SIKSI OLEMME PAREMPIA

KUIN TE

täälä on monesti kyselty että miksi lestadiolaiset on niin olevinaan parempia kuin muut, ja ylpeitäkin.
Olen suuresta perheestä, olimme aina kyläläisten silmätikkuna ja vitsien aiheena... niin ajatelkaapa nyt ihan järjellä mikä on inhimillisellä ihmisellä vastareaktio???
toisen posken kääntäminenkö??!!!- enpä usko.
mulle ainakin tuli sellanen olo, että paskat!
haukkua ja irvailla ei oikein voinut,niin mitä jää? - nostaa nokka pystyyn, ja osottaa hyvin selvästi että te ette oo mitään, ja tiättekö mitä, kyllä sen tääläkin huomaa, -se toimii ;) !
niin metsä vastaa kuin sinne huutaa.
ja ehkä meikäläisillä ( nuorilla) monesti just sen takia on vaatteet viimmesen päälle, ettei kukaan vaan pääse sanoon että niil ei oo rahaa kaikkien vaatteisiin...
että silleen

6

594

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vrk

      Tuo on ymmärrettävä reaktio, vähän niin kuin somaleilla, tulee mieleen. Ja onko sitä pakkokaan alkaa kaikkien räsymatoksi?
      vrk, vl

      • mää

        se on meilläki


    • stb

      ei kai tassa nyt ole kyse siita kuka on parempi, vai onko? saalittavaa jos sille kantille pitaa lahtea. tietenkaan ei ole oikein kun toiset teita ivaa ja pilkkaa, mutta ei myoskaan (Raamatun mukaan) ole oikein olla ylpea. Jumala on ylpeita vastaan.

      "mulle ainakin tuli sellanen olo, että paskat!
      haukkua ja irvailla ei oikein voinut,niin mitä jää? - nostaa nokka pystyyn, ja osottaa hyvin selvästi että te ette oo mitään, ja tiättekö mitä, kyllä sen tääläkin huomaa, -se toimii ;)"

      -miten sinulla voi olla tuollainen asenne toisia kohtaan? onko asenteesi Jumalan tahdon mukainen? Jeesushan kaski rakastaa lahimmaista (vihamiehiakin) niinkuin itsea. mina olen sita mielta, etta niin kauan kuin on "sujut" itsensa kanssa, sita ei vain yksinkertaisesti valita mita toiset ajattelee, eika veda siita hernetta nenaan niinkuin sina naytat tekevan.

      "a ehkä meikäläisillä ( nuorilla) monesti just sen takia on vaatteet viimmesen päälle, ettei kukaan vaan pääse sanoon että niil ei oo rahaa kaikkien vaatteisiin..."

      -rukoilen vanhoillislestadiolaisten (nuorten) puolesta, etta heilla olisi terve itsetunto eika sita tarvitsisi ponkittaa vaatteilla tai muilla ulkoisilla tekijoilla... siunausta.

      • vl fgdfgdfg

        eiköhän meillä suurimmalla osalla ole ollut ihan riittävä itsetunto. Ja ymmärrys siitä miksi haukkuvat. Eikä tarvetta haukkua toisia.


      • killeri

        miksi meiltä vaaditaan sellsta mihin ette tekään pysty???


      • stb
        killeri kirjoitti:

        miksi meiltä vaaditaan sellsta mihin ette tekään pysty???

        "miksi meiltä vaaditaan sellsta mihin ette tekään pysty?"

        -mita mina olen sinulta (ja teilta) vaatinut johon ette kykene, ja kuulemman en minakaan kykene? toisen posken kaantamistako?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7981
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2267
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2183
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      1756
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1246
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1233
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      1146
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      842
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      795
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      746
    Aihe