media player

Miksiköhän Windows Media Player ei soita cd-levyltä koneelle kopioituja biisejä, vaan sanoo että ei tunnista tiedostomuotoa..?
2148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

.. mikä se kyseinen tiedostomuoto jota yrität avata on? Esim. Track01.___?

Koska viestistäsi ei ilmene kuinka valveutunut käyttäjä olet, kysyn varmuuden vuoksi ensin ns. "tyhmän kysymyksen":

ethän vain ole tallentanut CD levyllä olevaa esim. Track01.cda -nimistä äänitiedostoa suoraan "Kopioi" komennolla kovalevyllesi, muuntamatta sitä PC:n käyttämään audiomuotoon (.mp3/.wma/.wav/.ogg tms)? Homma ei toimi ihan niin..

Eli ELLET ole tietoinen, .cda (Compact Disk Audio) on muoto jonka kone lukee ainoastaan CD-levyltä. Jos tiesit tämän, pyydän anteeksi.

Syy miksi kysyin on se, että jos olet muuntanut (=kompressoinut) .cda:t ja tiedostopääte on nyt (.mp3), (.wma) tai (.wav) kuten yleensä, on jokin mennyt tosi erikoisesti pieleen. Vaikka pakkaus olisi mennyt jotenkin piloille, ei MPlayer silti pitäisi herjata "tuntematonta muotoa".

Tai vaikka se olisi sellainen toistaiseksi harvinaisempi muoto kuin (.ogg), jota MPlayer ei omien tietojensa mukaan edes tue, se soittaa silti ko. muotoisetkin failit.

Jos nämäkin täsmäävät, kerro vielä mikä on softa jolla olet muuntanut .cda:t näihin muotoihin?

T. -=F=-

Äänestä
  • Oon kyllä niin pöllö, että oon kopioinu ne suoraan levyltä koneelle, en tod. oo näissä asioissa kovin valveutunut ;) Mites ne sitten muutetaan sellaiseen muotoon, että biisit voi soittaa kovalevyltä? Kiitos jos viitsit selittää!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

Miksiköhän Windows Media Player ei soita cd-levyltä koneelle kopioituja biisejä, vaan sanoo että ei tunnista tiedostomuotoa..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu