Olipa kerran

Espoon Blues,

joka meinasi voittaa mestaruuden, mutta ei sitten voittanutkaan, koska Oulun Kärpät oli vielä pikkuisen parempi joukkue.

Bluesilla oli kyllä kova joukkue, joka sai hurjasti itseluottamusta noustuaan välieräsarjassa lähes uskomattomalla tavalla 1-3 tappioasemasta raivaten tiensä väkisin finaaleihin.

Kunnioitin ja ihailin tuota joukkuetta, vaikka näin oululaisena kannatankin Kärppiä. Nyt finaaleissa tuo Espoon joukkue kuitenkin on jotenkin muuttunut. Enää finaaleissa en kunnioittanut tuota välerien sankarillista sitkeää joukkuetta, joka pudotti mahtiseura Jokerit pronssipeliin.

Nyt tuosta joukkueesta oli tullut vastustajia vahingoittava raukkamainen HIFK-kiekkoa pelaava porukka kuumakalleja, jotka ruikuttivat haastatteluissa, että "tuomarit ovat meitä vastaan...jne.jne." Ensin katulätkä-Heiskanen taklasi Kärppien nuorta Jokista selkään, sitten toinen hullu Ilkka mikkolaa todella törkeästi selkään, tämän ollessa irti laidasta ainakin 1,5 metriä.

Tuokaan ei olisi tuntunut niin pahalta, sillä tällaistahan sattuu kovissa playoff-peleissä, kun kokemattomien nuorten pelaajien lataus menee ns. yli, mutta Blues-fanien mielipiteet saivat asian tuntumaan vielä pahemmalta: Kuinka voi olla mahdollista, että puolustellaan tuollaisia törkeyksiä?

Blues-kannattajat käyttäytyivät muutenkin törkeästi koko finaalisarjan ajan. Keskustelupalstoilla he syyttivät bluesin tappioista yleensä tuomareita, tai muita epäoleellisia asioita. Huomaa, että Blues-faneilla ja -pelaajilla ei ole kokemausta finaalipeleistä. Kärppäpelaajat ja kärppäfanit ymmärtävät, että finaaleissa voittaa vain joukkue, joka tekee enemmän maaleja, kuin vastustaja. Kaikki muu on epäoleellista.

Blues-kannattajat olisivat voineet vielä muuttaa käsitykseni heistä, jos olisivat alkaneet kannustaa omiaan 0-2 (otteluvoitot) tappiotilanteessa, mtta ei; He keskittyivat haukkumaan tuomareita, yksittäisiä kärppäpelaajia, Oulua, Pohjoissuomea. He räkyttivät, kuin pahaiset rakit, mutta eivät selvästikään uskoneet enää omiensa voittoon.

Samoin tuntui asennoituvan blues-palaajat, ainakin nuori Mikko Lehtonen, joka haastatteluissa syytti tappiosta tuomareita jo ennen kuin peli oli ohi?!?!

Välierien mahtavan taistelunsa ansiosta olisin suonut Bluesin voittavan mestaruuden, vaikka kärppäfani olenkin. Joukkueen ja fanien muututtua kuitenkin finaalisarjassa lapsellisiksi kitisijöiksi, aloin toivoa bluesin häviötä.

Ja onneksi niin kävikin. Blues ei itkemisestä ja vinkumisesta huolimatta enää noussut, vaan Kärpät vei mestaruuden 2008 otteluvoitoin 4-0.

Toivottavasti blues ja sen fanit oppivat tästä edes jotain, jos sattuvat vielä joskus pääsemään finaaleihin.

4

294

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mmjklms

      Olipa kerran Blues Joka Tiputti hifkin ja Jokerit

    • här

      minullakin oli sympatioita bluesia kohtaan mutta ei ole enään.Finaalit ovat yleisölle ja pelaajille upeita tapahtumia joissa jokainen haluaa olla mukana.Siksi tuntuukin oudolta että halutaan tahallaan teloa vastustajia pois pelistä.Kovapeli ja rottamaisuus ovat eri asioita.

    • Dam Dam

      NÄIN ON
      JIHUU, KÄRPÄT JYRÄÄ

    • mielipide...

      Onpa hienoa että Te Herra/Rouva olette ottaneet esille vakavan ongelman: nimittäin palstojen törky-viestit. Toki viestistänne tulee sellainen kuva että vain Blues-fanit olisivat asian suhteen olleet aktiivisia. Korjaa jos olen väärässä, mutta eikös niitä törkeyksiä ole myös tullut toisestakin suunnasta.

      Tottahan toki tappiokin pitää nielaista jos sellainen tulee ja Blues ei vaan ole saanut viimeistä rutistusta (eli voittomaalia) aikaan ja Kärpät on osoittanut olevansa tehokas alakynnessäkin. Silti mielestäni Teidän esityksessänne on jotakin hieman teennäistä siinä miten ensin Olette ihaillut Bluesia ja sitten Ette (koska "vain" toinen osapuoli provosoinut?), mutta korjatkaa toki jos olen väärässä.

      Silti tuot hyvin erään tärkeän asian esille: Omaa joukkueta pitäisi kannustaa konstruktivisesti, tapahtui mitä tapahtui. Joten muistakaa kaikki: "Deeds, Not Words".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      355
      1075
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      738
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      686
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      578
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      48
      571
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    9. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      461
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe