Käykääpä vilkaisemassa seuraavat kuvat ja kertokaa mielipiteitä asiasta
http://i286.photobucket.com/albums/ll94/puudeli/fiksu.jpg
http://i286.photobucket.com/albums/ll94/puudeli/bidleaders.jpg
Miten voi olla mahdollista, että sekä Fiksuhuudossa että Bidleadersissa on samat huutajat voittaneet samat kohteet samalla hinnalla?
http://i286.photobucket.com/albums/ll94/puudeli/fiksu.jpg
http://i286.photobucket.com/albums/ll94/puudeli/bidleaders.jpg
Miten voi olla mahdollista, että sekä Fiksuhuudossa että Bidleadersissa on samat huutajat voittaneet samat kohteet samalla hinnalla?
Vastaukset 24
Vanhimmat
Eli kummankin sivuston voittaneissa kiikkuu samat kaverit. Nimet ja summat samat mutta kr./€ muuttuneina. On tämä törkeää!
itelle ainaki sattuu tommosta jos 2 eri sivustoa käyttää samoja tiedostoja, mutta eri tietokantoja, ja sulla on db1.php ja db2.php ja sit includetat vahingossa väärän nii käy noin. Ei sen vakavampi erhe tässä kyllä :)
eihän se ole sama tiedosto koska valuutta on eri.
aivan hyvin voi olla sama tiedosto, jos tietokannassa lukee valuuttatyyppi = euro niin lataa euron kuvaj ja jos on kruunu niin tulee kr.
Muuten olen sitä mieltä, että fiksuhuuto rikkoo lakia, mutta tämä kuva ei todista _yhtään mitään_
asialla. Uskokaa jo että Fiksuhuuto ei toimi rehellisesti. Tässä taas YKSI NÄYTTÖ LISÄÄ.
Bidleaders ja Fiksuhuuto ovat molemmat saman yrityksen pitämiä huutokauppoja. Jos tarkkoja ollaan, niissä molemmissa itse asiassa kaupataan täsmälleen samoja tuotteita yhtä aikaa.
Ote Fiksuhuudon käyttöehdoista:
18. Yritys saa avata huutokauppaan huutomahdollisuuden myös ulkomaisille asiakkailleen. Tällöin kauppaa käydään kyseisen maan rahayksiköllä.
Eli ihan mennään käyttöehtojen mukaan. Eri asia on, onko tällainen reilua niille, jotka huutaa: hinta tulee kansainvälisessä kaupassa nousemaan paljon korkeammalle kuin pelkästään suomessa. Noh, jokainen tekee itse päätöksen osallistuuko huutoihin vai ei.
kun noin tiedät niin selitä tuo
Mikäköhän tuo 23 tuntia, 57 minuuttia ja risat on Kawasakin kohdalla (katsoin fiksun index.php -tiedostosta)? --------------------------------> Valokeilassa Tuotteen arvo 13990€
Tämänhetkinen hinta 141.53€
Aikaa jäljellä
23 tuntia 57 minuuttia 4 sekunttia //alert(document.getElementById('date1556').value); UpdateTimer('highlight-aika','Apr 9 2008 13:49:45',1556); window.setTimeout("CheckNew('update1556',1556)", 80000);
Apr 9 2008 13:49:45
saat tuontapaisen aikamäärän kaikkiin kohteisiin.
Tai ellei sulla oo Noscriptiä, javascripti ei toimaa muuten.
Tämänhetkinen hinta 141.53€
Aikaa jäljellä
23 tuntia 57 minuuttia 4 sekunttia
KATSOKAAPA IHAN AJAN KULUKSI MITÄ KYSEISET SIVUT TARJOAVAT.
Samaa tavaraa ja huutajat ovat saman nimisiä molemmilla sivuilla.
http://fiksuhuuto.fi/
http://www.bidleaders.se/
Jos siis palvelu toimii sekä Suomessa että Ruotsissa, tarkoittaa tämä sitä että länsinaapurin asukkaat saavat tavaransa lähes 10-kertaa halvemmalla, sillä eurohan on lähes 10 kruunua.
eurojen perään on pantu yksi nolla.
Ja Kr.
En tarkoittanut tuotteen ovh arvoa, vaan huudettavan tuotteen arvoa.
Siis esim. Rolexin kello maksaa Ruotsin huutokaupassa 1.95 kruunua kun se maksaa Suomen huutokaupassa 1.95 euroa. (toki hinnat muuttuvat koko ajan, kun niitä korotetaan sentein ja örein)
Laskepa siitä uudestaan!
Ja tosiaan molemmilla sivuilla tarjouksen tekee samat henkilöt.
95% varmuudella fiksut huutajapojat on tehneet yrityskauppaa senttikonseptillaan tänään....
Aika näyttää pitääkö tiedot kutinsa..
Jos pitää, niin kauppasummakin varmaan täsmää, ainakin suurinpiirtein...
Ootetaan muutama päivä, että saadaan tieto miltä tilane näyttää.
ns. kallellaan, naapurille alennusta.
Tuleekos maiden välisistä tekstiviesteistä jotain hintaeroa myös...
"(Budgivningsavgift 20 kr plus eventuella operatörsavgifter)"
TAvaran hinta, paskan hailee, huudot saman hintaisa - luuletko tonttu että rahoittavat irtopersiet huutokaupalla saaduilla rahoilla, nehän olis sillon yhtä tyhmiä kuin ne jotka huutavat.
Bidleadersin käyttöehdoista sellaista kohtaa, että huutokauppa voisi olla auki myös toisessa maassa samaan aikaan. Kyseinen kohta on vasta lisätty Fiksuhuudonkin käyttöehtoihin.
molempia huutokauppoja. Kun ruotsalainen huutaa omalla nimellään, niin suomessa huutajana on vain numero ja sama toisin päin. Jos hommassa ei ole kerran mitään salamyhkäistä, niin miksi Fiksuhuudossa suomalaiset huutajat eivät saa nähdä huutavansa ruotsalaisia vastaan?
No olipas tosiaan. Ja seurasin noita sivustoja yhtäaikaa..Onneksi ja luojan kiitos en ole laittanut kyseisen firman kassaan kuin 6 euroa (3 tekstaria) ja huti tuli...
No niinpä tosiaanki!! Sääliksi käy noita huutoihin osallistujia..on ne hulluja...
Siellä suomipoijaa ja tytöt näkyy enimmäkseen huutavan.
http://www.bidleaders.se/index.php?id=yvfgnhf&com=suljettu
http://www.karjalainen.fi/Karjalainen/Uutiset_Talous/sotkiko_fiksuhuutofi_tahallaan_valuutat_4143478.html
no onpas tää niin... ei voi muuta sanoa kuin että huhhuh!!! toivottavasti jää rikolliset kiinni!
Seuraava esimerkki on fiktiivinen, eikä sillä ole tekemistä todellisten yritysten tai ihmisten kanssa. Ei elävien eikä kuolleiden, eikä ulkomaille paenneiden tai pakenevien.
Samat tavarat olivat yhtä aikaa huutokaupattavana internetin välityksellä sekä Suomessa että Ruotsissa.
Ruotsalainen teki viimeisen tarjouksen ja hänen tarjouksensa 124.56 kruunua jäi huudokaupan sulkeutuessa voimaan.
Suomalainen kilpahuutaja tuli toiseksi tarjouksellaan 124.55 euroa.
Suomalainen teki siis tuotteesta lähes kymmenkertaisen (kruunun ja euron vaihtokurssi on noin 9.4) tarjouksen, mutta ruotsalainen voitti tuotteen.
Kuinka tämä on mahdollista, vaikka huutokauppapalvelun etusivulla sanotaan seuraavaa:
"Huutokohteet katkeavat, kun kukaan ei korota tarjoustasi tuotteelle annettuun aikaan esim: 15 minuuttiin." Ruotsalaisen tekemä tarjoushan ei ollut lähimaillekkaan niin suuri kuin suomalaisen tarjous, eikä se näin ollen korottanut tarjousta.
No, lohdutuspalkinnoksi toiseksi tullut huutaja sai ennalta määritellyn määrän ilmaisia huutoja (rahanarvoisia etuuksia, joita on mahdollisuus käyttää maksuvälineenä osallistuttaessa johonkin toiseen kyseisen järjestäjän järjestämään "huutokauppaan".
Voittaako huutokaupassa se, joka tekee korkeamman tarjouksen? -Kyllä.
Voittiko edellä kuvatussa tilanteessa korkeimman huudon tekijä? -Ei
Jaetaanko huutokapassa toiseksi tulleelle lohdutuspalkintona rahanarvoisia etuuksia? -Ei.
Pystyikö viimeisen "huudon" tehnyt ruotsalainen tietämään mitenkään, korottaako kukaan tarjousta enää hänen jälkeensä? -Ei.
Voidaanko siis sanoa, että voitto perustui osoittain sattumaan? -Kyllä.
Maksoivatko kaikki huutokauppaan osallistuneet jokaisesta mahdollisuudestaan voittaa huutokaupan kohteena ollut rahanarvoinen etuus? -Kyllä.
Menikö kaikkien muiden huutajien huudoista maksama toimitusmaksu huutokaupan järjestäjän taskuun ilman, että he saivat rahoillensa mitään muuta vastiketta kuin osittain sattumaan perustuvan mahdollisuuden lunastaa tuote edulliseen hintaan? -Kyllä.
Voidaanko sanoa, että arpajailakiin kirjattujen vastikkeellisuuden, sattuman ja rahanarvoisen hyödyn saamisen tunnusmerkistö tuli täytettyä? -Kyllä.
Toteutuuko nämä kaikki kolme tunnusmerkkiä yhtäaikaa "oikeissa" huutokaupoissa, joissa huutaminen on ilmaista? -Ei
Näiden seikkojen valossa voidaankin hyvällä syyllä esittää kysymys voidaanko edelläkuvattua toimintaa nimittää huutokaupaksi? Kyllähän sitä voidaan nimittää ihan miksi tahansa, mutta kun juttua aletaan käräjäoikeudessa käsitellä, niin muilla kuin tuomarin ja lautamiesten mielipiteillä ei ole asiassa juridista merkitystä.