Elikkäpä siis, mitenkä kauan annetaan olla ja mitenkä kuumassa?
Lasisten mehupullojen desinfiointi uunissa
amondae
1223234
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Säteilytys on hyvä konsti.
Taannoin yritin tappaa pieniä ruskeita jauhokuoriaisia. Pussi mikroon ja kärvennystä. Kuoriaiset kävelivät tuon jälkeen kuin ei mitään olisi tapahtunut. Koolla on merkitystä mikrossa. Bakteeri ei kuole eikä homeitiö.
Muistitko tarkistaa oliko töpseli seinässä?Ja laitoitko uunin päälle? :)
Täytä puhtaat lasipullot vedellä. Anna seistä tunteja. Tällä on tarkoitus herätellä home- ja bakteeri-itiöt. Pane sitten uuniin 150 asteeseen ilman enempää vettä tietenkin. Kun se tippa vettä on pullosta kiehunut pois ovat homeet ja bakteerit hyvin kypsyneet ja pullot steriileitä. Pitäisi vielä täyttää kiehuvalla mehulla tulikuumat pullot ja tulpittaa atamonliuoksessa liotetuilla tuppiloilla polttavan kuuma pullo. Jos meinaan perinteisesti haluaa saada steriiliä kamaa. Ei ole oikotietä tässä asiassa. Ja tämä oli neutraali, kiihkoton, täydellinen perinteinen ohje. Jos joku väärälle palstalle eksynyt tästä vielä jauhaa paskaa niin tiedetään aivan tarkasti kuka on idiootti.
Pirtua puloon, ja sillä huuhteleminen. Vodkakin riittää. Huuhtelun loputtua voi huuhteluaineen juoda, joten hauskaa hommaa se on!
Käytä silloin, kun haluat tuotteesi säilyvän vaikka ikuisesti.
Mehupullot saunan pataan, lämmitetään kiehumispisteeseen, annetaan jäähtyä. Jos niitä kuumina käsittelee, ne rikkoutuvat. Eikä hometta ollut.
Lapsillakin käytetään muovisia tuttipulloja.
Laittaisin mehun kerran käytettyihin lähdevesipulloihin, ja pakastaisin.
kokeiltiin vaan sitä et laitetaan pullot uuniin, ja steriiiiiliiii kamaa on :PPPPPP
elikkäs alkuun liotus soodavedellä. Varmaan vanhat köntsät pois.
Muutama vinkki Atamon aineesta http://keskustelu.plaza.fi/ellit/ideakeittio/keittiossa/1531617/hillopurkkien-sterilointi/
Hei vaan kaikki!
Tiedän että ihmiset uskollisesti käyttävät mehuihin lasipulloja ja näkevät turhan paljon vaivaa.
Käyttöön siis muoviset pullot ja oikea säilytyspaikka.
Itse teen muovipulloihon pakasteviinimarjoista mehua keittämällä marjoja ja vettä kattilassa,siivilöin mehun,sokeroin ja laitan TAVALLISESTI fairyllä pestyihin muovipurkkeihin/pulloihin ja PAKKASEEN!Sieltä otan sitten sitä mukaa sulatukseen mehupulloja kuin on tarvis.Mehun maku on aivan mainio eikä kukaan ole valittanut lopputuloksesta.Simppeli keino ,ei vaadi paljoa vaivaa.Itse en ainakaan jaksaisi pulloja putsata vaikka millä aineilla enkä kuumennellakaan.Ja kun pakastaa sitä sokeroitua "tiivistemehua"pieniin eriin niin siitä saa sitten laimennettua mehua sopivan määrän kannuun .Sitten vaan jääkaappiin/kellariin jossa säilyy ainakin viikon hyvänä.
nykyaikaan kaikki, pakastin ei paljon sähköä syö. 1/2 litran muovipullot käyvät hyvin.
Kun pulloon laittaa kuuman mehun ( normi tiskaamisen jälkeen) ja sitten korkki kiinni, niin jäähtyessään pulloon tulee alipaine, jossa ei elä hapettomassa mikään home.
Kun korkki avataan ja alipaine suhahtaa pois, niin sitten pitäisi käyttää tuote kohtalaisen nopeasti ( 1 viikko? ).
Eli kuuma mehu jäähtyessään supistuu ja jos pullo on tiivis, niin supistuessaan( jäähtyessään) tekee pulloon alipaineen, jolla säilyy pitkään-pitkään-pitkään.