Kertokaa missä minkäkinmoiset edut USD-valuuttatileille!
Nyt euron ja dollarin suhde alkaa varmaan lähentyä tätä H-hetkeä.
Valuuttatilin korko
4
1270
Vastaukset
Heikoilla jäillä ollaan, 2006 eräs amerikkalainen analyytikko totesi euron liian kalliiksi, 2007 sama juttu mutta eri analyytikko ja pankki ja nyt 2008 sama juttu...hmm..sirkushuvia lienee oikea termi. Vasta kun luottamus dollariin palaa euro lähtee heikkenemään, se edellyttää edes jonkinlaisia positiivisia uutisia (perjantaina julkaistu kuluttajaluottamus ei ainakaan antanut mitään viitteitä). Puhumattakaan mahdollisesta ECB koron nostosta. Nämä ovat vain mielipiteitä, jokaisella luultavasti on.
Jokunen vuosi sitten luin osakeanalyytikon antaman haastattelun. Se oli paljolti peruskaavan mukainen mitä hyviä yhtiöitä ja mahdollisia yllättäjiä, lopussa toimittaja kysyi mitä osakkeita analyytikolla oli "omassa" salkussaan. Analyytikko vastasi ettei sijoita osakkeisiin. Herää kysymys etiikasta, onko oikein suositella jotain mihin ei itse ole valmis sijoittamaan. On samantekevää onko ekonomisti/analyytikko oikeassa tai väärässä ( useimmiten ovat väärässä), hänen tehtävänsä on myydä pankin palveluja. Pankki saa palkkionsa kävi sijoittajan miten tahansa. Puhe on halpaa.
Viime aikoina olen miettinyt miten alas USD/CHF voi mennä. Ihan mukava pähkinä mutta en tee kauppojani sen perusteella. Helpompi treidata suuremman trendin mukana ja USD/CHF kohdalla se on alaspäin, kun taas EUR/USD parilla se on ylöspäin. Daily chartista sen näkee parhaiten.
Suomalaisiin pankkeihin voit tallettaa dollareita näin: Avaat ensin dollarimääräinen valuttatilin, joka on koroton. Rahan alkuperän joutuu suullisesti selvittämään. Tuolta tililtä voit sitten tehdä korkoa tuottavia dollarimääräisiä määräaikaistalletuksia. Talletuskorko vähintään 10.000 dollarin talletukselle voisi olla esim. Libor-0,8%. Isommille määrille saa paremman koron.
- Nyt euron ja dollarin suhde...
"Nyt euron ja dollarin suhde alkaa varmaan lähentyä tätä H-hetkeä."
Heh,
"asiantuntijoiden mielestä" on lähennellyt jo 2 vuotta,
tosin kyllä aina lähenee, mutta mitä muutosta, se on kysymysmerkki.
Voi sitä kurjuutta jos teet dollaritilin ja tehdään valuuttojen arvon muutos,
se on mahdollista, kestätkö sen.
Aina ei miehet tahdo tappioita kestää, katsoopas suomen itsemurhatilastot.
Suomi on läntisen ja kehittyneen maailman ykköstilalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1754961Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,184336Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993087Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2482910Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432852- 522491
- 271919
- 341713
- 201703
- 631677