Sain lahjaksi joulukaktuksen, jonka lehdet on hieman rypistyneet ja kaktukseen on tulossa kukkia. Kaktus on kärsinyt kuivuudesta, kun on ollut asumattomassa talossa. Nyt olen yrittänyt kastella kaktusta, mutta se ei ime vettä, lehdet eivät oikene. Pitäisikö multa vaihtaa, vai miten saisin kaktuksen kukoistamaan ?
joulukaktus kuntoon
kaktus
3741
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Suihkuta koko kasvi viileällä vedellä ja upota ruukku vesiastiaan noin puoleksi tunniksi. Pulputus kuuluu asiaan:))
Kun otat ylös, anna valua hetken ettei vesi jää seisomaan aluslautaselle ja jatka normaalia hoitoa.
Kukinnan saatat menettää, jos nuput ovat ehtineet isoksi, mutta kasvi toipuu ja kukkii kyllä myöhemmin. Mikäli ruukku on ihan täynnä juuria, voit kukinnan jälkeen vaihtaa vähän isompaan astiaan. Paljon isompi multatila saa kaktuksen kasvamaan ja seuraava kukinta siirtyy myöhemmäksi.
Kokeile tuota upotuskastelua. Mullanvaihto on kasville rasitus ja saatat menettää sen lopullisesti.
50-luvun alkuperäisistä pistokkaista peräisin oleviin, valkokukkaisiin joulukaktuksiini mullat joka kevät, mutta mullan on oltava viherkasvimultaa jossa on paljon hiekkaa eikä liikaa turvetta. Vaikka joulukaktus on ikäänkuin "tavallisten" kaktusten ja kukkakasvien välimuoto, se tarvitsee kesällä vain vähän vettä eikä sitä kannata jättää jatkuvaan paahteeseen josta tavalliset kaktukset eivät olis millänsäkään. Muuten lehdet kellastuu ja rutistuu. Jos päädyt ehdotettuun vesiupotukseen, anna ainakin mullan kuivahtaa kunnolla ennen seuraavaa kastelua.
Viimeistään loppukesällä tai syksyllä kaktuksen voi laittaa ulos esim. parvekkeelle, josta se tuodaan sisään yöpakkasten alkaessa. Sitten vasta aletaan kastella ja lannoittaa enemmän. Kukkivat hyvin joulun alla. Edellisessä asunnossani ei ollut parveketta, mutta kaktukset kukkivat sekä jouluna että pääsiäisenä, koska asunto oli kylmä.