Tekstin muotoilusta

Ergolius

Hei,

miten voin estää, että html:ään syötetyt '' merkit näkyvät vain merkkeinä, eivätkä vaikuta html-koodiin?

3

308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Ergolius

        Joo, tuon kyseisen ongelman sain korjattua, kiitosta.

        Mutta olisi tässä toinen "ongelma", sillä haluaisin, että kun html sivu ladataan uudestaan, sivusta päivitetään vain muuttuneet kohdat, ei koko sivua uudestaan.

        Selainhan itse tekee tämän jotenkin, mutta halauisin tietää pystyykö html/css/javascript -avuilla tekeen asialle mitään? Tagien (span,div,...) avulla?


      • Höpö..
        Ergolius kirjoitti:

        Joo, tuon kyseisen ongelman sain korjattua, kiitosta.

        Mutta olisi tässä toinen "ongelma", sillä haluaisin, että kun html sivu ladataan uudestaan, sivusta päivitetään vain muuttuneet kohdat, ei koko sivua uudestaan.

        Selainhan itse tekee tämän jotenkin, mutta halauisin tietää pystyykö html/css/javascript -avuilla tekeen asialle mitään? Tagien (span,div,...) avulla?

        Kyllä se selain aina sen koko sivun koodin hakee. Kuvat ja ulkoiset tiedostot ladataan ekan latauskerran jälkeen koneen muistista, joten latausta saa nopeammaksi kun pitää koodin simppelinä ja tekee ulkoasumääritykset ulkoisella css:llä. Tällöin selaimen ei tarvitse ladata ulkoasumääritykset kuin kerran.
        Myös javascriptit kannattaa laittaa ulkoiseen tiedostoon, mikäli samaa js-hässäkkää käytetään useammalla sivulla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      232
      3384
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      59
      2917
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      26
      2507
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      18
      2482
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      76
      1983
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      85
      1869
    7. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      19
      1835
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1832
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      91
      1672
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1013
    Aihe