Liikenneympyrä ja vilkku

Vieläkään ei osata käyttää vilkkua liikenneympyrässä.

Se pistetään päälle kun poistutaan liikenneympyrästä, ei muilloin.
101344
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

sitä vilkkua juuri silloin tulekin käyttää.Ajatko itse kiertoliittymässä hätävilkut päällä.

Äänestä

sekin on nähty ku poliisiauto kiertää liikenneympyrää ja vilkuttaa vasemmalle :)

Äänestä
  • Itse olen aina huvittunut, kun näen edessäolevan vilkuttavan vasemalle. Mitäköhän hänen mielessään silloin liikkuu? Siis vilkuttaa vasemmalla ja kääntyykin oikealle. Todella hämäävää.

    Äänestä

Vilkku laitetaan jo ennen kun käännytään pois. Normaalisti neljännes ennen kääntymistä pois liikenneympyrästä. Eli ilmoitetaan aikeistaan eikä siitä mitä teki.

Toisekseen kaksi- tai useampikaistaisissa liikenneympyrässä kaistanvaihdon yhteydessä käytetään vilkkua.

Ja jos liikenneympyrään johtava tie on leveämpi kuin kaksi autoa on se silloin kaksikaistainen. tällöin ryhmittäytyessä tiekaistan vasemmalle reunalle käytetään vilkkua.

Äänestä

Olet väärässä.
Vilkku kuuluu laittaa päälle hyvissä ajoin merkiksi AIKOMUKSESTA poistua ympyrästä.
Siitä ei ole enää mitään hyötyä muille silloin, kun sen laittaa päälle vasta liikenneympyrästä poistuttaessa!

Äänestä

Vittuakos se ketään auttaa kun laittaa vilkun päälle poistuessaan ympyrästä... näkeehän sen jo muutenkin.

Vilkku pannaan päälle kun aiotaan poistua ympyrästä, eli huomattavasti ennen poistumista.

Äänestä
  • Huomauttaisin vielä, että sitä vilkkua ei pistetä päälle vasta sitten, kun ollaan poistumassa liikenneympyrästä. Vilkku täytyy laittaa päälle jo hyvissä ajoin sitä ennen.

    Äänestä

Käytännössä autoilijoiden aikeet näkee etupyörien asennosta paremmin kuin vilkusta. Vilkkua ei käytä oikein juuri kukaan. Nekin harvat, jotka vilkkua vaivautuvat käyttämään, laittavat sen päälle aivan liian myöhään. Sama tosin koskee kaikkia muitakin risteyksiä eikä vain liikenneympyröitä. Jos jarruvalot syttyvät ennen vilkkua, on vilkuttaminen aivan liian myöhäistä.

Äänestä

Vilkun väärinkäytöstä tai sen käyttämättömyydestä pitäisi pamahtaa kunnon pikavoitto niin ihmiset opettelisivat senkin käytön.

Minimisakko liikenteessä törttöilemisestä tulisi olla 100€!

Jos jatkaa törttöilyjä niin menettää ajoneuvon valtiolle!!!

Äänestä

...aiheuttaa vasemmalle vilkuttaminen yksikaistaisessa kiertoliittymässä?

Ennen poistumista, mielellään jo heti edellisen liittymän ohitettua, laitetaan vilkku OIKEALLE, mutta onko siitä muka todella haittaa vilkuttaa vasemmalle ennen sitä? (Siis yksikaistainen perusympyrä) Oikealle vilkuttaminen, vaikka vilkuttaisi kuinka ajoissa, on melko turhaa, koska oikeanpuoleinen vilkku näkyy oikealle pyörelelle, eteen ja taakse. Kun pistää hyvissä ajoin vilkun oikealle päälle, ei ympyrään pyrkijä näe vilkutetaanko, vaiko ei. Jos hän pelaa riskipeliä, saattaa hän tehdä huonon oletuksen, että "kyllä vilkuttaa", esim. seuraamalla ympyrässä olevan ajolinjaa, ja tällöin hän saattaa kiilata suoraan eteesi. Eikö vasemmalle vilkuttaminen ennen vilkun kääntämistä oikealle (kun aiotaan poistua), vähentäisi riskiä edellä mainitulle väärinkäsitykselle, vaaratilanteelle ja mahdolliselle peltikolarille? (Ja yhäkin, YKSIKAISTAINEN liikenneympyrä)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jeppe kirjoitti:

Vieläkään ei osata käyttää vilkkua liikenneympyrässä.

Se pistetään päälle kun poistutaan liikenneympyrästä, ei muilloin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu