Heippa!
Olen hakemassa itselleni kiinnostavaa sivuainetta. Minua mietityttää viestinnän (esim. hy) ja Jyu.n tarjoaman Kirjoittajakoulutuksen ero. Viestinnässä ei ymmärtämäni mukaan juuri kirjoiteta niitä juttuja, toisin kuin krjoittajakoulutuksessa, onko näin?
Kaipaan mielipiteitä teiltä, kuka opiskelee jompaa kumpaa. Olen yrittänyt selvittää yopistoilta, mutta en saa mitään rakentavaa vastausta... Kaikki mielipiteet on tervetulleita!
viestintä vastaan kirjoittajakoulutus jyu
1
497
Vastaukset
- jotainjotain
No kirjoittajakoulutuksessa tosiaankin harjoitellaan erityylisten tekstien tuottamista, lähinnä kaunokirjallisuutta, mutta oman kiinnostuksen mukaan myös asiatekstejä. Opintoja voi siis suunnata esim. draamaan, lyhytproosaan, kuunnelmaan etc. Suurin osa porukasta haaveilee käsikirjoittajan, sisällöntuottajan, kirjailijan tms. hommista. "Taiteellisesti" painottunut koulutus siis.
Viestinnässä ei taas keskitytä ilmaisuun, vaan yleisen viestinnän osaamiseen ja teoriaan. En tiedä Helsingistä, mutta Jyväskylässä voi opiskella yhteisö- ja puheviestintää. Yhteisöviestintä antaa valmiuksia esimerkiksi tiedottajan tehtäviin. Opetus siis suuntaa enemmän käytännön tehtäviin.
Molemmat ovat varmaankin ihan kiinnostavia aineita. Kannattaa miettiä, minkälaista työtä toivot ja tehdä valinnat sen mukaan. Tosiaan Jyväskylän kirjoittajakoulutukseen ei välttämättä ole kovin helppo päästä, sinne hakee paljon lahjakkaita kirjoittajia vuosittain. Perusopinnot maksavat joitain satoja euroja, aineopinnot vielä enemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata822443Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f1951575- 1091475
Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411391Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla
Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v601092- 56919
Juhannusterveiset kaivatulle
Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻72916Gallup: Mikä ruoka kuuluu sinulla ehdottomasti juhannuksena ruokapöytään?
Juhannuksena ruoka on tärkeä osa juhlaa. Mittumaarina syödään hyvin, ehkä myös grillataan ja nautitaan juhlasta. Kats30771- 60767
- 41761