Miten katsastajaksi?

Hei, miten pääsee katsastajaksi ja millä koulutuksella? Nykyinen ala turhan akateeminen ja vakava, jotain hauskaa pitäisi saada.
Haluaisin erikoistua dieselien katsastukseen, ryntäyttäminen kiinnostaisi kovasti!
81181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

autoinsinöörilinjalle. Haku on parasta aikaa menossa. Siinäpä se neljä vuotta vierähtääkin. Kesälomilla hommaa puolen vuoden korjaamokokemus.

Koulun jälkeen etsi työnantaja. Varaudu paikkakunnan vaihtoon, jos haluat heti töihin. Siitä se lähtee. Sitten on tietenkin alkuun peruskurssi, mikä kaikkine ruljanssineen kestää muutaman viikon. Kun kokeet ja harjoitteluautot on katsottu, NIIN SITTEN PÄÄSET RYNTÄYTTELEMÄÄN.

Äänestä
  • Ja katsastelemaan pääsee oikeastaan jo kolmantena opiskeluvuotena..

    Äänestä

  • näin... kirjoitti:

    Ja katsastelemaan pääsee oikeastaan jo kolmantena opiskeluvuotena..

    inssin paprut ja sitten ilkeilemään

    Äänestä

Ei katastusmieheksi tarvita muuta kuin koppalakki ja A1-hihamerkki. Vittuilukyky on eduksi, mutta ei pakollinen.

Äänestä
  • Sinun autosi rekisteriotteessa lukee Ajoneuvon omistja A1-autorahoitus Oy, suomessa Ei ole A1 katsastusyritystä. Vittuilemaan oppii kyllä työkokemuksen kautta, sitä ei opeteta koulussa.

    Äänestä

  • olen huolissasi sinun turvallisuudesta, pieni ihminen, terv. ystäväsi katsastusmies.

    Äänestä

Hauskaa alaa pääset helpoimmin opiskelemaan kun tulet äiti Ammanin kouluun. Siellä sinä opit nopeasti kulttuuriministeriksi ilman tekstiviestikohuja. Samalla rentoudut ja opit unohtamaan vihasi dieselmoottoria kohtaan ja ymmärtämään että bensamoottorillahan tähän on tultu. Dieselmoottorihan on vasta yleistymässä joten eiköhän anneta sillekin tilaisuus jottei kunnia vuosikymmenien ilman pilaamisesta mene yksin bensamoottorille? Ja kun nyt sitten tajusit hölmöytesi niin liitypä Isä Humman mantraan ja lausu perässäni... Hummmmm.... Hummmm... tuttaako... Hmmmm.... tuttaa... Hummmmm...

Äänestä

voisimme palkata Sinut noki mieheksi.
Mittaat diesel savuja minuutti palkalla.
Palkka tehdyn työn perusteella.
Pysyt siistin näköisenä koko työpäivän, eikä päivän päätteeksi kulu saippuakaan.
Kysele ihmeessä duunia konttoreilta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ewqrt kirjoitti:

Hei, miten pääsee katsastajaksi ja millä koulutuksella? Nykyinen ala turhan akateeminen ja vakava, jotain hauskaa pitäisi saada.
Haluaisin erikoistua dieselien katsastukseen, ryntäyttäminen kiinnostaisi kovasti!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu