Raskauden loppuviikkoilla kohosi verenpaine ja mulle määrättiin albetol 100mg 2 päivässä. Pari päivän kuluttua ilmeni jonkinlainen kärpäsparvi näkokenttään jonka huomaan paremmin valoisalla päivällä.Nyt kuukauden kuurin loputtua (viiden viikon kuuri)oireet eivät ole hävinneet yhtään. Kävin silmälääkärin luona joka näki pilkkuja silmien pohjissa ja väitti niiden oleva vaarattomia ja pitäisi häipyä ajan kuluessa jopa kuukausia.Aiheuttiko lääkitys tämmöisen oireen? Onko kellään kokemusta???
ALBETOListako vaivaa?
toivoako
4273
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Käytin Albetolia 7 viikkoa ongelmitta. Luottaisin silmälääkäriin enemmän kuin kommentteihin tällä palstalla... Voit varmasti myös soittaa sisätautilääkärille, joka sinulle on Albetolin määrännyt.
kuullut, että Albetolista olisi tullut tuollaista vaivaa. Tiedän aika monta, jotka ovat sitä käyttäneet.
nuo näköoireethan ovat tyypillisiä raskausmyrkytyksessä (mikäli siis olet vielä raskaana).
Synnytin kaksi kuukautta sitten ja lopetin albetolin kuukauden synnytyksen jälkeen ja oireet jatkuvat vielä tänään samanlaisina.