Pitäisi vaihtaa 98 SE XP:ksi.
1. Asennanko päälle. Jääkö tällöin vanhat ohjelmat ja tiedostot käyttöön.Miten aloitan asennuksen?
2. Asennanko kokonaan uudelleen. Katoavatko vanhat tiedostot ja ohjelmat.Miten tässä tapauksessa asennus aloitetaan?
3. Missä vaiheessa rekisteröinti tapahtuu?
KIITOS ETUKÄTEEN VAIVAUTUNEILLE!!
98se-XP
7
713
Vastaukset
- Pertsa
No sulla on asennuksessa vain kaksi vaihtoehtoa: Päivitys tai puhdas asennus. Päivityksessä ohjelmia ei tarvitse asentaa uudestaan eikä tiedostot katoa mihinkään. Puhtaassa asennuksessa ihan nimensä mukaisesti vedetään kovo tyhjäksi ja uusi kopio Xp:stä asennetaan. Se osio jolle puhtaan asennuksen teet formatoidaan. Se kumman asennusvaihtoehdon teet, riippuu ihan sinusta itsestäsi mitä haluat. Yleisesti suositellaan kyllä päivitysvaihtoehtoa, ei ainakaan tarvitse asentaa ohjelmia uudestaan eikä tehdä varmuuskopioita tiedostoista. Olisi varmasti hyvä vaihtoehto sullekin.
Toinen vaihtoehto tietysti on, että osioit kovosi kahteen osioon Partition Magicilla ja asennat Xp:n D-osiolle, jos W98 on nyt C:llä. Teet koneestasi siis kahden käyttiksen systeemin. W98 säilyy silloin täysin ennallaan ja Xp asennetaan uudelle osiolle puhtaana asennuksena. Voit silloin käynnistyksessä valita, kumman käyttiksen haluat käynnistää. Ainakin itselläni on tämä multiboot-järjestelmä ollut melkein aina käytössä. Jos myöhemmin kyllästyttää, voi vanhan käyttiksen aina poistaa koneelta.
Asennuksen voit tehdä joko käynnistämällä koneesi asennuslevyllä tai sitten käynnistä W98 ja laita asennus-cd sisään, asennusohjelman pitäisi käynnistyä itsestään. Varsinkin päivityksessä voisit käyttää viimeksimainittua. Puhtaassa asennuksessa boottaa kone Xp:n asennuslevyltä.
>Missä vaiheessa rekisteröinti tapahtuu?>
Sekä Xp:n aktivointi että rekisteröinti tapahtuvat käyttiksen asennuksen jälkeen, mutta vain aktivointi on pakollista, rekisteröinti taas vapaaehtoista. Xp:n asennuksen jälkeen saat ilmoituksen, että sulla on 30 päivää aikaa aktivoida käyttis, sen jälkeen Xp lakkaa toimimasta jos aktivointia ei ole tehty. Niin kauan kunnes olet aktivoinut Xp:n saat aktivoinnista aina muistutuksen, kun käynnistät koneesi.- hst
Pertsa hyvistä neuvoista.
- Nörtti
Niin, paitsi jos imuroit jostakin corporate version.
Sarjanumeroita löytyy siihen maailmalta pilvin pimein.
Itselläni on muuten hukassa osoite mistä corporate fi version saisi.
Enlannin kielisenä xp professional corporate edition löytyy jopa kazaalla.
Corporate edition kysyy vanhaan tapaan sarjanumeron vain kerran. Mitään jälki rekisteröitymisiä ei tarvita.
Varoituksena on vain, että jotkut sarjanumerot lukitsevat käyttiksen sevice packin asennuksen yhteydessä. Tässä tapauksessa kokeillaan toista sarjanumeroa, mikä ei ole suuri vaiva kun asennetaan xp:tä puhtaalle pöydälle.
Eli ensin xp ja service pack. Jos kaikki tuon jälkeen toimii, niin konetta voi alkaa täyttää kaikella muulla tarpeellisella. - Pertsa
hst kirjoitti:
Pertsa hyvistä neuvoista.
Niin jos et halua aktivoida Xp:täsi, on tietysti aina tuo mahdollisuus hankkia Xp:n corp-versio. Se ei inahdakaan mistään aktivoinnista. Tai sitten crakkaa nykyinen Xp:si asennuksen jälkeen toimivalla kräkillä, eipä vaivaa aktivointi senkään jälkeen. Kun kerran aktivoit Xp:si, et voi sitä enää sen jälkeen asentaa uudestaan mihinkään toiseen koneeseen koska aktivointi ei enää onnistu..
- hst
Pertsa kirjoitti:
Niin jos et halua aktivoida Xp:täsi, on tietysti aina tuo mahdollisuus hankkia Xp:n corp-versio. Se ei inahdakaan mistään aktivoinnista. Tai sitten crakkaa nykyinen Xp:si asennuksen jälkeen toimivalla kräkillä, eipä vaivaa aktivointi senkään jälkeen. Kun kerran aktivoit Xp:si, et voi sitä enää sen jälkeen asentaa uudestaan mihinkään toiseen koneeseen koska aktivointi ei enää onnistu..
XP:n voi asentaa vain kerran. Jos ostan myöhemmin uuden koneen, pitää siihen ostaa uusi XP. Ostaessani XP:n, ostankin vain käyttöoikeuden määrätyksi ajaksi.Ilmankos BILL onkin maailman rikkain mies. Kuka keksisi ID-numeron, joka mahdollistaisi useamman asennuksen?
- Pertsa
hst kirjoitti:
XP:n voi asentaa vain kerran. Jos ostan myöhemmin uuden koneen, pitää siihen ostaa uusi XP. Ostaessani XP:n, ostankin vain käyttöoikeuden määrätyksi ajaksi.Ilmankos BILL onkin maailman rikkain mies. Kuka keksisi ID-numeron, joka mahdollistaisi useamman asennuksen?
>Ostaessani XP:n, ostankin vain käyttöoikeuden määrätyksi ajaksi>
Tavallaan totta. Ostaessasi Xp:n ostat käyttöoikeuden onjelmaan. Käyttöoikeus on niin kauan, kuin tämä kyseinen kone on olemassa. Niinhän se on ollut koko ajan, kaikissa Windowseissa W95:stä lähtien. Mutta aikaisemmin tuota oli hyvin helppo kiertää, siksi juuri kukaan ei vaivautunut ostamaan vaikka koko perheen viidelle koneelle jokaiselle omaa käyttistä vaan ympäri maailman hankittiin yksi käyttis ja se sitten asenneltiin koko suvulle niin moneen koneeseen kuin omatunto antoi periksi. Bill Gates kyllä tiesi tämän koko ajan, mutta vasta nyt se pisti kovat piippuun ja loi tämän aktivointisysteemin lopettaakseen Windowsien laittoman asentelun ja kopioimisen.
>Kuka keksisi ID-numeron, joka mahdollistaisi useamman asennuksen?>
Ei sellaista yksittäistä sarjanumeroa olekaan. Mutta jos etsit netistä sarjanumerogeneraattorin joka tuottaa uusia toimivia Xp-sarjanumeroita, niin sitten kyllä onnistuu.. ;)
Toinen vaihtoehto on se, mistä nimimerkki Nörtti kirjoitti. Kerroin myös edellisessä viestissä pari keinoa, miten aktivointi voidaan välttää. Aktivointi tarkoittaa sitä että aktivointiohjelma kerää koneestasi keskeisiä tunnistetietoja, mm. prosessorin sarjanumeron, tietoja emolevystä, Xp:n sarjanumero jne. Näin kone yksilöidään tälle sarjanumerolle ja tästä luodaan aktivointitunnus, pitkä numerosarja joka lähetetään Microsoftille joko puhelimitse tai netin kautta. Jos sarjanumero todetaan käyttämättömäksi antaa puhelinrobotti vastaukseksi aktivointikoodin, numerosarjan, jolla Xp sitten aktivoidaan. Jos yrität samalla sarjanumerolla aktivoida toisen koneen, huomaa Mikkisofta ettei sarjanumeron ja koneen yksilöintitiedot vastaa toisiaan koska tälle sarjikselle aktivointi oli aikaisemmin jo tehty toiselle koneelle. Aktivointiyritys loppuu siihen paikkaan. Oman alkuperäisen koneesi voit tietysti aktivoida useaan kertaan, jos esim. joudut asentamaan Xp:n uudestaan.
- hihihi
...niin tuolta löydät jotain lisätietoa:
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=/directory/worldwide/fi/guides/installguide_winxp/default.asp
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6518000Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672289Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332203- 1471779
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi271270Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511243Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1111169Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65850Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.59821Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7756