Pääministerin avustaja Kepulainen haluaa Helsingin
Suomen pääkaupungin tyhjentää virastoista pakkosiirrolla melkein samalla tavalla Karjalaiset
menettivät kotinsa nämä pakkosiirretään työpaikan takia pois kotoa muuta jonnekin toiseen kaupunkiin pakolla jätä perheesi lapsesi koulut vaimosi velkainen asunto suurella osalla on suuret asuntovelat ota tai jää työttömäksi AIVAN JÄRJETÖNTÄ.Korvaako Päämisteri Helsingille menetetyt verorahat.Moni Stadilainen miettii mitä tuli äänestettyä vaaleissa
Jasu Stadi
10
345
Vastaukset
- Simo
kepua äänestäneet kykenevät järkevään ajattuun nytkään kun eivät siihen ennen vaalejakaan pystyneet...
- TJP
Tekisi mieli lyödä vetoa, että ensi vuonna 1- ja 2-luokkalaisille ei kyetä järjestämään lakisääteistä iltapäivähoitoa kasvukeskuksissa mutta kylläkin maaseutukunnissa. Arvatkaapa, keiden rahoilla.
- Susi rajalta
He-heei...mitä nyt oikein yrität sanoa? Sulla pätkii kielioppi ja kaikki muukin. Otapa B-vitamiinia jos kaapista tai lähiapteekista löytyy ja mieti huomenna vähän selvempänä, mikä se jutun pointti olikaan...
- Keskustaporvari
Jasu-pojun kannattais pitää vähän pienempää suuta. Helsinki lienee ainoa paikkakunta maassamme, joka on synnytetty väestön pakkosiirroilla. Niin että vähän pienempää suuta kiitos.
- TJP
On sinulla Keskustaporvari otsaa tölviä Jasua helsinkiläisyydestä. Suomen sadat pikkukunnatpa ovat kasvukeskuksien "pakko-ottojen" varassa. Helppo on siellä maalla köllötellä, kun valtion piikki on auki kasvukeskuksien kustannuksella.
- Keskustaporvari
TJP kirjoitti:
On sinulla Keskustaporvari otsaa tölviä Jasua helsinkiläisyydestä. Suomen sadat pikkukunnatpa ovat kasvukeskuksien "pakko-ottojen" varassa. Helppo on siellä maalla köllötellä, kun valtion piikki on auki kasvukeskuksien kustannuksella.
Ensin köyhät maalaiskunnat kouluttaa nuoret vähillä varoilla ja sitten ne muuttaa pääkaupunkiseudulle töihin ja veroa maksamaan. Urheilussa kasvattajaseuralle edes maksetaan korvauksia. Vois olla hyvä idea tässäkin tapauksessa.
- tosiaan
TJP kirjoitti:
On sinulla Keskustaporvari otsaa tölviä Jasua helsinkiläisyydestä. Suomen sadat pikkukunnatpa ovat kasvukeskuksien "pakko-ottojen" varassa. Helppo on siellä maalla köllötellä, kun valtion piikki on auki kasvukeskuksien kustannuksella.
Aivan niinkuin teillä siellä kaupungissa ei olisi piikki auki ja aikaa köllötellä. Siellähän teillä on enemmän mahdollisuuksiakin minne niitä rahoja tunkea ja pyörittää bisnestä. Ja siellähän sitä todella meneekin, kun saa vielä kalliin alueen lisätkin sossusta. On se varmaan rankkaa !?
- Helsinki
Kuitenkin edelleen suurin väestön pakkosiirto toimii kasvukeskuksiin päin. Maaseutua on tyhjennetty vuosikymmenet hakkaamalla metsät kaupunkien tarpeisiin ja nyt on jo pitkän aikaan varsinkin edellisen hallituksen (kok dem) toimesta kaikkien työikäisten pakkosiirto maalta kaupunkeihin alkanut toden teolla.
Teon tarkoituksena onkin jättää maalle ainoastaa eläkeläiset, joidenka elämäntyö pystytään näin siirtämään lihottamaan vain kaupunkeja. Työntekijöiden mukanahan siirtyvät myös ne eläkkeiden maksajat.
Miksi persaukinen Helsinki ei pärjää omillaan !? Aina heti ollaan mankumassa toisten taskuilla, kun omat rahat loppuvat !- Tane
"kaikkien työikäisten pakkosiirto maalta kaupunkeihin"
Kuka pakotti, ja onko esim. sinut pakotettu muuttamaan kaupunkiin? - epäselvääkö ?
Tane kirjoitti:
"kaikkien työikäisten pakkosiirto maalta kaupunkeihin"
Kuka pakotti, ja onko esim. sinut pakotettu muuttamaan kaupunkiin?Valtio. Valtio pystyy määräämään suunnan. Se, joko haluaa suunnan maalta kaupunkeihin tai kaupungeista maalle. Valtion määrämänä Helsinkikin sai alkunsa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507981Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662267Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332183- 1461756
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251246Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511233Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1101146Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65842Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.58795Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7746