Onko VL-uskovainen...

Raamatussa ei missään kohdassa sanota, että LLL, on ainoa oppi, taivaaseen pääsemiseksi. Kuitenkin Raamattu on vl-oppikirja. Eli siis opetus onko harhaa? Tuhansia vuosia sitten Raamattu on tehty. LLL eli n. v. 1900.

Mielenkiintoista? ja mihin ihmiset ovat menneet 1900 vuotta.99,99999999999 % . Tulimereenkö?

Lapsellista. Halusit sitä tai et.
2284
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

"Raamatussa ei missään kohdassa sanota, että LLL, on ainoa oppi, taivaaseen pääsemiseksi."

Ei opetakkaan sitä oppia mistä LLL kertoi. On monta kohtaa joita LLL ei olisi hyväksynyt, mutta seuraajat ovat hyväksyneet.

Äänestä
  • uskovaisia on ollut aina ihmisen luomisesta saakka. välil enemmän ja välillä vähemmän.Mutta aina niitä on ollut, usko kulkeutui sitten suomeen Lars L L:n kautta, ja siitä meille on tullut tutuksi lestadiolaisuus. Uskovaisia on joteska aika vähän, ihminen on taipuvainen syntiin. Vaikka Jumala niin on tarkoittanut että kaikki pääsisivät Taivaaseen. Ei sinne Nooan arkkiinkaan ihmiset halunneet, kun eivät uskoneet...Niin valitettavasti tänäkin päivänä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Raamatun oppi.. kirjoitti:

Raamatussa ei missään kohdassa sanota, että LLL, on ainoa oppi, taivaaseen pääsemiseksi. Kuitenkin Raamattu on vl-oppikirja. Eli siis opetus onko harhaa? Tuhansia vuosia sitten Raamattu on tehty. LLL eli n. v. 1900.

Mielenkiintoista? ja mihin ihmiset ovat menneet 1900 vuotta.99,99999999999 % . Tulimereenkö?

Lapsellista. Halusit sitä tai et.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu