Mitä demarit ovat mieltä

ihan todella O. W. Kuusisesta?

Oliko hän isänmaan petturi, vai kaikkien aikojen
menestyksekkäin suomalainen?
5203
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Otto-Wille on kaikkien aikojen demari!

Otto-Willen opit on otettava uudelleen SDP.n ohjenuoraksi.

"Ja pulinat pois" sanoi Leena Luhtanen.

Äänestä

Kuusinen ei ollut demari vaan kommari. Valtio tieteen opiskelijan tiedot on ihmeteltävän hatarat. Näiltä osin! Kuusisella Hitlerillä on jotain yhteistä. Kummallekaan ei sosialidemokratia riittänyt. Kun vallan himoaa toteuttivat. Toisesta tuli kommari ja toisesta ääri porvari! Sitten alkoi kummallekin tovereita ja kavereita löytyä!

Äänestä
  • O.W Kuusinen nimenomaan oli SDP:n jäsen vuonna 1918.Oto edusti tuolloin SDP:n äärivasemmistoa.Suomen kommunistinen puoluehan perustettiin vasta vuonna 1923.Ja tuolloinhan O.W Kuusinen ei ollut enää Suomessa.

    Äänestä

  • Natsi = ääriporvari? Enpä ole koskaan kuulllut moista vertausta.

    Ensinnäkin porvarit ajavat yksilökeskeistä yhteiskuntaa, natsit sosialistien tapaan kannattavat jyrkkää valtio-ohjausta kansalaisten kohtelussa.

    Toisekseen NaSDP = kansallissosialistinen puolue.. (suora suomennos Nationalsosialistishe Demokrtie Partei). Toki NaSDP sorti SPD:tä (Sozialdemokratishe Partei Deutshland), olihan se 30-luvulla aatteellisesti lähinnä sitä. Lähempänä, kuin Kommunistit (Kommunist Partei Deutshland) KPD.

    Se, että SDP on SDP eikä esimekiksi Suomen sosialistipuolue perustuu yli sadan vuoden takaisiin vasemmistovainoihin Saksassa. Sosialistiset puolueet olivat Saksassa kiellettyjä, josta johtuen Saksan sosialistipuoue(eet) syntyivät uudelleen nimellä Sozialdemokratishe Partei Deutshland, SPD. Käytännössä ohjelmajulistus ei poikennut kommunisteista lainkaan, joskin käytännön toteutuksessa oli eroja. Suomen SDP oli aatteellisesti lähes täyskopio saksalaisesta äitipuolueestaan, joskin hieman enemmän vasemmallla.

    Äänestä

  • "Mitä demarit ovat mieltä
    Kirjoittanut: valt.opisk. 10.4.2008 klo 11.14

       ihan todella O. W. Kuusisesta?

    Oliko hän isänmaan petturi, vai kaikkien aikojen
    menestyksekkäin suomalainen?"

    Enhän minä väittänyt, että OWK olisi ollut demari.

    Kysyin vain demarien mielipidettä tästä historiallisesta persoonasta.
    Ei kai siitä nyt pitäisi vetää hernettä nenäänsä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


valt.opisk. kirjoitti:

ihan todella O. W. Kuusisesta?

Oliko hän isänmaan petturi, vai kaikkien aikojen
menestyksekkäin suomalainen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu