi?
Taitaa olla vain pahansuopaisen mielikuvituksen tuotetta. Luuletteko todella, että konkurssikypsään kaupunkiin olisi huippijohtajien tulva. Kyllä länkkärissä olleessa nimilistassa oli aivan hyvältä vaikuttavia nimiä.
- Jääpallomies
Selväähän tuo on että Viitamies siihen valitaan. Ja siinä hommassa ei mene omat ja vieraat rahat sekaisin kun kassassa ei ole mistä sekottaa.
Samalla linjalla se jatkuu Mikkelin suosta nostaminen kuin ennenkin. Idioottitason johtavat kokkarit, demarit ja kepulaiset antaa lyhyessä narussa roikkuville Mikanderille ja uudelle kehitysjohtajalle "ohjeita" joilla toimitaan.
Vuoden päästä se on Mikkeli kriisikuntalistalla. valitaan, jos valitsija raadilla on yhtään järkeä!
Onhan hänellä merkittävä ura eri kuntien hallinnossa ja edustossa, mm. Mikkelin mlk ja nurmijärvi.
Tietääkseni myös asiantuntija niin raha-asioissa, kun kunta liitoksissa ja ylensäkin kuntasektorin laaja tuntemus hallussa.
Jotenkin esim tällä Viitamiehellä taitaa olla turhankin paljon kytköksiä eri yrityksiin, tai ainenkin niiden johtohenkilöihin.
Jotta Ukkosen Annesta uusi kehitysjohtaja :)- ota ensin selvää
Vai ajoi Mikkelin kehittäjä Ideaparkin Pieksämäelle. Pitäisi ensin perehtyä asioihin, ennen kuin puhuu niin, että ei olisi alahuulta lainkaan
- MMM
Valitettavasti omin korvin kuulin Ideaparkin töydellistä teilaamista tältä "kehittäjältä".
- Yqwr
MMM kirjoitti:
Valitettavasti omin korvin kuulin Ideaparkin töydellistä teilaamista tältä "kehittäjältä".
Kaksi henkilöä ovat käyttäneet vahingossa samaa MMM tunnaria. Kyseeessä ei siis ole sama henkilö.
- varaa
nimittää tämä JV kaupungin kakkosjohtajaksi, niin tämä EI VOI OLLA mikään köyhä kaupunki.
En kyllä hämmästy enää yhtään mistään. Hahtolan haastattelu länsärissä oli paljastava: luottamushenkilöt eivät yksinkertaisesti ole viitsineet seurata taloutta tai vaatia taustatietoja nähtäväkseen. Ilmeisesti hiekkalaatikkoleikki on itsessään niiiin kivaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh824464Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.2063600Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit1393425Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j2292703"Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä
Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk212331Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa
Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk432328Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia
mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös812178- 482093
Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?
Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella112076Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?
Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.01973