Öljynsuodattimen vaihto

nelitahtiseen

miten usein pitää tehdä. Joka kevät öljynvaihdon yhteydessä vai? Ohjekirjaa ei ole ja moottori on uusi, -07v.malli.

5

1725

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huoltelija

      Aika itsestään slvää on, että suodatin vaihdetaan ohjeiden mukaan aina kuin öljyt. Öljyn vaihtoa ei tehdä keväällä vaan syksyllä. Muutoin öljyjen sisältämät happamat palojäämät muhivat koneen sisällä koko talven.

      Ossatko tehdä muut nykyaikaisen nelitahtisen vaatimat huoltotoimet ilman ohjekirjaa?

      • heh

        Eihän käyttäjän käsikirjassa mitään huollosta kerrota ja öljythän jokainen hiemankin moottoreiden kanssa touhunnut osaa vaihtaa ilman käsikirjaa. Joku venttiilien säätö kaipaa sen verran kirjaa, että oikeat arvot löytyvät. Muuten ei sitä venttiiliensäätöönkään tarvita.

        mitä muuta "huollossa" pitäisi tehdä?


      • huoltelija.
        heh kirjoitti:

        Eihän käyttäjän käsikirjassa mitään huollosta kerrota ja öljythän jokainen hiemankin moottoreiden kanssa touhunnut osaa vaihtaa ilman käsikirjaa. Joku venttiilien säätö kaipaa sen verran kirjaa, että oikeat arvot löytyvät. Muuten ei sitä venttiiliensäätöönkään tarvita.

        mitä muuta "huollossa" pitäisi tehdä?

        Källä kaikkien moottorien käyttäjän käsikirjoissa määritetään lyhyt- ja pitempiaikaisen säilytyshuollon toimenpiteet. Niissä on myös mainittu määräaikaishuoltojen tarkastukset.

        Huolto pitäisi aloittaa moottorin pesulla ja pintapuolisella tarkastuksella. Syksyllä vaihdetaan peräöyjyt, jotta nahdään mahdolliset vesivuodot vaihteistoon. Potkuri tarkastetaan ja viedään tarvittaessa korjattavaksi. Moottoriölyt ja suodatin vaihdetaan sekä bensafilsu (sellainen pitää olla). Ajetaan makeavesiajo, syötetään säilytysöljy, tarkastetaan vesipumppu ja uusitaan siipipyörä. Tarkastetaan vaihteiston ja kaasuvipujen toiminta ja rasvataan kaikki liikkuvat osat. Myös moottorin kannattimen nivelet rasvataan ja tarkastetaan moottorin ohjauksen toiminta. Pakkilukko ja mahdollinen trimmi/tilt huolletaan. Vaihetaan tulpat, säädetään/tarkastetaan sytytys, tutkitaan nokkahihnan kunto, säädetään venttiilit, tarkastetaan varoitusjäsjestelän toiminta. Uusimmissa malleissa kytketään moottoritesteri ja luetaan käyttötiedot ym. häiriölistat. ym. ym.

        Nykyaikaiset moottorit ovat sen verran vaativia koneita, ettei niihin tavallinen tee-se-itse mies osaa paria perushuoltoa lukuunottamatta tehdä. Eihän autojen moottoreitakaan enään juuri itse pysty huoltamaan.


    • heh

      Kerran vuodessa olen vaihtanut samalla kun moottorin öljytkin. Tunteja jos tulisi enemmän, niin voisi harkita öljysuodattimen vaihdon jättämistä silloin tällöin väliin, mutta noin 50 tunnilla sekä öljyt että suodatin uusiksi kerran vuodessa.

      • nelitahtiseen

        tämä asia nyt selvä. Aurinkoisia kesäpäiviä teille
        Huoltelija ja Heh.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      64
      16008
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      32
      4094
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      296
      2535
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      133
      1835
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      131
      1513
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      384
      1454
    7. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1243
    8. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      13
      1243
    9. Onko PS kaaoksessa?

      Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P
      Perussuomalaiset
      76
      962
    10. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      115
      935
    Aihe