Päivähoitomaksuihin +20 % korotus

Ruuahinnannousu ajaa Turun kaupungin ahtaalle. Päiväkotien, koulujen, vahainkotien, sairaaloiden ruokailun järjestäminen tulee kaupungille entistä kalliimmaksi. Kyseeseen tulee annoskokojen pienentäminen, siirtyminen yhä enemmän puuro- ja vellilinjalle taikka kunnallisten maksujen reilu korotus. Helpoimmin korotukset olisivat toteutettavissa lasten päivähoidossa ja terveyskeskusmaksuissa.
3145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

kaupunginhallitus / valtuusto ja sosiaalilautakunta päättävät maksimikorotuksin. Tämä rankaisee eniten perheitä joissa molemmat vanhemmat käyvät ansiotyössä. Mutta ruoho voi olla vihreämpää aidan toisella puolella

Äänestä
  • Jos tuotteen raaka-aineet kallistuvat ja jos valmistukseen tarvittava työ kallistuu, siirretään kustannusten nousu aina suoraan tuotteen hintaan.

    Hallitusherrat lupasivat vaalivoiton saadakseen lisää liksaa pienituloisille ja verohelpotuksia eläkeläisille. Toisin kävi: veroja on nostettu, pientuloisten työtaistelu lopetettiin pakkolailla eikä eläkeläisille ei ole liiemmin etuja herunu. Sen sijaan hallituksen vallassa olevia menoja nostettiin oitis moninkerroin enemmän kuin inflaatio. Eduskuntakin nosti omaa liksaansa yleistä kutsanjnustasoa vastaavasti.

    Jos köyhä nostaa metelin, käsketään olemaan solidaarinen optiomiljonääreille!

    Äänestä

päiväkotimaksujen määräytymisissä.
Tavallisistakin tavallisimmat ihmiset tienaavat kumpikin noin 2000 euroa kuukaudessa, ja heti paukkuu kovinta maksua ja nyt se vielä nousee reilusti. Niillä 330 eurolla olisi voinut ostaa lapselle uuden polkupyörän.
Lapsilisiä vaan ei saada korotettua, ei sitten mitenkään.
Turkulaiset nuoret isät Orpo ja Wallin ovat jo unohtaneet tavallisten lapsiperheiden murheet, kun pääsivät itse kansanedustaja- ja ministeripalkkoihin käsiksi. Ennen vaaleja kyllä ratsastettiin tällä nuori isä -imagolla!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ruuanhinnanousun johdosta kirjoitti:

Ruuahinnannousu ajaa Turun kaupungin ahtaalle. Päiväkotien, koulujen, vahainkotien, sairaaloiden ruokailun järjestäminen tulee kaupungille entistä kalliimmaksi. Kyseeseen tulee annoskokojen pienentäminen, siirtyminen yhä enemmän puuro- ja vellilinjalle taikka kunnallisten maksujen reilu korotus. Helpoimmin korotukset olisivat toteutettavissa lasten päivähoidossa ja terveyskeskusmaksuissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu