Miksi alkoholi on haram?

Allah on suuri!

Ruotsissa lasketaan noin 300.000 ihmisen olevan riippuvaisia alkoholista. Alkoholi aiheuttaa 5000 - 7000 kuolemantapausta vuosittain ja yhteiskunnalle siitä koituvat kustannukset arvioidaan yli 100 miljradiksi kruunuksi vuodessa. Alkoholi on osasyynä moniin sairauksiin, kuten korkea verenpaine, maksasairaudet, ruokatorven ym. syövät, hermostovauriot, jotka aiheuttavat muisti- ja tasapainohäiriöitä tai kramppeja, psyykkiset oireet, kuten ahdistuneisuus, masennus, itsemurhataipumukset jne.

Koraanin kielto
"He kysyvät sinulta, onko viini ja uhkapeli sallittua. Sano: "Molempiin sisältyy suuri synti, vaikkakin niistä on joitakin etuja ihmisille; kuitenkin on synti suurempi kuin hyöty." (Koraani 2:219)
Tämä jae ilmoittaa, että se, mikä alkoholissa voidaan kokea myönteiseksi, ei koskaan voi yltää siihen, mitä pahaa alkoholin nauttiminen tuo mukanaan.

"Te, jotka uskotte, älkää käykö rukoilemaan ollessanne humalassa, ennen kuin tiedätte mitä sanotte." (Koraani 4: 43)
Tässä Allah (swt) varoittaa meitä koskaan rukoilemasta humalassa. Se tarkoittaa käytännössä alkoholin kieltämistä, koska on pakollista rukoilla viidesti päivässä.

"Te, jotka uskotte! Päihdyttävät juomat ja uhkapelit ja (uhripalvelus) pystytettyjen kivien edessä sekä nuolilla arpominen ovat pelkkää riettautta, paholaisen aikaansaamaa; karttakaa kaikkea tätä, jotta olisitte onnelliset. Saatana vain pyrkii kylvämään kaunaa ja vihaa keskuuteenne väkijuomien ja uhkapelin avulla pitääkseen teidät loitolla Jumalan muistelemisesta ja rukoilemisesta; ettekö sitä vastustaisi ."(Koraani 5: 90-91)
Nämä ovat jakeet, jotka selvimmin kieltävät alkoholin. Kerrotaan jakeiden ilmestyneen yllä olevassa järjestyksessä, ja viimeisen tullessa muslimeille oli jo rakentunut vahva usko ja moraali. Siksi he kaatoivat heti maahan kaiken alkoholin, jonka vain löysivät. Koraani kieltää siis kaiken alkoholin nauttimisen ja syyt siihen ovat monet.

http://www.islamopas.com/alkoharam.html

9

729

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zztop

      Tukholman mamulähiöiden baareihin katsomaan kuinka se alkoholi muslimeille maistuu,nimittäin kyllä maistuu,kysyin asiaa kerran eräältä mieheltä joka vastasi "kyllä täällä ruotsissa muslimitkin juovat,mutta jos mennään käymään muslimimaassa niin siellä ollaan tiukasti ilman"
      Kaksinaismoraali tuli hyvin esiin siinäkin,heiltä kuulin myös paljon kommentteja siitä mitä he ajattelivat ruotsista,hyvin ikäviä olivat kommentit syytä en tiedä.

      • xxxxx

        Muslimit aivan yleisesti selittävät, että Allah ei näe kun katon alla kaljaa kippaa. Kaksinaismoralista todella. Kysyin kerran yhdeltä noin sanoneelta muslimilta, että saako katon alla sitten syödä sikaakin. Hän mietti hetken ja vastasi myöntävästi, mutta toinen paikalla oleva muslimi veti hillittömät pultit.


      • voimia
        xxxxx kirjoitti:

        Muslimit aivan yleisesti selittävät, että Allah ei näe kun katon alla kaljaa kippaa. Kaksinaismoralista todella. Kysyin kerran yhdeltä noin sanoneelta muslimilta, että saako katon alla sitten syödä sikaakin. Hän mietti hetken ja vastasi myöntävästi, mutta toinen paikalla oleva muslimi veti hillittömät pultit.

        Allah ei siten olekaan kaikkivoipa jumala, kun ei näe edes katon läpi.


      • muslimineiti

        Älä ajattele, että kaikki tummaihoiset olisivat muslimeja, huomaa että suurin osa meistä suomalaisista ajattelee niin.. vaikka asiahan ei todellakaan ole niin.


      • muslimineiti
        xxxxx kirjoitti:

        Muslimit aivan yleisesti selittävät, että Allah ei näe kun katon alla kaljaa kippaa. Kaksinaismoralista todella. Kysyin kerran yhdeltä noin sanoneelta muslimilta, että saako katon alla sitten syödä sikaakin. Hän mietti hetken ja vastasi myöntävästi, mutta toinen paikalla oleva muslimi veti hillittömät pultit.

        Jos joku ihminen selittää tuollaista, niin ei hän kovin uskovainen silloin ole..!


    • turkey

      elhamdulillah masallah gardas bravo

    • ayesha

      masha Allah

    • Agnostikko -Proffa

      Tässä on todella eräitä Koraanin kaikkein kaukonäköisimpiä ja suomalaisille ajankohtaisimpia kohtia.

      Viimeisin STT -uutisissa ollut tutkimus kertoo, että noin kolmannes suomalaisista miehistä on alkoholin liikakäyttäjiä. Jokainen voi tästä arvata että nuorista miehistä ehkä puolet kuuluu tähän ryhmään.

      Nuoret miehet puhuvat "tipattomasta tammikuusta" siten, että selväksi tulee 30 viinattoman päivän tavaton vaikeus, lähes mahdottomuus.

      Tämä on selvää alkoholismia. Siis juoppoutta. Riippuvuutta.

      Ilman viinaa ei voida enää ajatella biljardi-iltaa, viikonloppua, saunailtaa, syntymäpäivää, tupaantuliaisia, joukkuepelin jatkoja, lätkämatsia, fudismatsia, häitä, uuttavuotta, vappua, juhannusta, ei pienintäkään porukkahetkeä.

      Työpaikkojen TyKy -päivillä ja osaston saavutusta juhlittaessakin ja firman kustantamilla risteilyillä pitää olla ilmaista viinaa. Firman vuosijuhlia ei enää voida pitää su-to -päivinä, sillä taju on juotu kankaalle eikä ihmisistä ole töihin. Sama TyKy -päivien suhteen.

      Jopa lemmikkieläinmessuilla pitää olla viinaa/alkoholia saatavilla. Ällistyttävää. Miten tähän on tultu?

      "Yökerhot" ovatkin Suomessa räkäjuottoloita, joissa kahlataan lasinsiruissa ja oluessa.

      Suomalaismiehet juopottelevat nyt Euroopan eniten, ja alkavat muistuttaa venäläisiä luuserimiehiä.

      Osa naisistakin on jo nuorina matkalla pubiruusuiksi. Töissäkäyvät ihmiset pitävät jo normaalina viinan juomista arkipäivinä "vähän töiden jälkeen".
      Ei sellaista naisilla ennen ollut, eipä juuri miehilläkään.

      Jos ei homma muutu, niin pian vain muslimit ja muutama harva muu kulkevat viikonloppuisin oksentelematta ja horjumatta.

      Missä on suomalaismiehen ylpeys? Kuset housuissa räyhäävät porukoissaan muslimeille, että "me ollaan oikeita suomalaisia."
      Joo, kyllä edustattekin meitä hienosti...

      Muhammad koetti aikoinaan hillitä alkoholin haittoja, mutta kun osa porukasta ilmaantui rukouksiin niin, ettei "ymmärtänyt, mitä sanoi", niin hän oli pakotettu koventamaan linjaa.

      Ei Suomessakaan kai muu auttaisi.

      Nyt suomalainen mies, joka hakee töitä ulkomailla, saa kuulla ettei suomalaista voi ottaa, kun ne aina pitävät krapulapäiviä.
      Tämä maine vain kasvaa...

      • kristitty!!!??

        he hee! tuli tuossa mieleeni ex, joka väitti olevansa ihan itse tosi kristitty! joka oli sitä mieltä, että kristityllä ei ole muuta paastoa kuin tipaton tammikuu!

        siinä meillä varsinainen kristitty


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      254
      4659
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      78
      3105
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2483
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1873
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      85
      1497
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1295
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      975
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      958
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe