Hei, olen käyttänyt Roagainea nyt reilut puoli vuotta. Hiusten lähtö on ehkä hidastunut (alussa oli iso sulkasato), mutta uutta kasvua ei ole tullut. Sen sijaa karvaa on alkanut kasvamaan kulmakarvojen ulkoreunasta ohimoiden suuntaan - outoa, koska aiemmin tällaista karvoitusta ei ole ollut. Kosmetologi huomasi asian, ihmetteli, miten minulla kasvaa kulmakarvat kiinni hiusrajaan.
Myös turvotus on kovaa, aamuisin luomet melkein muurautuneet umpeen ja naama muuttunut turpeaksi, sormet ja varpaat turvoksissa.
Onko muilla ollut samoja oireita?
Myös turvotus on kovaa, aamuisin luomet melkein muurautuneet umpeen ja naama muuttunut turpeaksi, sormet ja varpaat turvoksissa.
Onko muilla ollut samoja oireita?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mäkin olen käyttänyt just sen puoli vuotta ja huomannut samoja oireita. Ylimääräisen nukan naamasta ajelen pois kun en muutakaan ole keksinyt. Turvotus kans sapettaa kun se on tullu Rogainen myötä. Pahin ongelma mulla on kuitenkin hiuspohjan kutina ja voimakas hilseily koko ajan. Mietin kuinka paljon kasvavat hiukset kärsii hilseen poistosta (pakko raapia varovasti kammalla sitä karstaa). En uskalla lopettaakaan Rogainen käyttöä kun muistissa on se totaalinen sulkasato alkukäytön aikana.
Miten sä muuten levität aineen päähäs? Mulla on n. 5 cm pituset hiukset ja mä laitan sellasella kapeekärkisellä nokkapullolla jakauksiin. Ensin hieroin aineen päänahkaan mutta siinä sottaantu hiukset kokonaan ja ainetta meni paljon. Nyt en tiedä meneekö se noin päänahkaan vai jääkö pinnalle.
Tälläsia täältä. Joskus näyttää että tukka olis vahvistunu. Tällä hetkellä taas tuntuu että hiuksia irtoo taas. Tiedä sitten.
En ole turvotusoireita saanut´, mutta varsinkin talviaikaan aiheuttaa hilseilyä ja voimakasta kutinaa, jonka saan parhaiten aisoihin apteekin Nizoral-shampoolla. Todennäköisesti tuotteen muut aineet, kuten liuottimena toimiva alkoholi, sotkee hiuspohjan tasapainoa, ja aikaan saa hiivasienen villiintymisen, johon Nizoral on tehokas apu. Itse olen käyttänyt Rogainea nyt jo viitisen vuotta ja erittäin hyvin tuloksin. Tukka ei ole nuoruuden paksuudessa (olen 47v.nainen) mutta aikaisempaan verrattuna erittäin hyvät. Hiusten tolkuton lähtö alkoi joskus 37 vuotiaana, pääliosan hiuksiin ei enää pituutta tullu kuin viitisen senttiä, ja putosivat taas pois, harveni uhkaavasti ym ym. Kaikki mahdolliset kampaamojen mömmöt, vitamiinikuurit ym kokeiltua päädyin Rogaineen, joka alkoi antaa tuloksia vasta n. vuoden käytön jälkeen. Nyt on tukka pysynyt päässä ja kasvaa hyvin.
minulla alkoi rogainea kayttäessäni kasvaa ohimoille semmoista omituista nukkakarvaa, mutta eipä hiuksissa näkynyt mainittavaa uudiskasvua. Käytin sitä reilu parisen vuotta, loppuvaiheessa enää satunnaisesti, jotta hiuspohja tottui lopettamiseen.
Muistelen lukeneeni, että jos Rogaine aiheuttaa turvotusta (esim. käsiin), sen käyttö pitää lopettaa ja ottaa yhteys lääkäriin.
Nyt kokeilen Revivogenia. Saa nähdä auttaako ( tähän päädyin kun tämä on luontainen tuote ja ei ole pakko käyttää loppuelämää vaan voi kuureinakin kokeilla). Minulla hiustenlähtö alkoi jo parikymppisenä ja se on hormonaalinen, joten nämä DHT-vaikutuksen poistajat lienee se paras/ainoa keino (verikokeissa mieshormooni on selvästi koholla ja ihotautilääkäri on myös todennut että miestyyppistä tuo hiustenlähtö on). Minulla on osa hiustupista jo kuollut ja niihin ei enää mikään auta (päänahka kimaltelee), paitsi hiussiirrot. Mutta jos saisi nämä loput edes pidettyä päässä...
Kiitos kovasti, ehkä tämä ylimääräinen karvan kasvu todella kertoo siitä, että pitää lopettaa Rogainen käyttö.
Olen käyttänyt sitä nokkaversiota, omat hiukseni noin kymmensenttiset.
Revivogenia olen kokeillut aiemmin. Se ei tuonut uutta hiusta, mutta paransi hiusten laatua huomattavasti. Siksi käytänkin sitä aina kuuriluontoisesti. Revivogenin ongelma on tahmaisuus: se täytyy pestä pois ennen kuin menee ihmisten ilmoille.
Tsemppiä, mukavaa, kun joku ymmärtää meikäläisen ongelmia.