GPS Häiriöt

satoja

Olisin tiedustellut onko jollaan tietoa , mistä johtuu esim. -03 kesälomareissulla kun ajelin Rymättylän länsipuolella niin siellä GPS : ssä antaa huonoa singnaalia samanlaista ongelmaa esiintyy myös Jurmon lähettyvillä missä se ilmoittaa että ei GPS tietoa tai huonoa tietoa. Viime vuonna oli aivan samoja vaivoja.

3

847

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Katsastusmies

      Minulla ilmeni ongelmia GPSän kanssa useamman kerran loman aikana. Joka kerta "tilttasivat" molemmat laitteet yhtäaikaa. Veneessäni on kaksi täysin erillistä erimerkkistä GPS navigointi järjestelmää/laitetta.
      Ongelma ilmeni niin että vaihtelevan pitkiksi aikaa kaikkien satelliittien signaalit hävisivät totaalisti. Useimmiten häiriö kesti 10 - 20 sekuntia. Ilmeni myös useampia muutaman minuutin pituisia katkoksia. Olisiko kyseessä ilmastolliset häiriöt, tai olisiko kyseessä peräti DoDn manipulointi (Department of Defence).

      • Katsastusmies

        Ongelmia esiintyi 11, 12 ja 13 Heinäkuuta. Pahimmat häiriöt 13.07 puolenpäivän jälkeen.
        Ko. häiriöt tapahtuivat kohtuullisen kaukana toisistaan ( 150 mpk ) eli maantieteelliset mikrohäiriöt eivät voi olla syynä. Onko kellään muulla kuin meillä kahdella ollut ongelmia?


      • Tietäjä
        Katsastusmies kirjoitti:

        Ongelmia esiintyi 11, 12 ja 13 Heinäkuuta. Pahimmat häiriöt 13.07 puolenpäivän jälkeen.
        Ko. häiriöt tapahtuivat kohtuullisen kaukana toisistaan ( 150 mpk ) eli maantieteelliset mikrohäiriöt eivät voi olla syynä. Onko kellään muulla kuin meillä kahdella ollut ongelmia?

        Jos puhutaan häiriöstä, joka tapahtui heinäkuussa puolenpäivän aikaan, niin syy on todennäköisesti seuraava:
        Vuodesta toiseen säilyy satelliittien ryhmityksessä tilanne, että Suomessa näkyy vain 4-5 satelliittia vajaan puolen tunnin jakson aikana. Ja tämä hetki on toukokuussa kello 16 aikaan ja siirtyy siitä 4 min vrk:ssa eli 2 tuntia kuukaudessa aikaisemmaksi. Jos sitten on vielä päällä jokin väliaikainen korjaustilanne satelliiteissa, niin satelliittien määrä jää tosi vähäiseksi. Se, että kaikki eivät kohtaa häiriötä yhtä vakavana riippuu taas monesta seikasta. Joku voi olla niin lähellä rantaa, että saari peittää vielä yhden satelliitin. Miten antenni on asetettu veneeseen, varjostaako veneen rakenteet antennia. Onko vastaanotin asetettu 2D toimintatapaan (harva osaa ja käyttää) tai osaako vastaanotin automaattisesti siirtyä 2D-moodiin jos satelliittien määrä on alle 4. Aina se ei onnistu vastaanottimeltakaan tai sitten tulos menee "päin mäntyä". Sitten on vielä laitekohtaisen ongelman mahdollisuus, eli antenni, antennikaapeli tai antennnivahvostin on vaurioitunut ja laite ei saa signaalia matalalla olevasta satelliitista.
        Sanottaisko, että jos kaikki käytössä olevat vastaanottimet esim. Saaristomeren alueella mykistyisivät puoleksi tunniksi, niin allekirjoittanut saisi kyllä tietää asiasta ja ryhtyisin selvittäämään tarkemmin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5170
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      124
      1653
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      15
      1559
    4. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      50
      1456
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1225
    6. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1130
    7. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1047
    8. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      22
      1020
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1008
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      60
      837
    Aihe