Kertokaa missä minkäkinmoiset edut USD-valuuttatileille!
Nyt euron ja dollarin suhde alkaa varmaan lähentyä tätä H-hetkeä.
Valuuttatilin korko
4
1240
Vastaukset
Heikoilla jäillä ollaan, 2006 eräs amerikkalainen analyytikko totesi euron liian kalliiksi, 2007 sama juttu mutta eri analyytikko ja pankki ja nyt 2008 sama juttu...hmm..sirkushuvia lienee oikea termi. Vasta kun luottamus dollariin palaa euro lähtee heikkenemään, se edellyttää edes jonkinlaisia positiivisia uutisia (perjantaina julkaistu kuluttajaluottamus ei ainakaan antanut mitään viitteitä). Puhumattakaan mahdollisesta ECB koron nostosta. Nämä ovat vain mielipiteitä, jokaisella luultavasti on.
Jokunen vuosi sitten luin osakeanalyytikon antaman haastattelun. Se oli paljolti peruskaavan mukainen mitä hyviä yhtiöitä ja mahdollisia yllättäjiä, lopussa toimittaja kysyi mitä osakkeita analyytikolla oli "omassa" salkussaan. Analyytikko vastasi ettei sijoita osakkeisiin. Herää kysymys etiikasta, onko oikein suositella jotain mihin ei itse ole valmis sijoittamaan. On samantekevää onko ekonomisti/analyytikko oikeassa tai väärässä ( useimmiten ovat väärässä), hänen tehtävänsä on myydä pankin palveluja. Pankki saa palkkionsa kävi sijoittajan miten tahansa. Puhe on halpaa.
Viime aikoina olen miettinyt miten alas USD/CHF voi mennä. Ihan mukava pähkinä mutta en tee kauppojani sen perusteella. Helpompi treidata suuremman trendin mukana ja USD/CHF kohdalla se on alaspäin, kun taas EUR/USD parilla se on ylöspäin. Daily chartista sen näkee parhaiten.
Suomalaisiin pankkeihin voit tallettaa dollareita näin: Avaat ensin dollarimääräinen valuttatilin, joka on koroton. Rahan alkuperän joutuu suullisesti selvittämään. Tuolta tililtä voit sitten tehdä korkoa tuottavia dollarimääräisiä määräaikaistalletuksia. Talletuskorko vähintään 10.000 dollarin talletukselle voisi olla esim. Libor-0,8%. Isommille määrille saa paremman koron.
- Nyt euron ja dollarin suhde...
"Nyt euron ja dollarin suhde alkaa varmaan lähentyä tätä H-hetkeä."
Heh,
"asiantuntijoiden mielestä" on lähennellyt jo 2 vuotta,
tosin kyllä aina lähenee, mutta mitä muutosta, se on kysymysmerkki.
Voi sitä kurjuutta jos teet dollaritilin ja tehdään valuuttojen arvon muutos,
se on mahdollista, kestätkö sen.
Aina ei miehet tahdo tappioita kestää, katsoopas suomen itsemurhatilastot.
Suomi on läntisen ja kehittyneen maailman ykköstilalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191682
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991498Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy37953Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29889Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38831Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50796Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43758Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56748Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37740Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37720