Freelanderin 1.8 koneet

Roverin k-kone

Freelanderin 1.8 bensakoneista puhutaan paljon pahaa. Sylinteriputket kuulemma irtoaa ja kannentiivisteet menee. Miten yleistä tuo mahtaa olla? Uskaltaako käytettyä Freelanderia hankkia ja missä kilometreissä nuo tulevat vastaan?

7

2078

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sääntö kuin poikkeus.

      Freelanderin kone leviää noin 60000 -80000km välein koko sen elinkaaren ajan. Kannattaa ostaa sellainen jossa on kone laitettu lähiaikoina niin sitten voit laskea sen eliniän. Autoliikkeeseen ei kannata yrittää sitä upottaa jos kilsat lähenevät seuraavaa leviämishetkeä.

      • ja mitä maksaa

        Mikä koneessa sitten yleensä hajoaa ja mitä sen korjaaminen maksaa?


      • K1.8
        ja mitä maksaa kirjoitti:

        Mikä koneessa sitten yleensä hajoaa ja mitä sen korjaaminen maksaa?

        Tuo vika on aikalailla tympivä juttu... Vika johtuu siitä kun sen aikainen isäntä talossa, bmw, vaihdatti kustannuksissa säästämisen vuoksi kannentiivisteen ohjaritapit teräksisestä muovisiksi, jotka sitten ajan kanssa kuluvat ja saavat sitten kannentiivisteen elämään.

        Yleensä vaihtokannentiivisteen mukana tulee teräksiset tapit, jonka jälkeen motti on sitten huoleton. Jos olet Freekkua hankkimassa, missä on tuo 1.8:in kone, ja 100tkm plus/miinus jokunen 10tkm, ei muutakun huoltokirjaa katsomaan, tai kyselyä edelliselle / edellisille omistajille onko ko. remppa joskus tehty.

        Ensimmäinen oire tuosta kannentiivisteongelmasta on että jäähdytinnestettä kuluu maksimista reippaasti alle minimin kolmessa viikossa.

        Vian korjaaminen ei aivan mahdottomia maksa, suurinpiirtein hyvien kesärenkaiden hinnan, riippuen toki tietysti aivan paikasta missä remontin teettää.


    • Sheriffi

      puhutaan paljon:)

      ja kaikenlaista...

      Jännä juttu kun lantikkahan on tehty ajoon ja kovaan sellaiseen, ei puhumisen kohteeksi:)

    • taitava

      Freelander vm.99 1.8 bensa koneella nykii satunnaisesti ja kun auton pysäyttää ja sammuttaa niin matka jatkuu taas n.15km.Huollossa vain ihmettelevät.joskus kestää jopa 100km.Missä vika???

      • Jannu :)

        Moro!

        Mulla sama vika päällä tällä hetkellä.

        Löytyikö syytä vai laitoitko kiertoon.


      • Jannu :)
        Jannu :) kirjoitti:

        Moro!

        Mulla sama vika päällä tällä hetkellä.

        Löytyikö syytä vai laitoitko kiertoon.

        Vika selvisi omissa tutkimuksissa, bensapumpussa suodattimen O-rengas pullahtanut osittain pois kun yksi kolmesta suodattimen kiinnikkeistä mennyt poikki ja suodatin pääsi liikkumaan joten polttoaineen paineet ei olleet riittävät, jotenkin se korjautui aina vähäksi aikaa kun moottorin sammutti ja käynnisti uudelleen. Ihan vain tiedoksi jos jotain auttaisi saman ongelman kanssa.

        HOX. Vika ei anna vikakoodia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1241
    3. 64
      1230
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1215
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      686
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      618
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      592
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      304
      552
    Aihe