Takuu varma hoitovinkki Kasveille?

minun akva

Heissan.
Nyt kaipaan tosi hyvät vinkit akvaariokasveille.
Vaihdoin akvani isompaan...240l, ent. 180.
Taistelin 8 vuotta kasvien kanssa (levää, ruskeaa, pitsireunaa...ym). Nyt aloitin puhtaalta pöydältä....siis kasvien kanssa. Valisneeriaa, miekkakasveja sekä papukaijalehteä, nämä uusia. Vanhasta jäi ainut viihtyvä punalumme. Valoja olin ostanut neuvojen mukaan eli lamppuja löytyy joka lähtöön =) seraa käytän nyt nesteenä ja tablettina. Nyt kaikki toistaiseksi hyvin...vihdoinkin.
Vesinäytteen vein ja kaikki ok.
Epäilen että yksinkertaisesti vanha akvani ei sietänyt kasveja =)
Eli nyt asiaan,
tänään miekkakasvin lehden kärjessä vähän ruskea kärki.....?????? Onko tämä hätähuuto tulevan ???

Tiedän tiedän ...mitä kaloja
-2 papukaijaa
-2 lehtikalaa
-5 pikkuruista leväbarbia
-4 täplämonnia
-2 tiikerinuoliaista
-käärmekala

Kiitos, kasvien hoito-ohjeita kaipaisin.

2

813

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -Rihma-

      Isompi allas on tasapainoisempi kokonaisuus, joten luultaavasti kasvit viihtyvät siellä hyvin.
      Luulempa pienemmän altaan ongelmien johtuneen liiallisesta kalastosta ja korkeasta mm. nitraatista. Nytkin altaassasi, siinä isommassa, tulee olemaan melko tukalat olot, koska olet valinnut liikaa isoksikasvavia lajeja sinne.
      -Tiikerinuoliaiset tykkäis paljon isommasta altaasta, koska voivat kasvaa jopa 30 senttisiksi möhkäleiksi. Monnisia ja tiikerinuoliaisia ei suositella yhdistettäviksi, koska tikrut voivat nyppiä monnisten silmät päästä. Luopuisin näistä tikruista.
      -Samoin noita ahvenia on siellä liikaa, laittaisin pois joko lehtikalat ja papukaijat.
      -Käärmekalakin vaatisi isomman akvaarion.

      Tässä sulle yksi kalastoehdotus, vaikkapa lehtikalojojen kanssa;
      2 lehtikalaa
      6-12 täplämonnista(ovat parvikaloja ja vaativat hienoa hiekkaa)
      parvi korkeanmallista tetraa, kuten timanttitetra
      (5 leväbarbia, jotka muutavat isompaan altaaseen heti kun allas käy ahtaaksi!)
      1 partamonni imuttelemaan levää

      Kunhan valaistus ja lannoitus on säädetty yhteen kasvit kasvavat varmasti moitteettomasti(ellei joku niitä nakertele).
      -Pohjalle, juurellisille kasveille voi antaa pohjalannotteita kuten savipallukoita ja ravinnetabletteja sillointällöin. Pohjalannoitetta suositellaan vain hienoon hiekkaan, sorasta se voi karata veteen ja aiheuttaa levää.
      -Nestemäistä kasvilannoitettakin voi antaa kahtakin kerrallaan, kuitenkin varovaisesti.

      Kasveista tuo papukaijalehti on hankalahko, koska vaatii paljon valoa ja raurapitoista lannoitetta pysyäkseen elossa ja punaisena, joten jos sen saat viihtymään noin muilla kasveilla ei ole hätäpäivää.
      Miekkakasvien(nykyään vesimiekkoja) vanhimmat lehdet voivat muuttua ruskeiksi tai keltaisiksi, joten ne voi huoletta nypätä pois ja tehdä tilaa uusille lehdille.

      Suosittelisin kuitenkin katsastamaan tuon kalaston ensiksi kuntoon. :)

    • Ms.x

      Omissa neljässä altaassa kasvit voivat hyvin, joten tässä omat ohjeeni:

      Valaistus täytyy olla kunnossa. Vesiarvot täytyy pysyä hyvinä. Kasveja täytyy lannoittaa lannoitepakkauksen ohjeen mukaan. Aurinko ei saa paistaa akvaarioon.

      Vesitestit kannattaa hankkia ihan omaksi. Varsinkin aluksi mittailin aina vedenvaihtoa ennen vesiarvot. Näin opin huomaamaan, missä vaiheessa nitraatti on niin korkealla, että vesi on jo aika vaihtaa. Ja laskeeko se tarpeeksi vedenvaihdon jälkeen. Jos nitraAAttiarvo pääsee pomppaamaan liian korkeaksi, alkaa se näkyä kasveissakin: levää tulee kun vesi on ylikuormitettua koko ajan. NitrIItti on se vielä pahempi juttu. Eli itse suosittelen vesitestien hankkimista.

      Kaikki kasvit ei vaan mullakaan viihdy, eli takuuvarmoja on meillä: melalehti tropica, konnanputki, rusolehti, vedensuosikki, jaavansammal ja karttulehti. Papukaijalehti on myös kotiutunut hyvin.

      Aurinko ei saisi päästä paistamaan suoraan akvaarioon: leväräjähdys tulee helposti jo pelkästään siitäkin.

      Kasvit kilpailevat levien kanssa ravinteista, joten sen vuoksi kannattaa hankkia paljon kasveja altaaseen. Nestemäinenhiili EasyCarbo kuurina silloin tällöin altaaseen ohjeen mukaan.

      Rautapitoinen kasvilannoite. Itse käytän JBL:n Ferropolia, pohjalla Sera Florenette A tabletteja.
      Pienissä altaissa olen huomannut, että Seran Plant Color valaisinputki on erittäin hyvä. En tiedä onko ne altaat olleet vaan muutoinkin niin hyvässä kunnossa, mutta levää ei ole juuri yhtään !

      Kalojen ruokinnan kanssa kannattaa olla tarkkana: älä ruoki liikaa ! Ylimääräinen tähteeksi jäänyt ruoka kuormittaa vettä ja se näkyy sitten lopulta kasveissa ja levän kasvussa.

      Kalastoosi en ota kantaa, saat varmasti ohjeet siihen kokeneemmilta :)

      Onko altaasi vasta perustettu ? Jos on, missä vaiheessa veit veden testattavaksi liikkeeseen ja mitkä tarkalleen ottaen vesiarvot oli ?
      Vaikka myyjä sanoi että arvot oli "hyvät", ei se tarkoita sitä että ne pysyy sillä hyvinä. ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      50
      3334
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      549
      2060
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1950
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      82
      1937
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1578
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1508
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1386
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1297
    10. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      48
      1210
    Aihe