Hienoa. Ensin ei tullut tunnuslukuja postitse kolmeen viikkoon ja konttoreissa oli liian pitkät jonot siellä odottamiseen. Ns. puhelinpalvelusta sanottiin pokkana mm. A) lähetän sulle samantien vaikka 2kpl tunnuslukukorttia, B) käy vaikka automaatilla, siitä ei veloiteta mitään, vaikka ottaisitkin tapahtumakyselyn. C) kaikki yhteensä 6 ns. Sammon puhelinpalvelijaa lupasivat, että minuun otetaan yhteyttä vielä saman päivän aikana. Vaan niin ei käynyt, eikä tunnuslukuja postiluukusta tupsahtanut. Käydessäni Otto-autonaatilta näin vain, että komea rivi kaikenlaisia maksuja, mm. "tapahtumakyselystä" oli moninkertaisesti tililtä kadonnut, vaikka katsoin kahteen kertaan pelkän saldon, minkä pitäisi olla ilmaista. Otin yhden työpäivän vapaaksi ja menin lähimpään konttoriin jonottamaan, ja sainkin tunnusluvut. Kun sitten ensimmäistä kertaa pääsin "uudistettuun" nettipankkiin, huomasin, että tileiltäni on kadonnut pienehköjä summia, mutta useasti, samoin Master Card-tililtä. Samoin huomasin, että sovitut lainanlyhennyserät eivät pitäneet paikkaansa. Sen sijaan tililtäni oli myöskin veloitettu 2,90e tilinhoitopalkkiota. Olisipa mukava tietää, mihin tuokin perustuu. En päässyt kolmeen viikkoon maksamaan laskujani, josta jotkut tahot(mm. elatusmaksun saaja) olivat aiheestakin suuttuneita. Tähän mennessä minulle on luvattu hyvittää aiheettomasti veloitetut maksut(!) sekä puhelinmaksuja. Em. konttorin asiakkuuspäällikkö lisäksi lupasi ottaa minuun yhteyttä, antoipa oikein käyntikortin suorine numeroineen. Vaan ei ole kolmeen päivään soittoihini eikä soittopyyntöihini vastannut. Käyttöluottotilikin oli jotenkin itsestään mennyt miinukselle, vaikka sen ei edes pitäisi olla mahdollista.
Sampo on aina osannut ottaa "omansa", esim. viivästyneistä maksuista ym. Vaan eipä näytä ko. kafkalaisen tahon kovin vastavuoroista olevan.
Turha kait mainita henkilökohtaista näkemystäni Sammon verkkosivuista noin yleisesti ottaen. Mitäänhän sieltä harmaasta hitaasta viidakosta ei lopulta löydy. Onneksi Sammon alastaonta on jo alkanut.
P.S. Äsken koitin maksaa laskua kaupassa, vaan ei onnistunut Sampon kortilla, ei MasterCardillakaan.
Sampo on aina osannut ottaa "omansa", esim. viivästyneistä maksuista ym. Vaan eipä näytä ko. kafkalaisen tahon kovin vastavuoroista olevan.
Turha kait mainita henkilökohtaista näkemystäni Sammon verkkosivuista noin yleisesti ottaen. Mitäänhän sieltä harmaasta hitaasta viidakosta ei lopulta löydy. Onneksi Sammon alastaonta on jo alkanut.
P.S. Äsken koitin maksaa laskua kaupassa, vaan ei onnistunut Sampon kortilla, ei MasterCardillakaan.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Nyt meni lopullisesti hermot ja luottamus ko. pankkiin. Kävelin tänään loskassa 1½h turhaan tämän kortti pelleilyn takia.
Yhden kerran jos joku hieman tökkii on se normaalia, mutta kun tämä ei ollut ainoa kerta kun kortti ei toiminut - verkkopankista puhumattakaan.
Sampopankin töppäilyt on aiheuttanut niin paljon turhaa päänvaivaa itselleni, että talsin ensi viikolla Nordean asiakkaaksi!
Mulla oli jotenkin riemullinen olo, kun 1.4 viikon tuskailtuani Danske Bankenin verkkosivujen kanssa, astelin tiskille, nostin kaikki varani pois. Uusi tili Nordeassa, ja homma on toiminut.