4t Mercury 2005 tietoa

Hei

Onko kellään kokemusta Mercuryn EFI 4:tahtisista.

- Onko 200 h ajettu uutta vastaava ?
- Mitä nämä yleensä kestävät vai onko kukaan vielä ajanut tuhansia tunteja ?
- Tehoa lienee ylikin sen 50 hp:n (jossain näin jutun että olisi 55)
- Tarvitseeko tällainen perässä pitää mitään varaosia mukana jos moottori huolletaan joka syksy. Lähinnä ajattelin sellaisa joita voi tarvita vaihtaa vesillä. Vai onko nykykoneissa mitään sellaista ?

ym. jos tulee mieleen


Kiitos

t: aloittelija perämoottoreissa
4445
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei ole kukaan koskaan kokeillutkaan moista vehjettä.

Äänestä

Mulla on F60EFI vuodelta 2004.

Avaimesta on aina lähtenyt alle 2 sekunnissa käyntiin ja sammunut vastaavasti avaimella, ei muuten.

Syksyisin olen tehnyt öljynvaihdon.

PowerHead on Mörkössä samasta pajasta kuin Yamahallakin, mutta polttoainejärjestelmä ja voimansiirto ovat molemmilla omansa. Tietääkseni ei noissa ole mekaanisia vikoja ilmennyt alle 2000 tunnin.

Jos nykyaikaisessa moottorissa jotakin hajoaa, ei sitä kyllä vesillä korjata. Siinä tarvitaan aluksi tietokone ja sitten kykyä ymmärtää tietokoneen sanoma. Ja sen jälkeen luultavasti aletaan vaihtelemaan ohjauselektroniikkaan liittyviä antureita.

Äänestä

Termi "uutta vastaava" on usein esillä myyjien taholta tuolla venekaupoilla.

Uutta vastaava ei ole mielestäni kuin ehkä liikkeen ikkunassa näytillä ollut kone... koneesi tulee kolme vuotta vanhaksi ja sillä on ajettu 200 tuntia, uusi se ei missään nimessä ole vaikka kylläkin varmasti hyväkuntoinen.

Takuukin alkaa olemaan jo vähintäin puolessa välissä (3 vai 4 vuotta?).

On huvittavaa välillä kun jotain kuusi-seitsemän vuotiaitakin mainostetaan "uutta vastaavina". Ei ne koneet periaatteessa päältäpäin kulukaan muuta kuin huonolla pidolla...

Äänestä
  • Eli ajoa vaan

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aloittelija mercuryineen kirjoitti:

Hei

Onko kellään kokemusta Mercuryn EFI 4:tahtisista.

- Onko 200 h ajettu uutta vastaava ?
- Mitä nämä yleensä kestävät vai onko kukaan vielä ajanut tuhansia tunteja ?
- Tehoa lienee ylikin sen 50 hp:n (jossain näin jutun että olisi 55)
- Tarvitseeko tällainen perässä pitää mitään varaosia mukana jos moottori huolletaan joka syksy. Lähinnä ajattelin sellaisa joita voi tarvita vaihtaa vesillä. Vai onko nykykoneissa mitään sellaista ?

ym. jos tulee mieleen


Kiitos

t: aloittelija perämoottoreissa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu