Kokemuksia Sunwindeistä ?

Kertokaas kokemuksianne Sunwindeistä (29-31-311). Olen etsiskelemässä ja haluaisin ostaa sellaisen.
91663
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ainoa Sunwind joka purjehtii kohtuu hyvin on mielestäni kolmekymppinen. Ulkonäöstä voi olla montaa mieltä kuten aina.

Äänestä
  • opettele

    Äänestä

  • purjehtija kirjoitti:

    opettele

    Yleensä sunwindit jää kaikille kokoisilleen veneille. Aina löytyy tietenkin poikkeuksia, mutta tämän olen huomannut.

    Äänestä

311:ssa seisomakorkeus ja muutenkin tilaa jos tilantarve on etusijalla.

Äänestä

Itsellä on 27 vm. -87ja tuttavapariskunnalla 311 saman ikäinen. Molemmat olemme tyytyväisiä kokoluokassaan toimiviin tiloihin, vankkaan perinteiseen rakenteesee, selkeään ja helposti yksinkin purjehdittavaan takilaan ja siihen että näillä veneillä on kysyntää jos haluaa joskus omastaan luopua.

Äänestä
  • Minulla on ollut 27 ja 31 (311:n aiempi versio, jossa ei ole peräkajuuttaa). Molemmat olivat helppoja ja turvallisia purjehtia ja parasta niissä oli hyvät sisätilat. Takila on korkea siksi että saataisiin tehoa raskaan ja leveähkön veneen takilaan. Varsinkin 31 kallistelee herkästi korkean takilan takia. Jotkut lisää köliin painoa. 31:n sisätilat ovat uskomattoman tilavat. Varustus on molemmissa hyvä. Sain myydessä lähes saman kuin ostaessa. Säilyttävät tosihyvin hintansa, varsinkin 27. 29 on perän osalta ruman näköinen, kuten myös 26. 30 on aivan eri tarkoitukseen tehty kuin muut santut. Se on kilpavene. Sisätilat ovat huomattavasti ahtaammat ja varsinkin keulapiikki surkea. Hieman hitaahkojahan ne ovat pullukkamaisen runkonsa takia.

    Äänestä

  • NN-N kirjoitti:

    Minulla on ollut 27 ja 31 (311:n aiempi versio, jossa ei ole peräkajuuttaa). Molemmat olivat helppoja ja turvallisia purjehtia ja parasta niissä oli hyvät sisätilat. Takila on korkea siksi että saataisiin tehoa raskaan ja leveähkön veneen takilaan. Varsinkin 31 kallistelee herkästi korkean takilan takia. Jotkut lisää köliin painoa. 31:n sisätilat ovat uskomattoman tilavat. Varustus on molemmissa hyvä. Sain myydessä lähes saman kuin ostaessa. Säilyttävät tosihyvin hintansa, varsinkin 27. 29 on perän osalta ruman näköinen, kuten myös 26. 30 on aivan eri tarkoitukseen tehty kuin muut santut. Se on kilpavene. Sisätilat ovat huomattavasti ahtaammat ja varsinkin keulapiikki surkea. Hieman hitaahkojahan ne ovat pullukkamaisen runkonsa takia.

    Mikä tekee 30:stä kilpaveneen?

    Äänestä

  • uuno kirjoitti:

    Mikä tekee 30:stä kilpaveneen?

    Ei kai se SW30 mikään kilpavene ole, mutta kylläkin suunnittelultaan varsin paljon sporttisempi kuin useimmat kokoisensa ja varsinkin muut Sunwindit. SW30:ssä on reilusti purjeita ja kapea vesilinja. Sitä pitää revata ajoissa ja se kulkee kevyessä. Lys-luku on ~1.14 ja aikoinaan sille on saatu IMSsiin käsittämätön alle 670:n GPH-luku, joka pitäisi tarkoittaa, että LYS-luku olisi lähemmäs 1,2. Piätäisi siis kulkea paremmin kuin nopeana pidetyt Infernot, Firstit jne.

    Äänestä

sunwindit ovat tanakkoja veneitä, purjehdusnautinnosta ja ulkomuodosta karsittu sisätilojen kustannuksella. Jos pieni nopeusero sporttisempiin veneisiin ei haittaa, niin ihan ok veneitä.

Itselläni oli 20 jalkainen sunwindi, seilasin aika paljon ja koviakin se koki (myrskyssä rustit repesivät seinästä) mutta aina sillä kuitenkin pääsi kotiin.

Rusteihin kannattaa etenkin kiinnittää huomiota, samassa myräkässä kuin minulla repesi myös 31 jalkasesta sunwindistä rustit.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Stefan kirjoitti:

Kertokaas kokemuksianne Sunwindeistä (29-31-311). Olen etsiskelemässä ja haluaisin ostaa sellaisen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu