Korkeat marjapensaat

Höhlä

Olemme ihmetelleet sitä, että n. 10-vuotiaat musta-, puna- ja valkoherukkapensaamme ovat kasvaneet tolkuttoman korkeiksi, yli kolmeen metriin. Miksi? Ja mitä niille voisi tehdä?

5

1161

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miriam

      Oisko jääny säännölliset leikkaamiset tekemättä? Maa saattaa myös olla ylenpalttisen ravinteikasta kun tuollainen kasvu on tapahtunut. Onko tietoa, mitä lajiketta pensaanne ovat ja miten niihin tulee marjoja - vähän vai runsaasti?

      Eipä tässä muuta osaa neuvoa kuin oksasakset vaan käsiin ja lyhentelemään ainakin osa versoista järkevämpiin mittoihin ja vanhimmat versot pois kokonaan, ennen kuin silmut avautuvat. Jos ette ole pensaita aiemmin leikanneet, kannattaa jakaa leikkaamiset useammalle vuodelle eli otatte nyt tänä keväänä vain muutaman verson pois kustakin pensaasta ja vuoden päästä vähän enemmän. Näin niiden uusi kasvu ei intoudu ylenpalttiseksi vaan pysyy hallinnassa.

    • lannoitusta?

      Herukoita ei juurikaan tarvitse lannoittaa, jos juurella pitää eloperäistä katetta, tuollainen venyminen kyllä tuntuu eriskummalliselta vaikka olisi lannassa uitettu:))

      Leikkaamista ainakin puna- ja valkoherukka kestää todella hyvin. Vaikka vetäisit juuresta sileäksi, kasvaa takaisin parissa vuodessa.
      Huvin vuoksi aloin kasvattaa yhdestä puuta ja jätin vain yhden varren, marjoo järkytyksestä huolimatta - tosin vasta 1,5 metrinen...

    • peukku68

      lajista riippuen korkeus voi olla jopa kaksi metriä, mutta kolme viittaa jo turhan rehevään kasvupaikkaan. Tuleeko niistä marjoja vielä?

      Älä nyt ainakaan lannoita lisää jos niin olet tehnyt. Karsi niitä vanhoja oksi apois ja leikkaa ajoiss akeväällä oksia lyhyemmäksi. Kun pensasta typistää niin se tekee oksia ja kannuksia kyllä sinne alemmaskin.

      Liian raju kertaleikkaus kyllä voi aja akasvin vielä isompaan kasvuun joten sikäli malttia ja työ usealle vuodelle.

      • pensaiden lajikkeita.

        Kyllä ne marjoja tuottavat kaikki, mutta mustaherukat minusta vähän niukasti. Marjat ovat kooltaan suuria ja herkästi hometta ottavia. Kasvupaikkakin on vähän liian varjoisa. Olen ajatellut näin radikaalia juttua, että jos vedämme ne melko läheltä maanpintaa poikki kokonaan ja siirrämme pihan aurinkoisempaan kolkkaan. Mitähän mahtaisi tapahtua?


      • peukku68
        pensaiden lajikkeita. kirjoitti:

        Kyllä ne marjoja tuottavat kaikki, mutta mustaherukat minusta vähän niukasti. Marjat ovat kooltaan suuria ja herkästi hometta ottavia. Kasvupaikkakin on vähän liian varjoisa. Olen ajatellut näin radikaalia juttua, että jos vedämme ne melko läheltä maanpintaa poikki kokonaan ja siirrämme pihan aurinkoisempaan kolkkaan. Mitähän mahtaisi tapahtua?

        uuden herukan saa ostaa viitosella halvimmillaan. Jokainen pensas tulee aikanaan tiensä päähän ja jos vielä taipumusta homeeseen niin se taipumus säilyy auringoss aja saattaa jopa pahentua nurinkurisesti. Öjebyn tulee mieleen tuosta homehtumisesta jotenkin ekana..

        Harvenna niitä pensaita niin että otat niitä vanhoja runkoja sieltä pois jolloin pensaasta tulee ilmavampi ja sadon määrä on sama, mutta marjojen koko luultavasti kasvaa.

        Istuta siihen toiseen paikkaan uudet pensaat ja kun ne tuottaa marjaa ehkä parin vuoden kuluttua kohtuudella niin hävitä nuo vanhat pois.

        Aurinkohan vaikutta amakuunkin ja varjossa usein karvas maku johtuu ihan valon puutteesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      102
      4447
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      382
      1168
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1042
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1022
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      83
      893
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      891
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      881
    8. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      846
    9. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      10
      837
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      816
    Aihe