html formit ja salasanan tallennus?

pulis

mulla on webbisivu jolla voi rekisteröityä
sivuston käyttäjäksi.
selaimet on vaan siitä hassuja että ne kysyvät, että
tallennetaanko salasana siinä vaiheessa kun käyttäjät ovat lisänneet tietonsa,
miten sen saisi pois päältä??

2

455

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • naksumaksu

      Kyseessä ei ole mikään standardi vaan erilailla eri selaimiin ohjelmoitu ominaisuus. Joten sinänsä sen poistamiseen ei ole helppoa ratkaisua.

      Käytännössä varmaankin toimivin ratkaisu on uusia käyttäjän salasana jokaisen kirjautumisen jälkeen. Eli kun käyttäjä kirjautuu sisään, luot satunnaisen uuden salasanan ja kerrot käyttäjälle, että hänen täytyy käyttää tätä salasanaa seuraavalla kirjautumiskerralla. Tai sitten pankki-tyylinen ratkaisu, jossa on lista kertakäyttöisiä salasanoja kortilla.

      Jos käyttäjä käyttää selaimen automaattista salasanan tallennusta, hänen seuraava kirjautuminen ei onnistu. Tosin tuollaiset systeemin voi viedä käyttäjät sitten aika äkkiä, ellei kyseessä ole esim. nettipankki, jossa korkean tietoturvan tason on oltava erittäin korkea.

      PS. Tai sitten "security by Obscuration", eli Sampopankin mallilla: Tee java-apletti hoitamaan käyttäjien kirjautuminen. Siitäkös vierailijat riemastuu. :-)

    • fidel1

      Laita formiin attribuutti autocomplete="off". Se on epästandardi attribuutti, eli sivu ei enää ikävä kyllä validoidu virheettä, mutta ainakin IE ja Firefox ymmärtävät sen. Kts. http://www.petefreitag.com/item/481.cfm

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      53
      917
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      64
      667
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      660
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      47
      622
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      563
    6. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      538
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      536
    8. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      47
      472
    9. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      75
      467
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      435
    Aihe