Kakkaa,kakkaa!!

Hyvät koiranomistajat,ei luulisi paljon taskussa painavan kakkapussi.Siihen on näpsäkkä roudata lemmikkinsä jätökset,karseen näköstä taas kun lumet suli,kikkare siellä ja useampi täällä.En inhoa koiria,päinvastoin,vaan niitä jotka siellä hihnan toisessa päässä fiksuina mukamas lenkittävät koiriaan.Tästä asiasta pitäs saada laki niinkuin ulkomailla saa sakot räkimisestä!!Kakkapussit pakollisiksi!!!!!

4

937

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei..kaikki koiran omistajat tai ilman.
      Janador on aivan oikeassa,sillä minullakin on koira.
      Tuo mainio kaveri,jota ilman olisi elämä vivahdetonta.Samalla itsekin huomaa-pieniä,suuria-
      ympäristön eri merkkejä paremmin:-jopa sosiaallisemmin. Yhdessä tutkien ja viestien!
      En ymmärrä omistajia joilla on koira,eivätkä voi lenkittää koiraa niin,että jätökset jäävät "mainoksena"toisten riesaksi.
      Esim. kerros/-rivi talojen OMILLE nurkille annetaan tehdä.
      Miten sitten on oma koti talojen kohdalla,kuin niiden liepeillä sitten tapahtuvaa sanailua ?
      Kaikki eivät edes siedä kissojakaan.
      Tarvitaan koiran omistajien oma kakki kurssi että sen jälkeinen-inssin ajo- kuin myös kirjallinen
      pääsy koe.
      Mielellään kesä ja talvi ajo suoritus-lisänä !
      Toisaalta ymmärrän- vanhuksia,vammaisia-tietyiltä
      osin :En muita !
      Tervettä ja vastuun tuntoista kanssa ihmisten
      arvostusta tarvitaan-Tässäkin asiassa !
      Koira vaatii kuin tarvitsee liikuntaa enemmän kuin
      vain sen -tarve matkan-jos terveellä ihmisellä ei
      ole muuta koiran tarvetta kuin-sohvailu-heillä ei
      pitäisi sitä edes olla.
      Koira on tunteva kuin myös älykäskin eläin,eri aisteista nyt puhumattakaan.
      Terveiseni kaikille koiran omistajille,jotka hoitavat lemmikin ohella myös itseään-että-ottavat
      kokonais vastuun myös ympäristöstään.

      • Tää on kaikkia kuohuttava aihe,puolesta ja vastaan.Enpä usko että kukaan koiranomistaja ihastuisi jos veisin oman hurttani hänen portilleen ja pihaan kakkimaan! Toinen on sit lasinsirut,voi helevetti et on nuijapäist hommaa rikkoo pullot tonne ulos.Kivast on koirantassut hajalla jatkuvasti ja laitapa koiralle kengät ni pääset lataamoon.Samoten pyörängummit poksuu ja paukkuu,et kyl on ihmisist tullu välinpitämättömiä.Paskahan maatuu aikanaan mut lasi ei.Molemmille,koiranpaskattajille ja pullonrikkojille,linnatuomio!!


      • janador kirjoitti:

        Tää on kaikkia kuohuttava aihe,puolesta ja vastaan.Enpä usko että kukaan koiranomistaja ihastuisi jos veisin oman hurttani hänen portilleen ja pihaan kakkimaan! Toinen on sit lasinsirut,voi helevetti et on nuijapäist hommaa rikkoo pullot tonne ulos.Kivast on koirantassut hajalla jatkuvasti ja laitapa koiralle kengät ni pääset lataamoon.Samoten pyörängummit poksuu ja paukkuu,et kyl on ihmisist tullu välinpitämättömiä.Paskahan maatuu aikanaan mut lasi ei.Molemmille,koiranpaskattajille ja pullonrikkojille,linnatuomio!!

        Huomenta...jälleen Allekirjoitan viestisi.
        Sirpaleita on kerätty jokunen päivä sitten viimeksi.
        Tuntuu sellaiselta,että nyky aikana on eräänlainen
        vastuuttomuus lisääntynyt. "Globaalista" nykyistä tämän asian -Ajattelemattomuudesta-vaikka ei kai
        tämä liene mitään uutta!
        Toiseksi-jälleen nousee esiin ihmisten jättämät
        roskailut eri jätöksineen "mainostamaan"pitkin
        raittia,että miten ja mitä meillä napostellaan/-eletään-...yli tuotanto sitten heitetään muiden nähtäväksi.
        Arvaa-mitä koirat himoitsee-saatuaan ;..saa käyttää joskus erinäisiä keinoja,jos pitää "ottaa"
        pois.
        Voi tätä ihmisten "Sivistys Tasoa",mitä on liikenteessä..kertonee jotain yksilöiden puutteellisuuden tasosta ympäristöään kohtaan.


    • Kattilat täynnä......

      Ota vaan itsellesi kukkurallinen lautasellinen :))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2168
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2132
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      58
      1048
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      969
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe