Toledo 1.9d -96 epävakaus

mikähän mahtaa seatissa olla kun auto alkaa soutamaan ja on aika epävakaa ajettava 100km/h jälkeen...?onko takapäässä jotain puslia tms. joissa välystä?

Kommentteja?
2401
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

väljät. Omassa Toledossani hiukan samaa vaivaa ja varsinkin oikeassa takarenkaassa on välystä. En vaan ole löytänyt korjausopasta mistään, että minkälainen laakeri on.

Äänestä
  • Takarummuissa on kaksi kartiorullalaakeria.
    Säätömutterilla voi kiristää väljät pois, mutta itse vaihdan ihan mielenrauhan takia
    aina uudet laakerit jarrurempan yhteydessä. Laakerit eivät ole kalliita.

    Yleensä laakeripaketissa tulee laakerit, stefa ja rasva.
    Vaihto on helppo prässissä tai hieman vaikeampi muilla työkaluilla.
    Itsellä ei ole prässiä ollut joten puikolla ja vasaralla naputtelemalla vanhat laakerikehät irti ja
    uudet saa naputtelemalla pakoilleen kun tekee vanhasta laakerikehästä holkin minkä avulla uudet kehät voi naputella vasaralla tasaisesti rummun uumeniin.
    Rasvaa reilusti laakereihin kasausvaiheessa. Stefa on syytä olla ehjä, muuten
    rasva leviää jarrujen puolelle ja rummut menettää jarrutehonsa.

    Kiristys on ohjeen mukaan siten että mutterin alla oleva prikka on liikuteltavissa meisselin kärjellä (ilman valtavaa voimankäyttöä). Toinen mitä tunnustelen on kiristysvaiheessa se, että rengas pyörii hyvin, jos alkaa tahmata on laakeri jo liian tiukalla.
    Tarkastus ja säätö vielä 200 km jälkeen, kun laakerit on asettuneet paikoilleen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


toheloija kirjoitti:

mikähän mahtaa seatissa olla kun auto alkaa soutamaan ja on aika epävakaa ajettava 100km/h jälkeen...?onko takapäässä jotain puslia tms. joissa välystä?

Kommentteja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu