Valinnan vaikeus: merkin maine vs. tehot. Mietteissä kaksi hyvin erilaista ja toisaalta hyvin samanlaista autoa. 1-sarjan bemarista ei reilulla 30 donalla saa kovinkaan isokoneista mallia, kun kriteerinäni on tuliterä auto. Bemarissa kiehtoo omintakeinen nuorekas ulkonäkö ja tietty laadukkuus ja todennäköinen jälleenmyyntiarvo. Toinen vaihtoehto on periaatteella "anna palaa Frank" Dodge Caliber SRT-4 eli tuo liki 300 heppainen tykki, jonka ulkonäkö myös nuorekas ja erilainen, ja muu olemus karskin raaka. Tuossa askarruttaa jälleenmyyntiarvo, toki hivenen bensankulutuskin joskin sen painoarvo osaltani ei ole hirveän suuri.
Kumpi noista? Siis esmes 118i vai SRT-4? Mustana siis...
Kumpi noista? Siis esmes 118i vai SRT-4? Mustana siis...
Vastaukset 4
Vanhimmat
Unohda tuo Dodge. Kyseinen malli on haukuttu monissa testeissä ja auto on tyypillistä jenkkilaatua. Suunnittelu on tuota autoa tehtäessä unohdettu kokonaan. Eli näyttää hyvältä paperilla, mutta siihen se sitten jääkin.
...noista kumpaakaan, vaan valintani olisi 120d.
Aivan riittävä suorityskyky Suomen oloihin ja lisäksi esim. äänieristys on aivan toisella tasolla verrattuna rämisevään amerikan ihmeeseen.
6.7s sataseen on itse asiassa viela melko laiska peli johon kyllastyt alle viikossa ja sen jalkeen se on vain paritonnia rautaa jota et saa hyvällä hinnalla käsistä pois.
tuosta kiihtyvyysajasta, että johtuu varmaan etuvetoisuudesta se, että menee suunnilleen saman aikaa, kuin 100hv pienempitehoinen type-r. Voisin ihan ajamatta kuitenkin arvata, että 100-160 aika on SRTllä sitten omaa luokkaansa, jos nyt verrataan mihin tahansa parisataa heppaiseen, vaikka ne jossain pikkuspurteissa vielä mukana pysyisivätkin.
Alkuperäiselle kirjoittajalle:
Nyt kun olet varmaan molempien hinnastoja selannut, listaappa tähän 118i ja SRT4 hinnat niillä varusteilla, millä ajattelit autot ottaa?
Caliber on minusta oudon näköinen, eikä ehkä moninpuolin yhtä hyvä kuin bmw 1, mutta tuo tehoero on niin älytön, että ei sitä tiedä, vaikka vannoutunut bemaristikin tehon janossa SRT4seen päätyisi.