"Euroopan parlamentti on hylännyt tänään lainsäädännön muutosesityksen, joka olisi kriminalisoinut yksityishenkilöiden harjoittaman tiedostojen jakamisen. Samalla roskakoriin lensi ajatus siitä, että tekijänoikeuksia rikkovilta käyttäjiltä kiellettäisiin internetin käyttö."
Uutinen täällä:
http://www.tietoviikko.fi/doc.te?f_id=1340656&s=r
Uutinen täällä:
http://www.tietoviikko.fi/doc.te?f_id=1340656&s=r
Vastaukset 5
Vanhimmat
YARRR me mateys :)
http://www.tietoviikko.fi/tietoturva_docview.jsp?f_id=1343421
Luvaton tiedostojen jakaminen on aina ollut laitonta.
Mitä saadaan, kun asioita ymmärtämätön tulkitsee niitä vain aavistuksen ymmärtäneen toimittajan väärinkäsitystä siitä, mitä joku toinen toimittaja on luullut parlamentin tiedotteen tarkoittaneen, asiassa, jossa parlamenttikin on ollut pihalla?
Just. Juuri tällaista.
Jos parlamentti hylkäisi esityksen, jonka mukaan erikseen säädettäisiin rangaistavaksi kirveellä murhaaminen ja lisäksi kiellettäisiin murhaajilta kaurapuuron syöminen, niin varmaan "Toimi Toimija" revittäisi "Europarlamentti: Murhaaminen laillista!"
Eikö "Tomi Toimija" revitellyt sillä, että P2P on laillista. Tässä hän on aivan oikeassa, koska vasta käyttötarkoitus voi mennä laittomaksi.
Siis itse tekniikka on.
Käytöstä ei puhuttu. koska on ihan laillista p2p:tä ja sitten piratebay