Veneen lattian käsittely

Vanhassa purjeveneessäni on tiikkiviilutetusta vanerista tehty lattia, joka oli jo aika huonossa kunnossa. Olen hionut sen talven aikana ja nyt olisi pintakäsittelyn aika. Onko jollain kokemusta hyvästä lakasta tai öljystä tähän tarkoitukseen? Lakka voisi olla kestävämpi mutta se ei saisi olla liukas märän kengän alla.
41724
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Koska levysi ovat vaneria, kannattaa ne lakata moneen kertaan. Ensin tavallisella kiiltävällä, pintakerros himmeällä lakalla. Himmeälakka ei ole läheskään niin liukas kuin kiiltävä.
Jos turkki olisi umpitiikkiä, käsittelisin nestemäisellä vahalla.

Äänestä
  • saattaisi olla hyvä vaihtoehto. Joko pelkästään Owatrol käsittely ohjeiden mukaisesti tai lisäksi puolihimmeä lakka päälle.

    Äänestä

Puuveneiden ja puutöiden kanssa paljon töitä tekevä telakanpitäjä antoi minulle viime keväänä purkin jämät Celco-lakkaa. Kertoi käyttävänsä sitä mm. juuri turkkilevyihin, itse lakkasin sillä salongin pöydän. Tekee hyvin siloittuvan himmeän pinnan, jonka kulutuskestävyydenkin olen toisessa veneessä päässyt toteamaan. Valmistajaa en nyt varmuudella muista, saattoi olla Sadolin, mutta tuolla nimellä kaupasta löytää. Sitä minä ainakin tuohon kohteeseen käyttäisin, jos turkkilevyt kunnostusvuorossa olisivat.

Äänestä

Paras lakka turkkille on kaksikomponenenttinen lakka. Se on niin kovaa, että kestää kulutusta monin verroin enemmän kuin "tavallinen" lakka ja on siksi kuin uusi vielä silloin, kun muulla tehdyt lakkaukset ovat kuluneet uusimista vaativiksi.

Huono puoli on se, että sitä ei voi vetää vanhan yksikomponenttisen lakan päälle.

Öljytysson se huono puoli, että öljytty pinta on aina vähän tahmean oloinen niin, että se kerää paskaa ja muutoinkin se ei sisätilassa ole niin hieno kuin lakkaus. Lakkaus ei ole sisällä liukas.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lattia kirjoitti:

Vanhassa purjeveneessäni on tiikkiviilutetusta vanerista tehty lattia, joka oli jo aika huonossa kunnossa. Olen hionut sen talven aikana ja nyt olisi pintakäsittelyn aika. Onko jollain kokemusta hyvästä lakasta tai öljystä tähän tarkoitukseen? Lakka voisi olla kestävämpi mutta se ei saisi olla liukas märän kengän alla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu