Mitä tehdä kuihtuneille kasveille?

Uuden talomme pihalla on kuunliljapenkki, joka näyttää nyt talven jälkeen ruskealta mössöltä. Kuuluuko kuihtuneet kasvit repiä jo syksyllä pois vai antaa olla vaan? Penkissä on muitakin "törröttäjiä", en tiedä mitä.
2276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jos tarkkoja ollaan, niin kasvin kannalta on hieman parempi, että niiden antaa olla talven yli (ja jos oikein tarkkoja, niin ne kannattaisi keväällä murskata kukkapenkin maanparannusaineeksi).

Kukat eivät kuitenkaan kärsi, vaikka ne poistettaisiin syksyllä. Itse teen aina niin, ainakin kuunliljoille. Penkki on siistimmän näköinen.

Äänestä

loput peittyvät kyllä nopeasti uuden kasvuston alle ja on lempeän luonnonmukaista kasveille, luulisin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


AmALia kirjoitti:

Uuden talomme pihalla on kuunliljapenkki, joka näyttää nyt talven jälkeen ruskealta mössöltä. Kuuluuko kuihtuneet kasvit repiä jo syksyllä pois vai antaa olla vaan? Penkissä on muitakin "törröttäjiä", en tiedä mitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu