Biolan 220 vai pallo?

Kumpi olisi parempi komposti? Hintaeroa ainakin on. Nuukuuksissani suunnittelin palloa, mutta kuinka hankala se on tyhjentää? Suositelkaa!
53717
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

pallo on helppo tyhjentää.
ongelmana on se että se tyhjennetään ylhäältä päin. kompostoituminen ei tapahdu hetkessä, mihin laitat biojätteet sillä ajalla, kun komposti valmistuu?
biolanissa tyhjennetään alhaalta, joten ylhäältä voit lisätä tuoretta tavaraa.
biolanin ostaessasi pärjäät yhdellä kompostorilla:)
(sanottakoon vielä, että itselläni on kaksi pallon muotoista kompostoria...toisessa saa komposti valmistua ja sillä välillä täytän toista)

Äänestä
  • Hei!
    Olen hurahtanut 18v sitten kompostointiin ja olen hommassa yltiöinnokas! Minulla on 3 arkkupakastimesta tehtyä kompostoria ja ostin helmikuussa biolan 220. Mielestäni biolanin kompostori on täysin yliarvostettu ja ylihintainen! Sen suurin ongelma on liian kapea muoto, jonka vuoksi palaminen ei ole tehokasta. Voin sanoa että minun arkkupakastinkompostorit ovat paljon tehokkaampia kuin biolan 220!
    En ole tarkemmin perehtynyt pallokompostoriin mutta jo paremman muodon vuoksi uskaltaisin suositella sitä sinulle. Kun kompostori on täynnä niin tyhjäät sen toiseen kompostoriin jälkikompostoitumaan. Jälkikompostorin ei tarvitse olla jyrsijätiivis koska siinä vaiheessa jätteet ovat jo kohtuullisesti maatuneita. Kirjastosta löytyy paljon kirjoja jotka opettavat kompostointia selkokielellä. Ja älä murehdi, vaikka kaikki menisi pieleen niin luonto kyllä hoitaa homman. Lopputulos on aina ennemmin tai myöhemmin multaa!

    Äänestä

  • kuin maapallostakin eli jälkikompostoinnin vaatii.

    Minä suosittelen maapalloa, on kohtuu hintainen ja hyvin toimii.

    Äänestä

Kannattaa hankkia biolan 220 koska on lämpöeristetty ja näin ollen talvellakin toimii

Äänestä

Olen onneton kompostoija, useammin märätän kuin kompostoin...

Minulle arkkupakastimesta tehty komposti oli hankala, koska olen lyhyt, enkä yletä sitä hoitamaan. Appivanhemmillani on Biolan, ja talvella se on jäässä. Eivät taida olla minua parempia tässä lajissa...

Minulla on mökillä pallo. Mielestäni tyhjennyt on ihan ok. Joku jyrsijä-pahulainen oli vain syönyt tiensä saumakohdasta sen sisälle. Paikkailin alumiinipellillä. Jälkikompostoitumaan olen pistänyt sellaiseen halpaan Lidl'n mustaan kehikkoon. Saa olla siinä vaikka 5 vuotta, kunhan saan elämäni ensimmäiset asialliset kompostimullat.

Mitä muuten ajattelit kompostoida? Jos kompostoit pelkkiä puutarhajätteitä, selviät vähemmällä. Keittiöjätteet on eristettävä jyrsijöistä.

Yritin etsiä yhdet nettisivut, mutten löytänyt. Niissä oli järjestelmä, joka oli ikäänkuin yhdistetty puutarhajäte- ja ruokakomposti. tiiviin puutarhajätekompostin nurkkiin tuli pyöreät putket, joiden sisään laitettiin ruokajäte. Yksi putki/asukas. Pohjassa oli jyrsijäverkko ja putken kyljessä reiät, joista madot pystyivät kulkemaan. Putket ostettiin erikseen, maksoivat muistaakseni 30€/kpl, mutta voihan vastaavan itsekin tehdä! Eli katsele vaihtoehtoja, niitä löytyy muitakin kuin pallo tai Biolan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vierailija kirjoitti:

Kumpi olisi parempi komposti? Hintaeroa ainakin on. Nuukuuksissani suunnittelin palloa, mutta kuinka hankala se on tyhjentää? Suositelkaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu