GPS Häiriöt

satoja

Olisin tiedustellut onko jollaan tietoa , mistä johtuu esim. -03 kesälomareissulla kun ajelin Rymättylän länsipuolella niin siellä GPS : ssä antaa huonoa singnaalia samanlaista ongelmaa esiintyy myös Jurmon lähettyvillä missä se ilmoittaa että ei GPS tietoa tai huonoa tietoa. Viime vuonna oli aivan samoja vaivoja.

3

830

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Katsastusmies

      Minulla ilmeni ongelmia GPSän kanssa useamman kerran loman aikana. Joka kerta "tilttasivat" molemmat laitteet yhtäaikaa. Veneessäni on kaksi täysin erillistä erimerkkistä GPS navigointi järjestelmää/laitetta.
      Ongelma ilmeni niin että vaihtelevan pitkiksi aikaa kaikkien satelliittien signaalit hävisivät totaalisti. Useimmiten häiriö kesti 10 - 20 sekuntia. Ilmeni myös useampia muutaman minuutin pituisia katkoksia. Olisiko kyseessä ilmastolliset häiriöt, tai olisiko kyseessä peräti DoDn manipulointi (Department of Defence).

      • Katsastusmies

        Ongelmia esiintyi 11, 12 ja 13 Heinäkuuta. Pahimmat häiriöt 13.07 puolenpäivän jälkeen.
        Ko. häiriöt tapahtuivat kohtuullisen kaukana toisistaan ( 150 mpk ) eli maantieteelliset mikrohäiriöt eivät voi olla syynä. Onko kellään muulla kuin meillä kahdella ollut ongelmia?


      • Tietäjä
        Katsastusmies kirjoitti:

        Ongelmia esiintyi 11, 12 ja 13 Heinäkuuta. Pahimmat häiriöt 13.07 puolenpäivän jälkeen.
        Ko. häiriöt tapahtuivat kohtuullisen kaukana toisistaan ( 150 mpk ) eli maantieteelliset mikrohäiriöt eivät voi olla syynä. Onko kellään muulla kuin meillä kahdella ollut ongelmia?

        Jos puhutaan häiriöstä, joka tapahtui heinäkuussa puolenpäivän aikaan, niin syy on todennäköisesti seuraava:
        Vuodesta toiseen säilyy satelliittien ryhmityksessä tilanne, että Suomessa näkyy vain 4-5 satelliittia vajaan puolen tunnin jakson aikana. Ja tämä hetki on toukokuussa kello 16 aikaan ja siirtyy siitä 4 min vrk:ssa eli 2 tuntia kuukaudessa aikaisemmaksi. Jos sitten on vielä päällä jokin väliaikainen korjaustilanne satelliiteissa, niin satelliittien määrä jää tosi vähäiseksi. Se, että kaikki eivät kohtaa häiriötä yhtä vakavana riippuu taas monesta seikasta. Joku voi olla niin lähellä rantaa, että saari peittää vielä yhden satelliitin. Miten antenni on asetettu veneeseen, varjostaako veneen rakenteet antennia. Onko vastaanotin asetettu 2D toimintatapaan (harva osaa ja käyttää) tai osaako vastaanotin automaattisesti siirtyä 2D-moodiin jos satelliittien määrä on alle 4. Aina se ei onnistu vastaanottimeltakaan tai sitten tulos menee "päin mäntyä". Sitten on vielä laitekohtaisen ongelman mahdollisuus, eli antenni, antennikaapeli tai antennnivahvostin on vaurioitunut ja laite ei saa signaalia matalalla olevasta satelliitista.
        Sanottaisko, että jos kaikki käytössä olevat vastaanottimet esim. Saaristomeren alueella mykistyisivät puoleksi tunniksi, niin allekirjoittanut saisi kyllä tietää asiasta ja ryhtyisin selvittäämään tarkemmin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      662
      8045
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2315
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2245
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1817
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      1335
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1246
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1206
    8. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      863
    9. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      857
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      776
    Aihe