Takuu varma hoitovinkki Kasveille?

minun akva

Heissan.
Nyt kaipaan tosi hyvät vinkit akvaariokasveille.
Vaihdoin akvani isompaan...240l, ent. 180.
Taistelin 8 vuotta kasvien kanssa (levää, ruskeaa, pitsireunaa...ym). Nyt aloitin puhtaalta pöydältä....siis kasvien kanssa. Valisneeriaa, miekkakasveja sekä papukaijalehteä, nämä uusia. Vanhasta jäi ainut viihtyvä punalumme. Valoja olin ostanut neuvojen mukaan eli lamppuja löytyy joka lähtöön =) seraa käytän nyt nesteenä ja tablettina. Nyt kaikki toistaiseksi hyvin...vihdoinkin.
Vesinäytteen vein ja kaikki ok.
Epäilen että yksinkertaisesti vanha akvani ei sietänyt kasveja =)
Eli nyt asiaan,
tänään miekkakasvin lehden kärjessä vähän ruskea kärki.....?????? Onko tämä hätähuuto tulevan ???

Tiedän tiedän ...mitä kaloja
-2 papukaijaa
-2 lehtikalaa
-5 pikkuruista leväbarbia
-4 täplämonnia
-2 tiikerinuoliaista
-käärmekala

Kiitos, kasvien hoito-ohjeita kaipaisin.

2

830

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -Rihma-

      Isompi allas on tasapainoisempi kokonaisuus, joten luultaavasti kasvit viihtyvät siellä hyvin.
      Luulempa pienemmän altaan ongelmien johtuneen liiallisesta kalastosta ja korkeasta mm. nitraatista. Nytkin altaassasi, siinä isommassa, tulee olemaan melko tukalat olot, koska olet valinnut liikaa isoksikasvavia lajeja sinne.
      -Tiikerinuoliaiset tykkäis paljon isommasta altaasta, koska voivat kasvaa jopa 30 senttisiksi möhkäleiksi. Monnisia ja tiikerinuoliaisia ei suositella yhdistettäviksi, koska tikrut voivat nyppiä monnisten silmät päästä. Luopuisin näistä tikruista.
      -Samoin noita ahvenia on siellä liikaa, laittaisin pois joko lehtikalat ja papukaijat.
      -Käärmekalakin vaatisi isomman akvaarion.

      Tässä sulle yksi kalastoehdotus, vaikkapa lehtikalojojen kanssa;
      2 lehtikalaa
      6-12 täplämonnista(ovat parvikaloja ja vaativat hienoa hiekkaa)
      parvi korkeanmallista tetraa, kuten timanttitetra
      (5 leväbarbia, jotka muutavat isompaan altaaseen heti kun allas käy ahtaaksi!)
      1 partamonni imuttelemaan levää

      Kunhan valaistus ja lannoitus on säädetty yhteen kasvit kasvavat varmasti moitteettomasti(ellei joku niitä nakertele).
      -Pohjalle, juurellisille kasveille voi antaa pohjalannotteita kuten savipallukoita ja ravinnetabletteja sillointällöin. Pohjalannoitetta suositellaan vain hienoon hiekkaan, sorasta se voi karata veteen ja aiheuttaa levää.
      -Nestemäistä kasvilannoitettakin voi antaa kahtakin kerrallaan, kuitenkin varovaisesti.

      Kasveista tuo papukaijalehti on hankalahko, koska vaatii paljon valoa ja raurapitoista lannoitetta pysyäkseen elossa ja punaisena, joten jos sen saat viihtymään noin muilla kasveilla ei ole hätäpäivää.
      Miekkakasvien(nykyään vesimiekkoja) vanhimmat lehdet voivat muuttua ruskeiksi tai keltaisiksi, joten ne voi huoletta nypätä pois ja tehdä tilaa uusille lehdille.

      Suosittelisin kuitenkin katsastamaan tuon kalaston ensiksi kuntoon. :)

    • Ms.x

      Omissa neljässä altaassa kasvit voivat hyvin, joten tässä omat ohjeeni:

      Valaistus täytyy olla kunnossa. Vesiarvot täytyy pysyä hyvinä. Kasveja täytyy lannoittaa lannoitepakkauksen ohjeen mukaan. Aurinko ei saa paistaa akvaarioon.

      Vesitestit kannattaa hankkia ihan omaksi. Varsinkin aluksi mittailin aina vedenvaihtoa ennen vesiarvot. Näin opin huomaamaan, missä vaiheessa nitraatti on niin korkealla, että vesi on jo aika vaihtaa. Ja laskeeko se tarpeeksi vedenvaihdon jälkeen. Jos nitraAAttiarvo pääsee pomppaamaan liian korkeaksi, alkaa se näkyä kasveissakin: levää tulee kun vesi on ylikuormitettua koko ajan. NitrIItti on se vielä pahempi juttu. Eli itse suosittelen vesitestien hankkimista.

      Kaikki kasvit ei vaan mullakaan viihdy, eli takuuvarmoja on meillä: melalehti tropica, konnanputki, rusolehti, vedensuosikki, jaavansammal ja karttulehti. Papukaijalehti on myös kotiutunut hyvin.

      Aurinko ei saisi päästä paistamaan suoraan akvaarioon: leväräjähdys tulee helposti jo pelkästään siitäkin.

      Kasvit kilpailevat levien kanssa ravinteista, joten sen vuoksi kannattaa hankkia paljon kasveja altaaseen. Nestemäinenhiili EasyCarbo kuurina silloin tällöin altaaseen ohjeen mukaan.

      Rautapitoinen kasvilannoite. Itse käytän JBL:n Ferropolia, pohjalla Sera Florenette A tabletteja.
      Pienissä altaissa olen huomannut, että Seran Plant Color valaisinputki on erittäin hyvä. En tiedä onko ne altaat olleet vaan muutoinkin niin hyvässä kunnossa, mutta levää ei ole juuri yhtään !

      Kalojen ruokinnan kanssa kannattaa olla tarkkana: älä ruoki liikaa ! Ylimääräinen tähteeksi jäänyt ruoka kuormittaa vettä ja se näkyy sitten lopulta kasveissa ja levän kasvussa.

      Kalastoosi en ota kantaa, saat varmasti ohjeet siihen kokeneemmilta :)

      Onko altaasi vasta perustettu ? Jos on, missä vaiheessa veit veden testattavaksi liikkeeseen ja mitkä tarkalleen ottaen vesiarvot oli ?
      Vaikka myyjä sanoi että arvot oli "hyvät", ei se tarkoita sitä että ne pysyy sillä hyvinä. ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      188
      22452
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      84
      9659
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      47
      7627
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      88
      6418
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      189
      6133
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      49
      5122
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      119
      4790
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4489
    9. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      33
      2677
    10. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      105
      2247
    Aihe