Mites, kun minulla proteiinit vähänväliä plussalla. Ja verenpaine noussut pikkuhiljaa. Neuvolatäti käski soitella jos alapaineet menee yli 85. Nyt mittaillut ja välillä jo 90. Tiistaina on neuvola, mutta tahtoisin tietää mitä käytännössä tapahtuu. Kun olen vkol 31 ja viel olis parisen kuukautta synnytykseen. Siis mitä toimenpiteitä se aiheuttaa, kun alkaa paineet nousta ja aletaan epäilemään raskausmyrkytystä? Sen verran ainakin kuulemma, että joutuu alkaa ultrassa ramppaa...? Mitä muuta?
Raskausmyrkytyksestä?
Mitämitä?
2296
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
eli prot määritys virtsasta tarkemminkin kun stixeillä, verenpaineen seuranta, turvotusten seuranta, uä seuranta sikiölle, painon seuranta ja mahd muut oireet mm näköoireet ja tarv keisarileikkaus tai synnytyksen käynnistys.
mul on kans 31 vkoa nyt, ei viel myrkytysoireita tai muuta vastaavaa onneksi mutta jotenkin en hämmästyis yhtään vaik tuliskin raskausmyrkytys viel tähän päälle.. kun on painoakin tullut paljon.. 14 kg..
ja raskausdiabetes mulla on todettu, sen kanssahan tuo raskausmyrkytyskin korreloi. ja suvussa on kans raskausmyrkytystapauksia.
onneks sulla on yli 30 vkoa täynnä! siitä voi olla tyytyväinen, koska lapsen selviämismahdollisuudet on huomattavasti paremmat ja paioakin on usein lähemmäs kaksi kiloa, ainakin 1.5 kg tossa vaiheessa.
ollaan tyytyväisiä et päästään seurantaan! vauvakuolleisuus on pienimmillään Suomessa.
Tuo selvensi paljon. Kun ei oikein tienny että mitä siitä sitten seuraa. Kaverilla käynnistettiin synnytys, mutta sillä oli jo la. menny... Jep, onneks valvonta toimii =) Kun nyt vielä kuukauden edes pystyis kitkuttaa, vaikka nyt aika yllättäen pomppas noi paineet... Oikein hyvää odotusta sinulle!