tuttu nimi ja paikka? Olen sellaisesta kuuullu että jotakin paikkaa on sanottu kansankielessä Kolikkoenmäeksi mutta missä se on ja minkä takia.
Eikö alkuperänen ollu Viipurissa?
Eikö alkuperänen ollu Viipurissa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 47
Vanhimmat
jotta Vartialan kylää sanottiin Kolikkoenmäeksi. Syytä en tiijä. Liekö asunu paljon evakkoja.
Vartiala on kymmenkunnan talon ryhmä Surpeenvaaran jälkeen. Talot olivat ja ovat vieläkin enimmäkseen tien vasemmalla puolella Lieksalta Kylänlahteen mennessä, vanhaa maantietä.
Ei kovin kaukana Surpeenvaarasta. Vartialaan ei liity mäkeä vaan alue on suoranaista pöytälautaa. Taloryhmän jälkeen oli ja on kai vieläkin Vartialan ylikäytävä ja oli siinä seisakekin. Jos en nyt ihan väärin muista niin näin se oli.
se vartiala kato vaikka googlesta vähä tarkemmin............ et sitten varmaan ou kääyny ikinä lieksassa
on just siellä mihin tanhio sen kirjoituksessaan sijoitti.
...kutsuivat kolikkoinkyläksi on/oli olemassa.
Vanhan viensuun tien varrella.
Liekö mäkikin siellä?.
...varrella on ainakin Koliseva, en muuta tiijä.
kolissoo eniten kun tuommosia kyliä kuvittelet liekssaan......koliseva buaaahhhaaaaa
Minulle uusi paikka tuo Koliseva. Ylätien varrella on ainakin Koriseva. Viensuu-Kylänlahti tietä sanottiin joskus alatieksi ja Korisevan - Ruosman tietä ylätieksi.
Liekö nimi Vartiala sitten jäänyt pois yleisestä käytöstä.
ou lieksasa vaen ilomantin puolta sennii pökiäinen
jotta Lieksalta Viekiin männessä kävästään välillä Ilomantsin puolella.
Lasoli-pullon kylestäkin kartan näit?
Kauuppoja oli ennen niin Korisevassa kuin Ruosmassakin. Vaan eipä taija olla ennään. Liékö kauppaa ennää Kylänlahessakaan.
Sieltä päin on muuten Nevalaisten suuri suku lähtösin, Varpasen - Linnavan - Kylänlahen suunnilta.
kaupolla tekisi kun ei ou immeisiikkä kun muutama vanaha käpykkä. eihän ne nevalaiset sieltä ou etkö sitä tiijä
Kyllä Nevalaese4t sieltä on, elä kakella siinän yhtään. Oot aika toope ja pöhkö.
ne turuset on sieltä ja nevalaiset on juuasta
eihän sinusta oo ythään mihinkään kun et tiijä mistään mittään.
kun et ou taennu lieksaa nähäkkään. joku sellikaverisi on puhunu siitä senni limanielu
on Jamalista Kylänlahteeen mennessä, siinä Viensuun paikkeilla. Koriseva on taas siellä missä sanoitkin sen olevan.
Vartiala on nimenä edelleen käytössä ja voi hyvin.
...vanahan Viensuuntien varressa. Siinä Ahonpiänmäellä Kylänlahen tiellä on nykysin tienviittakkii jossa lukkoo "Koliseva".
niin kiinnostava juttu. Pitäs tietee kaikki kun on tuttuja maisemaia ne Lieksan lähitienoot.
-torian muta enpä kerro. On kylän asukkaille vähän nolo juttuu, kräääääjh
lä se on se mäki missä vesitorni seisoo krääääjh
Kolikkoinmäeksi sanottiin Vartialan kylää tai ei se mikään kyhlä ole. Onpahan vaan taloja tien varrella rivissä.
Historian kerron illalla kun on enemmän aekaa. Viipurin kolikkoenmäellä kun oli vähän huono maine.
Vesitornilla ei oo mitää tekoo kolikkoenmäen kanssa.
Mistä lienee nimensä saanut...Kolikkomäki?
Vartialaahan hallitsi aikoinaan Vartiaiset monolasta eli Strömnäsistä käsin, viitanneeko mitenkään kolikot monolaan??
Vartialaahan hallitsi Vartiaiset Monolasta eli Strömnäsistä käsin . Viitaneeko kolikot Vartiaisiin?
Vartialaahan hallitsi Vartiaiset Monolasta eli Strömnäsistä käsin . Viitaneeko kolikot Vartiaisiin?
Vartialaahan hallitsi Vartiaiset Monolasta eli Strömnäsistä käsin . Viitaneeko kolikot Vartiaisiin?
Tää Suomi24 pätkii ja hidastelee
nikki sinulle
kun jankutat sammoo asiaa kymmenneen kerttaan. et sitten ou harkinnu hakeutuu mielenterveystoemistoon vaekka siivoojaksi
Ethän sinä oo Lieksoo nähnykkää. Ei Lieksan vesitori oo millään mäellä vaein ihan tasasella on.
lieksan vesitorni on pienellä mäellä tahi oli vaan se tasattiin kun torni tehtiin olin tekemässä
jutun. Viipurin Kolikkoenmäki oli vähän semmone huonomaeneinen paekka, niinku meillä tuo Rantakylä ennen. Sieltä sae ostoo viinoo ja lempee.
Vartialassa oli kae joku mökki joskus sotien jäläkeen jossa oli vähän sammaa touhuu. Siitä se nimi tuli. Vartialan normaaliasukkaat ei siitä oiekeen tykänneet ja sen takia se nimi ei sitte yleistynyt ja lie se huonomaeneinen mökkiki sitten hävinny.
Siinä koko juttu kokonaesuuvessaan. Eipä maha moni Vartialan asukas ennee tänä päevänä itekään juttuu tuntee. Krääääääääääähhhhhhhhhhhhhhh...........
Voekeeten hyvin kaekki.
kun nuorena pyöriskelin Surpeenvaaran - Jamalin suunnilla. Totta varmaan on.
siellä on aina asunu ja suu vieloöki lieksan pahimmat kriminaalit ja kovimmat kundit ja rikkaimmat ihmiset ja muutkin kuulusuuvet. ainut seutu jossa on eloo ja joka kasvaa lieksan kaupunginosista. rikkaihen helsingin herrain huviloeta. ne kalliot ja tanssilava siellä on se ja hyppyrimäki se kolikkoenmäki
kun et näy tuntevan lieksasta mittään. saavanniemi on siinnä vuonislahen kuppeessa ja ei siellä kettään asu eikö ikinä ou asunnu. vuonislahen pontikkakeittäjät siellä keitteli ja sentähen se sai sen nimen
onhan sinne joku rikas proho tehny huyvilansa aevan äsköttäen. Oli paekalla kuatuva rymiskö. Vanaha mökki jostaen 1700-luvulta.
Mut Suavanniemi ei oo Lieksan kolikkooenmäki. Se on Vartiala, joo.
sinne lapsuuven mäenlaskupaekan seutuville. käytiin usein siitä joen yli hiihtämällä laskemassa siellä kallioella. sittä oli siellä niitä jotain kilpahiihtolatujahi ja pärjäsiinnii niissä kisossa. äkkiseltään muistan semmosen jyväjemmarin siinnä rannan lähellä sehän on ollu vähä niinkun näkyvä äijä se isäntä tuolla kaikissa toimikunnissa. eihän sen talo ollu niin hirveen vanaha kun se rakensi uuven pytingin. ei ollu kolikkoenmäki suavanniemi ei ollu
on asunut. eihän lieksassa ole maankuuluja rikollisia ollut kuin pari kolme ja niistä yksikän ei ole kotoisin saavanniemeltä. on siellä kyllä yksi murha tehty mutta tekijä ei ollut sieltä eikä uhri.
lainen sotilas, karkuri, ampu itsesä Saavanniemellä kun joutui piiritetyksi ja tiesi, että hänet kuitenkin ammutaan.
tietää enemmänkin. Kuka, missä, milloin ja kenet jne....... En nimittäin oikein usko koko juttuun.
kyllä siitä aikonaan puhuttiin paljonki. jossain pikkumökissä pari nuorta miestä juopotteli ja toinen tappo toisen. en tarkemmin minä ainakaan tiijä mikä mökki oli kyseessä luulin kyllä sen olleen sorsalaa mutta en varmaan tiijä missä siellä. jos tuo joka siitä mainihti kertos tarkemmin
mistäs sinä tuon tiijät vai keksitkö hurjan lekentan
Minulle itelleni tulee mieleen kaksi Sorsalan ja Saavanniemen välimaastoissa aikanaan sijainnutta mökkiä. Kummassaki asui melkosta rymysakkia ja on niisä voinut kyllä tapahtua ihan mitä vaan. Mutta kumpikin on kyllä ehkä sittenkin enemmän Sorsalaa kuin Saavanniemee.
kun se tappajakin on jo tapettu. Lieksassa sehi tapahtu
illalla kirjottaa tähän tuo viesti jotta ei viittis jättää silleen kun on Lieksan lähimaisemat niin kovin tuttuja.
Jos jottain tiijät niin kerro vaan. Ei nyt nimiä mutta paikkoja ees sinnepäin. Kyllä minä sitten tunnistan loput jo itekkin.
Huomasin että täällä käydään keskustelua paikasta jossa ole Viipurissa käynyt.
Onko Lieksaan tullut siirtolaisia Viipurista, sillä he taisivat nimetä eri paikkakunnilla alueita Vanhan Viipurin mukaan.
Nykyinen Viipuri on vain kaukainen varjo siitä mitä se on ollut ennen.
-nottu joskus Vatalanvaaraa.