Mikähän olisi paras suojalakka akryylivärein maalatuille muovifiguille? Väreinä olen käyttänyt Tamiyan ja Citadelin akryylejä.
Sain jenkkilän ystäviltä sellaisen ohjeen että Krylonin Clear Sealer tai Plaidin Clear Acrylic Sealer toimisivat parhaiten, mutta näitä en ole kaupoissa nähnyt. Itse asiassa lähialueen kaupoissa katsellessa suihkutettavien suojalakkojen määrä oli pyöreä nolla.
Mitkä mahtaisivat olla parhaiten hommaan sopiva kotimaasta saatava vastine, ja mistä sitä saa (mielellään postimyynnistä, koska asun maan korvessa)?
Suojalakka akryylille ja muoville?
3
797
Vastaukset 3
- eka malli maalaukseen
itsekin kysyin tuossa alempana muovimallin maalauksesta saamatta muuta kuin vittuilua vastaukseksi. Ilmeisesti harrastajat haluavat pitää salassa tai maksullisena tiedot muovimallien maalaamisesta. Itse varmaan pitäisi kantapään yliopiston kautta kokeilla ja pilata muutama muovimalli savuavaksi läjäksi.
Ei auta mitään harrastusta tiedon pimittäminen uusilta harrastajilta, käännyttää moinen asenne vaan muiden harrastusten pariin...- nyypeintter
Harmi kun netistä löytyisi vaikka millaisia amerikanohjeita, mutta kun niitä tuotteita ei tunnu saavan Suomesta ollenkaan.
Yksi tosin johon törmäsin etsiskellessäni oli muoveille sopiva pohjamaali Plasti-kote Super Primer, jota saa Suomesta, ainakin netin kautta tilattua (tosin en löytänyt jostain syystä mustaa?) Olisikohan siitä sinullekin avuksi? Tuon päälle pitäisi voida maalata ainakin akryylein.
- ...löytyy
Pienoismallit.net
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j811233- 42824
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga73736Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden241717Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35591- 46575
Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️78568- 25512
- 37512
- 26482