SPLIT

Lotta1111

Hei,

Tarkoitus olisi mennä heinäkuussa viikoksi Splitiin. Kertokaa kokemuksia, millainen paikka? Onko rantaelämää ja shoppailupaikkoja?

5

3018

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyttönen 123

      Sama kysymys eripaikasta...
      Onko kiva kannattaako mennä, voiko uida, onko yö tai iltaelämää.
      Virtuaalimatkailu on kivaa, eikö???

    • Split on aivan ihana ja vilkas kaupunki, siellä löytyy nähtävyksiä, kultuuria,iltaelämä, rantaelämä kuin myös shoppailupaikkoja.

      Uskon että tulet viihtymään.

      Netissa löytyy paljon tietoa Splitistä ja Kroatiasta

    • Lotta1111

      Hienoa, kiitos vastauksesta. Osaako joku suositella jotain todella mukavaa hotellia, lähellä rantaa ja kaupungin huvituksia? Pari vaihtoehtoa olen löytänyt, Hotel Punta ja Hotel Park, onko näistä mitään sanottavaa?

      • Hei!
        Hotel Punta on minulle tuntematon, elikä ei mitään sanotava. Hotel Park sitten tiedän ja on melko kallis, 4 tähtiä, laadukas, lähellä keskustaa, 50 m uimarantaan, sopisi sinulle mainiosti.
        Kysymys on paljonko olen valmis maksamaan majoituksesta, onko tämä sinulle sopiva hinta.

        Tässä muut hotelit keskustassa:
        www.hotelpresident.hr/
        www.hotel-marjan.com/
        www.senator-st.com/


    • mpp

      Kolme vuotta sitten kiertelimme Kroatiassa ja majotuimme kotimajotukseen. Splitissä asuimme yhden mummon vierashuoneessa vanhan kaupungin muurien sisällä. Suosittelen kotimajoitusta lämpimästi. Bussiasemilla ja satamissa on huoneita tarjoavia ihmisiä. Kannattaa ensin vähän kysellä (osaavat paremmin saksaa, mutta englanti elekieli toimivat myös). Suomalainen firma, joka välittää myös kotimajoitusta: http://www.dalmatiino.net

      Splitissä oli heinäkuussa kuumaa ja mukavaa. Paikallinen ruoka on herkullista. Rannat ovat betonista rakennettuja uimalatyyppisiä, koska rannat ovat kivikkoisia. Vesi on kirkasta. Snorkkeli ja uimakengät mukaan.

      Muutaman päivän retki kannattaa tehdä Bracin tai Hvarin saarille tai vaikka molemmille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      71
      2283
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      36
      1852
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      100
      1191
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      47
      945
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      89
      824
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      26
      817
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      29
      690
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      41
      675
    9. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      142
      667
    10. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      588
    Aihe